یکشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۰۰ ۴۰۱
چچ
از چه زمانی و چگونه سیاره ما،

از چه زمانی و چگونه سیاره ما،

آیا به نام های سیارات منظومه شمسی دقت کرده اید؟ این اسامی را به سه زبان در جدول زیر ببینید:

از چه زمانی و چگونه سیاره ما، "زمین" نامیده شد؟
آیا به نام های سیارات منظومه شمسی دقت کرده اید؟ این اسامی را به سه زبان در جدول زیر ببینید:


از چه زمانی و چگونه سیاره ما، "زمین" نامیده شد؟مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی

اگر به اسامی سیارات به زبان انگلیسی دقت کنید و با اساطیر روم و یونان باستان اندکی آشنا باشید، متوجه می شوید که نام همه سیارات به جز زمین، بر اساس نام خدایان رومی و یونانی انتخاب شده است. حتماً این سوال برایتان مطرح می شود که چرا؟ و اصلاً چگونه و از چه زمانی نام سیاره ی ما زمین شد؟

از چه زمانی و چگونه سیاره ما، "زمین" نامیده شد؟مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی
قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که در افسانه ها و اساطیر یونان و روم باستان، برای هر یک از اجزای طبیعت مثل خورشید، توفان، آتش، آب، آسمان، زمین، باد، بهار، ستارگان و... و نیز برای بسیاری از مفاهیم انتزاعی مثل عشق و زیبایی، عقل و خرد، عدالت، آرامش، جنگ، روشنایی و نور، پاکیزگی، خوشبختی، مرگ، زایش و زندگی و.... خدایی وجود دارد. گویی مردمان باستان برای درک بهتر طبیعت پیرامون و روابط میان خودشان و رویاها و آرزوهایشان، خدایی داشتند.
و در گذر زمان، انسان جستجوگر و کنجکاو به آسمان نگاه می کرد و سیارات ریز و درشت منظومه شمسی را در زمینه ستاره های بی شمار آسمان می دید. انگار شاهد جلوه هایی از اسطوره ها و خدایان نیاکان خود بود و بر این اساس به هر یک از این سیاره ها نامی می داد. مثلاً سیاره تیر یا عطارد که نزدیک ترین سیاره به خورشید است و لذا سرعت چرخش آن به دور خورشید بیشتر از سیارات دیگر است و از زمین حرکت ظاهری سریع تری از آن دیده می شود؛ مرکوری نامید. زیرا مرکوری خدای رومی پیک بالدار بود که با سرعت بالای خود در همه جا حاضر بود و مراقب همه کس. یا مریخ را که به رنگ سرخ و خون می دید، مارس نامید که در روم باستان، خدای جنگ و خونریزی بود و نپتون را که به رنگ آبی می دید نپتون نامید که خدای اقیانوس ها و دریاها بود. زهره را که پرنورترین و زیباترین سیاره بعد از خورشید و ماه بود، ونوس نامید که در روم باستان خدای عشق و زیبایی بود.

از چه زمانی و چگونه سیاره ما، "زمین" نامیده شد؟مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی
و امّا، زمین چرا نامی از خدایان باستان نگرفت؟
در پاسخ به سوال فوق می توان گفت که برای قرن ها، تصور می شد که زمین، پهنه ای است در مرکز هستی و تمامی ستارگان و سیارات در کنار ماه و خورشید به سقفی گنبدی در بالای زمین چسبیده اند. سپس برای قرن های دیگر تصور می شد که زمین مرکز عالم است و خورشید و ماه و ستارگان و سیارات به دور زمین می چرخند. به بیان دیگر، انسان ها برای قرن های متمادی، تصوری از زمین به عنوان یک سیاره در فضا نداشتند و در واقع تصوری از فضا نیز وجود نداشت. آنها پهنه زمین به علاوه گنبد آسمان را همه دنیا تصور می کردند. برخی اقوام، خود این سیستم یعنی زمین و آسمان را به عنوان باری بر دوش یکی از خدایان، یا بر روی شاخه یک گاو یا عاج فیل تصور می کردند. لذا برای مدت های بسیار طولانی، زمین اصلاً به عنوان یک سیاره در نظر گرفته نمی شد که همچون سیارات نیز نامگذاری شود. لذا آدمیان، ناآگاهانه، برای اشاره به سیاره محل زندگی شان، نامهایی را به کار می بردند که معنی آنها بیانگر کلماتی مثل خشکی، قلمرو، جهان، سطحی که روی آن می ایستیم و ... بود. این گونه است که سیاره ما، تقریباً نامی از خدایان باستانی بر خود ندارد و هنوز هم در بسیاری از کشورهای مختلف جهان، با نام هایی که معانی آنها را برشمردیم، نامیده می شود. مثلاً در تمامی کشورهای انگلیسی زبان، سیاره ما را ارث (Earth) می خوانند به معنی زمین (سطحی که روی آن می ایستیم). البته در مورد ریشه نامگذاری Earth، یک دیدگاه این است که این واژه در زبان انگلیسی، در واقع از زبان آلمانی وارد شده و یک لغت قدیمی آلمانی است که معنای زمین و خاک (Ground) داشته است.

دیدگاه دیگر این است که واژه Earth از کلمه Ertha که واژه ی قدیمی انگلیسی می باشد، مشتق شده است و لغت Ertha هم از واژه erda که کلمه ای انگلیسی ساکسون به معنی خاک یا زمین است، گرفته شده است. جالب است بدانید که در زبان فارسی، که نام زمین برای سیاره ما انتخاب شده است نیز از لغت قدیمی هندواروپایی G’hem به معنای Earth به دست آمده است که شکل اوستایی آن zam می باشد. بهتر است بدانید که امروزه علاوه بر earth که در کشورهای انگلیسی زبان رایج است؛ در خیلی از زبان های زنده دیگر در دنیا (در اوکراین، لیتوانی، چک، اسلوونی، بلاروس، بلغارستان، بوسنی، کرواسی و...) نامی که با‌ آن، سیاره ما نامیده می شود، از همین ریشه zam به دست آمده است.
اینجا باید ذکر شود که تنها نامی که روی سیاره زمین گذاشته شده و اندکی یادآور تمدن های یونانیان و رومیان و خدایان آنهاست؛ نامی است که در زبان لاتین به سیاره محل سکونت مان داده شده است: Terra. ترا یا مادر ترا یا تلوس، در اساطیر رومی، ایزد بانویی است که به زمین تجسم می بخشید. این واژه در زبان لاتین به معنی مادر زمین است. البته این واژه نیز به معنی خشکی و خاک هم آمده است و امروزه در کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و چند کشور دیگر واژه ای که با آن زمین را می نامند از کلمه لاتین Terra ساخته شده است. لازم است در پایان این مبحث، اشاره شود که امروزه، در بخش های وسیعی از قاره آفریقا (شرق و مرکز آفریقا) سیاره محل سکونت مان را دنیا (Duniya) می نامند.
از چه زمانی و چگونه سیاره ما، "زمین" نامیده شد؟مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی
آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات