پنجشنبه, ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ۰۰:۰۰ ۱۱۶
چچ
استخراج کانی سیلیس و سولفات باریوم با استفاده از تصاویر ماهواره ای مولتی و هایپر اسپکترال، گزارش فنی شرکت فضاکاو

استخراج کانی سیلیس و سولفات باریوم با استفاده از تصاویر ماهواره ای مولتی و هایپر اسپکترال، گزارش فنی شرکت فضاکاو

با توجه به سفارش شرکت اکتشاف معدنی شایگان کاوش به منظور تهیه نقشه کانی سیلیس و سولفات باریوم در مرز استان های کردستان و کرمانشاه، تصاویر ماهواره ای مناسب مانند تصویر سنجنده های Hyperion، Aster و OLI در باندهای مورد نیاز تهیه و پردازش گردید.

استفاده موثر از روشهای آنالیز طیفی در استخراج شواهد کانی‌زایی از تصاویر ماهواره‌ای، از جمله مهمترین و اولین مراحل از یک پروژه اکتشافی محسوب می‌شوند. علاوه بر آن تلفیق اطلاعات استخراج شده از تصاویر سنجش از دور با اطلاعات زمین‌شناسی، ژئوشیمی و ژئوفیزیکی می‌تواند منجر به تعیین نواحی امیدبخش معدنی با دقت و انعطاف‌پذیری ی بالاتر گردد. با توجه به سفارش شرکت اکتشاف معدنی شایگان کاوش به منظور تهیه نقشه کانی سیلیس و سولفات باریوم در مرز استان های کردستان و کرمانشاه، تصاویر ماهواره ای مناسب مانند تصویر سنجنده های Hyperion، Aster و OLI در باندهای مورد نیاز تهیه و پردازش گردید.
نقشه شماره ۱: محدوده مورد مطالعه
به منظور انتخاب مناسب ترین الگوریتم و صحت سنجی پردازش تصاویر ماهواره ای برای کانی های مورد نظر، ابتدا داده های زمینی مناسب جمع آوری سپس، نمودار رفتار طیفی کانی های مورد نظر و اطلاعات وضعیت ترکیب کانی های منطقه مورد مطالعه گرفت و در مرحله بعد پردازش های مورد نظر بر روی تصاویر اعمال گردید.
نقشه شماره ۲: استخراج پوشش گیاهی منطقه مورد مطالعه
در این پروژه لایه های مختلف اطلاعاتی مانند نقشه پوشش گیاهی منطقه (نقشه شماره ۲) به منظور ماسک پوشش گیاهی و ... استخراج گردید و به منظور افزایش دقت مناطق معدنی استخراجی در پردازش ها استفاده شد. تعدادی از نقشه های اولیه به شماره های 3، 4 و 5 استخراج کانی سیلیس و کوارتز را نشان می دهد (نقشه ها خروجی نهایی نیستند).
نقشه شماره ۳: استخراج پوشش گیاهی منطقه مورد مطالعه
نقشه شماره ۴: نقشه اولیه استخراج کانی سیلیس منطقه مورد مطالعه
نقشه شماره ۵: نقشه اولیه استخراج کانی سیلیس و کوارتز منطقه مورد مطالعه
کانی سیلیس دومین ماده معدنی رایج در پوسته زمین می باشد که مهمترین کاربرد آن در ساخت شیشه و سنگهای تزئینی می باشد. کانی سولفات باریوم در پزشکی و رنگ سازی کاربرد دارد همچنین باریت کانیی حیاتی در صنعت حفاری نفت و گاز محسوب می‌گردد. طبق آمار سال ۱۹۸۰، حدود ۹۰ درصد از باریت تولیدی دنیا در گل حفاری به مصرف رسیده است. دومین مورد مصرف مهم باریت به عنوان منبع تهیه مواد شیمیایی باریم‌دار است که مصارف متعدد آن در صنایع مختلف گسترده می‌باشد. سولفات باریم رسوب شده به عنوان سیل کننده رنگ، پوشش در صنعت کاغذ سازی، لاستیک سازی و مواد لینولئوم بکار می‌رود همچنین از اکسیدهای باریم در صنعت شیشه سازی، کوره‌های الکتریکی و متالوژی استفاده می‌گردد.
آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات