دوشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۸ ۱۰۹۹
چچ
تاریخچه و اهداف آزمایشگاه ملی سنجش از دور

تاریخچه و اهداف آزمایشگاه ملی سنجش از دور

امروزه تکنولوژی سنجش از دور، امکان جمع آوری اطلاعات کمی و کیفی دقیق و قابل اعتماد از سطح زمین را با قابلیت تفکیک مکانی، طیفی، رادیومتریک و زمانی بسیار بالا فراهم کرده است. تصاویر سنجنده های فضایی با ارائه اطلاعات بسیار متنوع از پدیده های مختلف جغرافیایی، ابزاری بسیار سودمند جهت مدیریت منابع زمینی، مدیریت بحران، هواشناسی، برنامه ریزی های کلان، محیط زیست و... ارائه می نمایند. استخراج اطلاعات قابل اعتماد از تصاویر فضایی، مستلزم آگاهی و دانش دقیق از شرایط فیزیکی حاکم بر سنجنده و نحوه ایجاد تصاویر حاصل می باشد. این امر جهت ایجاد شرایط لازم در تفسیر منطقی و صحیح اطلاعات اخذ شده توسط سنجنده، نقش کلیدی در بهره برداری از اطلاعات سنجش از دور ایفا می کند.

در راستای تامین زیر ساخت های لازم جهت نیل به اهداف فوق، آزمایشگاه های سنجش از دور توسط سازمان فضایی ایران احداث شده است. آزمایشگاه سنجش از دور از زیرساخت های اصلی توسعه سنجش از دور در کشور می باشد. احداث، تجهیز و توسعه آزمایشگاه های سنجش از دور، مستلزم صرف هزینه های مالی سنگین بوده ولی به مراتب دستاوردهای علمی و فنی فراوانی بهمراه خواهد داشت. برای این منظور سازمان فضایی ایران در اواخر سال 1386، پروژه ای جهت احداث آزمایشگاه ها و ایستگاه های سنجش از دور را آغاز نمود. در این راستا با تقسیم بندی فعالیت های بنیادین و کلیدی سنجش از دور، سازمان در قالب 6 آزمایشگاه مختلف، تجزیه و تحلیل، طراحی، تعیین زیرساخت های لازم و خرید تجهیزات برای این آزمایشگاه ها را در برنامه کار خود قرار داد :

  1. آزمایشگاه محیطی (طیف سنجی و رادیومتری)
  2. آزمایشگاه کالیبراسیون سنجنده های فضایی
  3. آزمایشگاه جو و تصحیحات جوی
  4. آزمایشگاه ژئودزی فضایی
  5. آزمایشگاه سنجش از دور مایکرویو
  6. آزمایشگاه لیدار

آزمایشگاه ملی سنجش از دور بر اساس مطالعات انجام شده در مرکز ماهدشت احداث گردید. مرکز ماهدشت نزدیک به چهار دهه پیش به عنوان سایت اخذ و ایستگاه دریافت ماهواره ای از نخستین ماهواره تجاری سنجش از دور (لندست)، تحت پوشش طرح بهره برداری از ماهواره در سازمان برنامه و بودجه وقت راه اندازی شد. این مرکز در طی چند دهه فعالیت خود به محلی برای اخذ و دریافت و پردازش داده های ماهواره ای مختلف، فعالیت های مخابراتی، آرشیو داده ها، فعالیت های نجوم، استقرار سیستم پایش ماهواره ای زمین و استقرار آزمایشگاه های مختلف آزمایشگاه ملی سنجش از دور در آمده است.

آدرس دفتر مرکزی:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان سایه، پلاک 34، سازمان فضایی ایران، اداره آزمایشگاه و استانداردسازی خدمات سنجش از دور
تلفن : 23344-021، 22029748-021
آدرس مرکز ماهدشت:
کرج، جاده مهرشهر به ماهدشت، بعد از فرودگاه پیام، روبروی مسکن مهر، کیلومتر 5 جاده اسماعیل آباد، مرکز ماهدشت آزمایشگاه ملی سنجش از دور
تلفن : 33269046-026 و 9 الی 33269006-026

آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات
پربازدیدترین مطالب آزمایشگاه ملی سنجش از دور