شنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۱۸ ۵۵۳
چچ
پلت فرم به اشتراک گذاری داده های سازمان همکاری فضایی کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه DSSP

پلت فرم به اشتراک گذاری داده های سازمان همکاری فضایی کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه DSSP


معرفی پلت فرم به اشتراک گذاری داده های سازمان همکاری فضایی کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه (APSCO)
Data Sharing Service Platform (DSSP)یکی از پروژه های مهم در اپسکو "پلت فرم سرویس به اشتراک گذاری داده‌ها" یا همان DSSP است. در راستای تسهیل دسترسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به داده‌های سنجش از دور، با قدرت تفکیک مکانی بالا، سازمان فضایی ایران در نظر دارد، پایان نامه‌های مرتبط با این حوزه را مورد حمایت قرار دهد. به این منظور امکان سفارش داده ها در قالب پروژه پلت فرم سرویس به اشتراک گذاری داده‌ها فراهم شده است. این پروژه، یکی از برنامه های مشترک و بین المللی مربوط به سازمان همکاری فضایی آسیا و اقیانوسیه، موسوم به APSCO است. سازمان اپسکو یکی از مهمترین سازمان های بین‌المللی در حوزه فناوری فضایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران از اعضای بنیانگذار و عضو اصلی آن است.

هدف از تاسیس این سازمان، مشارکت بین المللی و سرمایه گذاری مشترک در پروژه های فضایی است، از آنجائیکه فعالیت در حوزه فضا نیازمند سرمایه‌گذاری کلان و ارتقاء سطح فناوری است لذا انجام پروژه‌ های مشترک سبب کاهش چشمگیر هزینه‌ها در این زمینه برای کشورهای عضو می شود. APSCO به ‌منظور ارتقاء توان فنی و همچنین بهره‌برداری کاربردی از فناوری فضایی، پروژه ‌های متعددی را آغاز کرده و به منظور انتقال فناوری و دانش فنی بین اعضاء پروژه‌های مشترکی را تعریف کرده است. یکی از مهمترین این پروژه‌ها DSSP است. داده‌های با قدرت تفکیک مکانی بالا در بیشتر مطالعات زیست محیطی، پوشش و کاربری اراضی، برنامه ریزی شهری و روستایی، پروژه های عمرانی، اقدامات پیش، در حین و پس از بلایای طبیعی و غیره از اهمیت بالایی برخوردار هستند و دسترسی رایگان به این داده‌‌ها نیز یکی از مشکلات جامعه کاربران سنجش از دور کشور است. سازمان فضایی ایران درصدد است، از امکانات فراهم شده در قالب این پروژه برای تامین منافع پروژهشی/تحقیقاتی کشور استفاده و دسترسی به این نوع داده‌ها را برای کاربران ذیربط فراهم کند.

تعریف پروژه DSSP:
پروژه به اشتراک گذاری داده‌های ماهواره‌ای کشورهای عضو سازمان اپسکو،DSSP با هدف اولیه ایجاد بستر به اشتراک گذاری داده های فضایی میان کشورهای عضو سازمان اپسکو تعریف شده است. اولویت این پروژه، نیاز فوری و اضطراری کشورهای عضو به دریافت داده های ماهواره‌ای مربوط به مشاهده زمین، با استفاده از منابع موجود و برخورداری از مزایای همکاری سازمانی میان کشورهای عضو است. در این راستا ظرفیتِ دریافت رایگان داده‌ها، برای تمامی کشورهای عضو تعیین شده است. پروژه DSSP در میان برنامه های مشترک اپسکو از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که در گروه پروژه های بلند مدت و پایدار این سازمان قرار گرفته و مدت بهره بردای از فاز جدید این پروژه ده سال تخمین زده شده است. علاوه بر آن پروژه فوق بستر مناسبی برای همکاری های چند جانبه کشورهای عضو این سازمان در حوزه کاربرد و بهره برداری و به اشتراک گذاری داده های فضایی فراهم می آورد.

اهداف پروژه DSSP عبارتند از:

ساخت پلت فرم به اشتراک گذاری داده ها و ارائه خدمات کامل از برنامه های سنجش از دوری رایگان و به حداکثر رساندن تاثیر این سرویس ها و خدمات برای پاسخگویی به نیازهای سطوح مختلف کاربران کشورهای عضو.
این پلت فرم باید به عنوان یک پل میان داده های سنجش از دور فضایی و برنامه های کاربردی، در جهت افزایش سطح پردازش اطلاعات مکانی و به اشتراک گذاری داده ها عمل کند.
در این برنامه آموزش فنی، ارتباطات میان داده ها ، فراهم سازی زیرساخت ها و بهبود بهره وری از منابع فضایی مد نظر گرفته شده است .
بهبود ظرفیت استفاده از منابع فضایی همه کشورهای عضو و افزایش سطح همکاری متقابل میان اعضا.
فراهم نمودن بستر به اشتراک گذاری داده های حاصل از ماهواره های سنجش از دوری کشورهای عضو.
ایجاد امکان به اشتراک گذاری تجربیات حاصل از به کارگیری داده‌های DSSP.

.

امور تحقیقاتی پژوهشی مرتبط با DSSP :
تمای کشورهای عضو دارای سهمیه‌ای محدود و از پیش تعریف شده، جهت دریافت رایگان داده‌های DSSP هستند، لذا موضوع و محتوای پایان‌نامه‌های دانشجویی می بایست منطبق با موضوعات مورد تمرکز برنامهDSSP به شرح زیر باشد:

تغییراتِ جهانی اقلیم
پاسخِ اضطراری در شرایط وقوع بلایای طبیعی
حفاظت از محیط زیست
مدیریت منابع طبیعی و کشاورزی دقیق

سیاست این برنامه بر اساس توسعه و به روز رسانی داده های سنجش از دوری پایه گذاری شده است، لذا در آینده به دنبال تکمیل این برنامه و توسعه ماهواره‌ های سنجش از دوری کشورهای عضو، تصاویر سنجش از دوری با قدرت تفکیک مکانی و دقت بالاتر و به موقع، در جهت حمایت از تحقیقات اعضا در خصوص موضوعات گرمایش جهانی، سیل، خشکسالی، آلودگی آب، ذخایر جنگلها، دسترسی به کشاورزی و النینو در این برنامه فراهم خواهد شد. امکان بهره برداری از پلت فرم ابری DSSP، جهت انجام پردازش های حجیم نیز به زودی فراهم می‌شود و به اطلاع داوطلبان استفاده از داده‌های D‌SSP خواهد رسید.

مشخصات نمونه تصاویر ماهواره ای با توان تفکیک مکانی بالا از ایران

.

Gaofen-sarpolzahab-2018-09-24-Pan


نام ماهواره : GF-2، نوع سنجنده : Pan
تفکیک مکانی : 0.8 متر، محدوده: سرپل ذهاب،تاریخ : 1397/07/02

.

Gaofen-sarpolzahab-2018-09-24-MS


نام ماهواره : GF-2، نوع سنجنده : MultiSpectral
تفکیک مکانی : 3.2 متر، محدوده: سرپل ذهاب، تاریخ : 1397/07/02

.

ZY3a -Dezfoul-2017-01-23 - MS


نام ماهواره : ZY-3a، نوع سنجنده : MultiSpectral
تفکیک مکانی : 5.8 متر، محدوده: پایین دست سد دز- شهر دزفول، تاریخ : 1395/11/04

.

مشخصات کلی داده های قابل دسترس :

جدول 1 – خصوصیات ماهواره تامین کننده داده ها

ماهواره محموله زمان پرتاب و طول عمر
ZY-1-O2C
1- دوربین PMS نسلی پیشرفته از تصویرگرهای CCD با تفکیک بالاست. شامل سه باند پانکروماتیک و یک باند MS است. (نوار عرضی 60 km)، پانکروماتیک : 5m، باندMS : 10 m
2- دوربین تفکیک بالای پانکروماتیک (HRC ) 2.36 m (نوار عرضی 57Km).
Dec 2011
ZY-3series 1- آرایه ای شامل سه دوربین پانکروماتیک ( با نوار عرضی 52km)، دوربین عقب و جلو 3.5m
دوربین مایل 2.1m
2- تصویرگر چندطیفی برای پایش سبزینگی و زیست محیطی متشکل از تلسکوپ سه آینه و سیستم آشکارساز خنک کننده حساس به چهار باند طیفی جهت اخذ تصویر تمام رنگی و همچنین داده های مادون قرمز با تفکیک 5.8m (با نوار عرضی 51Km)
01: Jan 2012
02: May 2016
GF-1
1- دوربین PAN-chromatic ،2m.
2- دوربین چندطیفی 8m. (نوار عرضی60 km double)
3- دوربین چند طیفی زاویه گسترده 16m. (نوار عرضی800 km four)
2013
GF-2
1- دوربین پاناکروماتیک با تفکیک مکانی 80cm و نوارهایی به عرض 48km
2- مد چند طیفی با رزولوشن 3.2m، (نوار عرضی 45km double)
2014
GF-3 مجهز به C-band SAR چند قطبی با تفکیک در حد متر. August 2016
با طول عمر 8 سال
GF-5
1- تصویرگر پیشرفته فوق العاده (AHSI).
2- سنسور چند وجهی تصویری و مادون قرمز (VIMS).
3- ابزار مانیتورینگ گازهای گلخانه ای (GMI).
4- اشعه ماوراء بنفش اشعه ماوراء بنفش (AIUS).
5- ابزار نظارت بر محیط زیست (EMI).
6- دوربین قطبش جهت (DPC).
2018
با طول عمر 8 سال

جزئیات نحوه واگذاری داده و فرآیندهای مرتبط متعاقبا به جامعه کاربران در حوزه تحقیق و پژوهش اطلاع رسانی خواهد شد.

.

آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات