۱۳۹۵/۰۹/۲۲ ۰۳:۰۱ ۱۵۲
طبقه بندی: پایش ماهواره ای زمین
چچ
ژئومورفولوژی - آذربایجان شرقی

ژئومورفولوژی - آذربایجان شرقی

تصویر ماهواره ای زیر، یکی از پدیده های ژئومورفولوژیکی موجود در استان آذربایجان شرقی را نشان می دهد.


استان آذربایجان شرقی بازگشت
•••
ژئومورفولوژی استان آذربایجان شرقی،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور
شکل 1 : تصویر ماهواره ای فوق از ماهواره اسپات از منطقه آذربایجان شرقی می باشد. کوه ها از بزرگترین لندفرم ها یا پدیده های ژئومورفولوژیکی محسوب می گردد که بر روی تصاویر ماهواره ای قابل بررسی و مطالعه هستند. کوه های رنگی یا "آلاداغ لار" در آذربایجان شرقی به عنوان یکی از زیباترین پدیده های ژئومورفولوژیکی در این نوشتار، معرفی می گردد.
تاریخ تصویر اسپات : مرداد 95
آلاداغ لار را می توان در مسیرجاده تبریز به اهر در حدود 25 کیلومتری شمال شرقی تبریز مشاهده کرد. همچنین در مسیر اتوبان زنجان به تبریز در جنوب شهر میانه، این کوه های رنگی، نظر هر مسافر کنجکاوی را به خود جلب می کند. از نظر زمین شناسی، جنس لایه های تشکیل دهنده ی آلاداغ لار، ماسه سنگی، مارن، ژیپس، کنگلومرا و تبخیری است. در مورد ارزش اقتصادی و صنعتی نهفته در این کوه ها، فقط در مورد ژیپس یا سولفات کلسیم می توان گفت که این ماده معدنی کاربردهای مختلفی در کشاورزی، داروسازی، دندانپزشکی، و نیز ساختمان و عمران دارد.به جهت زیبایی های منحصر به فرد این ساختارهای زمین شناسی، توسعه و احیای صنعت ژئوتوریسم و معرفی چنین مکان هایی به علاقمندان طبیعت، به مسئولین توصیه می گردد.
ژئومورفولوژی استان آذربایجان شرقی،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور
شکل 2 : نمونه زیبایی از پدیده ژئومورفولوژیکی کوه های آلاداغ لار در تصویر ماهواره ای لندست 8 در مسیر اتوبان زنجان به تبریز و در جنوب شهر میانه قابل نمایش است.
پدیده ژئومورفولوژیکی آلاداغ لار می تواند، مکان ویژه ای برای جذب گردشگران و علاقمندان به عکاسی از طبیعت باشد. زیبایی این کوه ها چنان خیره کننده است که از فضا نیز، بر روی تصاویر ماهواره ای با توان تفکیک مکانی متوسطی نظیر لندست هم خودنمایی می کند. به منظور نمایش واضح تر کوه های آلاداغ لار، از ترکیب باندهای 3 - 4 - 7 (30 متر) و تلفیق آن با تصویر سیاه و سفید 15 متر لندست استفاده شده است.
تاریخ تصویر لندست 8 : مرداد 95
سنجنده : OLI
شماره تصور : 034-167
ترکیب باندی شکل 2 : 3-4-7
مکان شکل 2 : جنوب شهر میانه، استان آذربایجان شرقی
•••
آدرس کوتاه شده: