۱۳۹۷/۰۸/۰۲ ۰۳:۰۱ ۶۲۹
طبقه بندی: پایش ماهواره ای زمین
چچ
پایش ماهواره ای اکوتوریسم کشور

پایش ماهواره ای اکوتوریسم کشور

پایش ماهواره ای اکوتوریسم کشور، سازمان جهانی گردشگری (WTO) اعلام نموده است که گردشگری بین المللی در سه ماهه نخست سال 2019 در منطقه خاورمیانه به بالاترین رشد خود به ثبت رسیده است. در این زمینه دبیر کل سازمان جهانی گردشگری گفته است " این رشد، مسئولیت بیشتری را در قبال تبدیل این فرصت به اشتغال بهتر ایجاد می‌کند.
جنگل تالاب مناطق مسکونی کوه جزایر کویر

نقش فن آوری فضایی در شناسایی مناطقی با پتانسیل اکوتوریسم (طبیعت گردی) پایدار
سازمان جهانی گردشگری (WTO) اعلام نموده است که گردشگری بین المللی در سه ماهه نخست سال 2019 در منطقه خاورمیانه به بالاترین رشد خود به ثبت رسیده است. در این زمینه دبیر کل سازمان جهانی گردشگری گفته است " این رشد، مسئولیت بیشتری را در قبال تبدیل این فرصت به اشتغال بهتر ایجاد می‌کند. ما همچنان باید به سرمایه‌گذاری در نوآوری، انتقال دیجیتال و آموزش ادامه دهیم تا بتوانیم از همه منافعی که گردشگری به همراه دارد استفاده کنیم و در عین حال با مدیریت بهتر گردشگری، آثار منفی آن بر محیط زیست را به حداقل برسانیم". برای رسیدن به این هدف باید گردشگری بصورت پایدار باشد که همان اکوتوریسم پایدار است.
IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت) نیز گفته است "اکوتوریسم یک مسافرت و دیدار زیست محیطی مسئولانه به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده بوده و هدف آن لذت بردن و استفاده از طبیعت (و هر پدیده فرهنگی همراه آن- چه در گذشته و چه در حال) است که باعث تقویت منابع شده، تاثیرات منفی اندکی داشته و باعث فعال شدن جمعیت‌های محلی می‌شود که می تواند از نظر اجتماعی- اقتصادی برای آنان مفید باشد. اکوتوریسم یکی از زیربخش‌های جهانگردی پایدار است". اکوتوریسم دارای مشخصات چهارگانه زیر است:
 1. وابسته به طبیعت است.
 2. از لحاظ اکولوژیک پایدار است و به عبارتی کوچکترین آسیبی به طبیعت وارد نیاورده و اثرات سوء بر آن ندارد.
 3. آموزش و ارایه ارزش های منطقه مورد بازدید، عنصر اصلی آن است.
 4. جوامع محلی و میزبان در آن مشارکت دارند.

امروزه بسیاری از کشورها همراه با توسعه اقتصادی و اجتماعی خود به صنعت گردشگری نیز توجه خاص دارند. اکوتوریسم یا طبیعت گردی یکی از شاخه های مهم گردشگری است که در دهه های اخیر پیشرفت زیادی نموده است به ویژه در بخش الگوهای پایداری توسعه روستایی. مبنای اکوتوریسم می تواند توسعه اقتصاد محلی باشد که بر ایجاد مشاغل کوچک سبز (مشاغلی که با طبیعت سازگاری دارند) و توسعه اجتماعی متمرکز است. در کشورهای در حال توسعه همانند ایران باید از میراث های فرهنگی و طبیعی گسترده خود، بهره وری پایداری انجام دهند که نه تنها ار نظر اقتصادی ایجاد کار کند و درآمد زایی داشته باشد، بلکه این میراث حفاظت شده و برای نسل های آینده باقی بماند. اکوتوریسم پایدار در واقع استفاده معقول درحد ظرفیت طبیعی و توان اکولوژیکی با دیدگاه های حفاظتی و بهره گیری پایدار از منابع طبیعی محیط زیست است. با این وجود چشم اندازهای طبیعی همچنان در معرض خطرات ناشی از فعالیت‌های انسانی است که لزوم آگاه سازی همگانی جهت مشارکت فعالانه مردم به ویژه مردمان محلی کاملا احساس می شود.

در حال حاضر اکوتورسیم مورد توجه بسیاری از دوستداران محیط زیست، برنامه ریزان و سیاست گذاران و به ویژه محققین قرار گرفته است. مناطق مختلف ایران دارای جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی می‌باشند که پتانسیل لازم را برای توسعه‌ اکوتوریسم را دارند. در عین حال حفاظت و نگه داری از این مناطق با ارزش که گنجینه های طبیعی ایران است، وظیفه همه مسئولین، متخصصین، مردم به ویژه مردم محلی می باشد که آموزش و استفاده از متخصصین محیط زیست را می طلبد. اکوتوریسم یا طبیعت گردی شامل بازدید از جاذبه های طبیعی از جمله، جنگل های طبیعی، حیات وحش، بیابان ها، رودخانه ها، تالاب ها، دریاچه ها و سواحل و کرانه های پیرامون آنها، کوهستان ها، غارهای طبیعی، آبشارها، چشمه‌های آبگرم، چشمه‌های طبیعی، ییلاق‌ها، زیستگاههای طبیعی پرندگان مهاجر و بومی و سایر خزندگان، مناطق حفاظت شده با حفظ حریم آنها (گردشگری در مناطق حفاظت شده بدون در نظر داشتن ظرفیت برد اکولوژیکی، ممکن است سبب فشردگی و فرسایش خاک، کاهش پوشش گیاهی، آشفتگی حیات‌وحش و غیره شود)، می باشد. بدین منظور دستورالعملی از طرف سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در مناطق حفاظت شده جهت طبیعت گردی در 8 ماده تنظیم گردیده است که در ماده 2 آن " اصول کلی طبیعت گردی در مناطق حفاظت شده را مد نظر قرار داده است.

دستورالعمل طبیعت گردی ماده 2
 1. ایجاد تعادل بین حجم و نوع فعالیت های پیش بینی شده با توان اکولوژیکی منطقه و امکانات و تاسیسات زیر بنایی موجود.
 2. استفاده از سازه ها و تاسیسات سازگار با سیمای طبیعی منطقه.
 3. رعایت اصل مشارکت جوامع محلی و بومی در فعالیت های توسعه طبیعت گردی
 4. ممنوعیت جمع آوری و انتقال نمونه های گیاهی و جانوری و همچنین فسیل ها و سنگواره ها توسط طبیعت گردان به هر شکل.
 5. انجام امور طبیعت گردی در زیستگاه ها به صورت کاملا نظارت شده و منحصرا " توسط وسایل نقلیه خاص مناطق.
 6. انجام امور طبیعت گردی در زیستگاه های دارای گونه های حیات وحش در خطر انقراض و ذخیره گاه های گونه های خاص گیاهی و جانوری باید جنبه علمی و حمایتی داشته باشد.
 7. طبیعت گردی می بایستی فقط در مناطق زون بندی شده مجاز صورت پذیرد.

استفاده از فن آوری فضایی در شناسایی مناطقی با قابلیت اکوتوریسم
شناسایی مناطق مناسب جهت گسترش اکوتوریسم به منظور حفظ چشم انداز اکولوژیکی که سبب رسیدن به توسعه پایدار منابع طبیعی می شود، از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این زمینه فن آوری فضایی و تصاویری که توسط ماهواره ها از زمین گرفته و زیبایی های زمین را به تصویر می کشند، می تواند بما کمک کند و مناطق مناسب برای اکوتوریسم بادرجه متفاوتی از توان و مطلوبیت را برای ما مشخص کند.

آدرس کوتاه شده: