۱۳۹۵/۰۹/۲۲ ۰۳:۰۱ ۱۶۶
طبقه بندی: پایش ماهواره ای زمین
چچ
ژئومورفولوژی - استان هرمزگان

ژئومورفولوژی - استان هرمزگان

تصاویر ماهواره ای زیر، پدیده های ژئومورفولوژیکی موجود در استان هرمزگان را نشان می دهد.


بازگشت

جاذبه های توریستی جزیره هرمز
برخی جزایر خلیج فارس مثل جزیره هرمز و جزیره لارک به طور کامل، یک گنبد نمکی محسوب می شوند. این اشکال ژئومورفولوژی به آسانی بر روی تصویر ماهواره ای قابل مشاهده هستند. گنبد نمکی، یک ساختار زمین شناسی گنبدی شکلی است که هسته آن از نمک تشکیل شده است. این نوع چین خوردگی ها، چین دیاپیری نیز نامیده می شوند و از نظر زمین شناسی ساختمانی و نیز وجود ذخایر معدنی، حائز اهمیت هستند. از آنجا که بسیاری از این چین ها، در طول زمان تحت تاثیر فرسایش قرار می گیرند، از نظر زمین ریخت شناسی (ژئومورفولوژی) نیز اشکال زیبایی تشکیل می گردد و در نتیجه، این پدیده ها از دیدگاه ژئوتوریسم هم، اهمیت بسیاری می یابند.
ژئومورفولوژی استان هرمزگان،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور
بخشی از جزیره هرمز بر روی تصویر ماهواره ای سنتینل 2

همان طور که در تصویر سنتینل 2 دیده می شود، تنوع رنگها در این جزیره و به ویژه رنگ سرخ، نشانگر وجود گوناگونی مواد تشکیل دهنده آن و نیز وجود ترکیبات آهن در خاک آن هست. این جزیره، به جهت داشتن انواع کانیها و سنگها، خاک های سرخ، غارهای نمکی، درّه ها و کوه های رنگی منحصر به فرد؛ بهشت زمین شناسان محسوب می گردد. علاوه بر آن، این جزیره مورد توجه هنرمندان و گردشگرانی است که به دنبال شگفتی ها و زیبایی های طبیعت هستند. 4 ساعت زمان کافی است تا هر کس به تماشای این همه زیبایی های بکر و رنگین کمانی در هرمز بنشیند.
ژئومورفولوژی استان هرمزگان،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور

پدیده گلفشانها در هرمزگان
گل فشان ها از پدیده های مهم ژئومورفولوژیکی هستند که به اشکال مخروط های کوچک آتشفشانی از جنس گل یا ماسه می باشند که ابعاد آن ها از چند سانتی متر تا چندین متر متغیر است. از نظر نحوه شکل گیری این پدیده، دو نوع گل فشان در دنیا وجود دارد. یکی گل فشان های سرد که منشا تکتونیکی دارند و دیگری گل فشان های گرم که از عوارض بعدی آتش فشان ها محسوب می شوند (Milkov, 2000).
گل‌فشان ها از جمله پدیده‌های جالب توجه در منطقه ساحلی خزر (واقع در استان گلستان) و دریای عمان هستند. این پدیده ی ژئومورفولوژیکی علاوه بر جاذبه گردشگری، از جنبه های مختلف زمین شناسی، اقتصادی، بهداشت و درمان، حائز اهمیت می باشد.
از نظر زمین شناسی، گل فشان ها در همراهی با زونهای شکستگی و گسل، نواحی فرورانش و آتشفشان ها هستند. به عبارت دیگر،این پدیده بیانگر مناطقی با فعالیت تکتونیکی می باشد. لذا پرهیز از ساخت و ساز سازه های ثابت و بزرگ و نیز نیروگاه ها و کارخانه ها در حوالی این ساختارهای ژئومورلوژیکی ضروری به نظر می رسد. از نظر اقتصادی، گل فشان ها معرف وضعیت درونی زمین در منطقه مورد فعالیت بوده و در بیشتر مناطق وجود این پدیده، نشانگر منابع آب های زیرزمینی، گازهای هیدروکربن و نفت می باشد.
از نظر بهداشتی و درمانی، این باور وجود دارد که استفاده از گل فشان ها در درمان بیماریهای مختلف مثل دردهای رماتیسمی، کوفتگی و خستگی عضلانی و نیز درمان بیماریهای پوستی و قارچی موثر بوده و باعث شادابی و نشاط می شود.
ژئومورفولوژی استان هرمزگان،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور

اغلب گل فشان های استان هرمزگان در حد فاصل بندرجاسک و میناب قرار گرفته اند. بزرگترین آنها در کوه مبارک با نام محلی پوراف خوانده می شود. در تصویر ماهواره ای زیر، گل فشانی در سواحل دریای عمان در استان هرمزگان نشان داده می شود.
ژئومورفولوژی استان هرمزگان،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور
تصویر ماهواره ای Geoeye در تاریخ 1390/10/21 از گل فشانی در استان هرمزگان.

همبستگی این پدیده زمین شناسی و ژئومورفولوژیکی، با منابع نفت و گاز هم در سواحل جنوب و هم در ساحل خزر، آن را به پدیده‌ای حائز اهمیت در این دو حوضه تبدیل کرده است. علیرغم اهمیت این پدیده طبیعی از نظر ارزش اقتصادی و گردشگری، باید گفت که مطالعات سیستماتیک و علمی بسیار اندکی در مورد گل فشان ها، انجام گرفته است.

آدرس کوتاه شده: