۱۳۹۵/۰۹/۲۲ ۰۳:۰۱ ۱۷۰
طبقه بندی: پایش ماهواره ای زمین
چچ
ژئومورفولوژی - استان لرستان

ژئومورفولوژی - استان لرستان

تصاویر ماهواره ای زیر، پدیده های ژئومورفولوژیکی موجود در استان لرستان را نشان می دهد.


استان لرستان، طبیعت زیبای دره خزینه بازگشت
بسیاری از پدیده های طبیعی و ژئومورفولوژیکی زیبای کشورمان در استان سرسبز و کوهستانی لرستان واقع شده است. آبشارها و تالاب های متعدد، تنگه ها و دره های زیبا، جنگل های بلوط در دامنه های رشته کوه های زاگرس بخشی از این پدیده های زیبا برای گردشگران علاقمند به طبیعت می باشند.
دره خزینه، دره ای که در اواسط جاده پل دختر به اندیمشک در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است؛ یکی از شگفت انگیزترین مناظر ژئومورفولوژیکی این منطقه می باشد. این دره در طی میلیون ها سال، تحت تاثیر عملکرد فرسایش شکل گرفته و پس از فراز و نشیب های گوناگون به شکل امروزی درآمده است. علاوه بر رخنمون لایه های زمین شناسی بر دیواره های این درّه، عبور رودخانه کرخه در عمق 150 متری آن، طراوت و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. این پدیده طبیعی که نشانه های بسیاری از تاریخ گذشته زمین شناسی منطقه را با خود دارد، از نظر مورفولوژی و زیبایی طبیعی با درّه گرندکانیون آمریکا مقایسه می شود.
در شکل 1، محدوده دره خزینه که در اعماق آن رود کرخه جریان دارد، نشان داده شده است. در تصویر 2، نمایی سه بعدی از پیچ نعل اسبی این دره که شباهت بسیاری با پیچ نعل اسبی واقع در دره گرند کانیون آمریکا دارد؛ دیده می شود.

ژئومورفولوژی استان لرستان،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور
شکل 1: دره خزینه بر روی تصویر ماهواره ای سنتینل- 2 با ترکب باندی 843، به تاریخ 3 فروردین 1398.
•••
ژئومورفولوژی استان لرستان،  <strong class='sis-keyword'>پایش ماهواره ای زمین</strong> پرتال سنجش از دور
شکل 2: موقعیت پیچ نعل اسبی دره خزینه در میان جاده پل دختر به اندیمشک و رود کرخه که
دراعماق 150 متری ‌آن جریان دارد.
با توجه به جاذبه های گردشگری در این منطقه، توسعه این صنعت سبب جذب توریسم داخلی و خارجی در استان لرستان خواهد شد. بنابراین توجه به موضوع فوق منجر به پیشرفت در حوزه های مربوط به کسب و کار می شود.

آدرس کوتاه شده: