شنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۸ ۱۶:۲۴ ۶۶۴
چچ
APDIM

APDIM

هدف مرکز اپدیم ارزیابی و جانمایی خطرات بلایا، رفع مشکلات مرتبط با هشدارهای زودهنگام، پاسخگویی به بلایا و بازیابی اطلاعات است. به طور کلی می‌توان اینطور گفت که قصد اپدیم، مهار مشکلات محیطی و ایجاد زندگی راحت و آرام برای افراد منطقه است و جنبه انسان‌ دوستانه تأسیس مرکز نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بوده است.

مرکز توسعه ی مدیریت اطلاعات بلایا در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه (اپدیم)
Asia Pacific Development of Disaster Information Management (APDIM)


پیشنهاد تأسیس مرکز توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه به دنبال وقوع زلزله بم در سال 1382 (2003) مطرح شد و با توجه به حساسیت موضوع، دبیرخانه کمیسیون اقتصادی- اجتماعی ملل متحد (ESCAP) در اجلاس سالانه خود در همان سال، نشست ویژه‌ای را در ارتباط با زلزله بم تشکیل داد. خوب است بدانید اسکاپ یکی از پنج کمیسیون سازمان ملل متحد است که زیر نظر شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد فعالیت دارد و بیشتر توجه آن به جنوب شرق آسیا متمرکز بوده و مؤسسات منطقه‌ای نیز اغلب در جنوب و جنوب شرق آسیا قرار دارد. همچنین در گذشته توجه این کمیسیون به مسایل اجتماعی به طور چشمگیری جایگزین موضوعات اقتصادی شده بود و به موضوع بلایا علیرغم تأثیرات آن بر رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه منطقه توجه چندانی نمی‌شد. جمهوری اسلامی ایران به منظور مشارکت فعالتر در این بخش از آسیا در همکاری با اسکاپ و با هدف جذب کمکهای فنی و بهره‌مندی از امکانات سازمان‌ های منطقه‌ای و بین‌ المللی، ایجاد اعتماد سازی و معرفی توانمندی‌ های کشور و تعامل با کشورهای منطقه در ارائه ی طرح تأسیس اپدیم پیشقدم شد.هدف مرکز اپدیم ارزیابی و جانمایی خطرات بلایا، رفع مشکلات مرتبط با هشدارهای زودهنگام، پاسخگویی به بلایا و بازیابی اطلاعات است. به طور کلی می‌توان اینطور گفت که قصد اپدیم، مهار مشکلات محیطی و ایجاد زندگی راحت و آرام برای افراد منطقه است و جنبه انسان‌ دوستانه تأسیس مرکز نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بوده است.

اپدیم قرار است چه کاری انجام دهد؟
در شصتمین جلسه کمیسیون ESCAP که در شهر شانگهای چین در تاریخ 28-22 آوریل 2004 برگزار گردید نمایندگان بعضی از کشورها، پیشنهاداتی را در ارتباط با همکاری های منطقه ای برای ICT و کاربرد ها و توسعه فناوری های فضایی Space Technology Development and Application ارائه نمودند که یکی از آنها پیشنهاد نماینده ایران جناب آقای دکتر شرکاء معاون محترم رئیس جمهور و رئیس وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در مورد ایجاد یک مرکز مدیریت اطلاعات بلایای طبیعی وابسته به سازمان ملل بود.
در دهمین اجلاس کمیته مشورتی بین الدول ICC در برنامه کاربردهای فضایی منطقه آسیا و اقیانوسیه برای توسعه پایدار (RESAP) که در تاریخ 21 و 22 اکتبر 2004 در شهر بنگلور هند برگزار شد از سران سازمان های فضایی و نمایندگان RESAP در کشورها دعوت به عمل آمد که از طرف ایران ریاست محترم وقت سازمان فضایی جناب آقای مهندس شفتی همراه یک گروه دو نفره شرکت نمودند. در این اجلاس پیشنهاد ایران برای ایجاد مرکز مدیریت آگاهانه بلایای طبیعی (Center for Informed Disaster Management) که در شصتمین جلسه کمیسیون ESCAP درج گردیده بود و بدلیل ماهیت آن که در جهت همکاری های منطقه ای در زمینه ICT و کاربردهای توسعه فناوری فضایی بود، بطور کامل تشریح گردید و در نهایت کلیه کشورها برای همکاری اعلام آمادگی نمودند و در مصوبه نهایی نیر منعکس گردید و مقرر گردید در اجلاس بعدی ICC نتایج امکان سنجی سازمان فضایی ایران ارائه گردد و این پیشنهاد مورد حمایت صریح کمیسیون تخصصی برای طی مرحله تصویب نهایی واقع گردید و در دستور کار اقدامات بعدی قرار گرفت.

پیشنهاد مذکور و به تبع آن کلیه فعالیت های مرتبط با احداث مرکز، به دلیل انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال 84 (2005) مسکوت گذاشته شد. اما مجددا به دلیل شروع فعالیت این سازمان در دولت بعدی (سال 1392)، بحث مرکز فوق و این بار با نام جدید مرکز توسعه ی مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم)‌، مجددا احیاء گردید و درنهایت در جلسه 67 اسکاپ، ‌قطعنامه 67.4 در مورد تأسیس مرکز اپدیم با جهت‌ گیری‌ های راهبردی پذیرفته شد. این جهت‌ گیری‌ها عبارتند از: کمک به توسعه ظرفیت‌های مدیریتی اطلاعات بلایا در سطوح ملی و منطقه‌ای، رویکرد کلی مرتبط به مدیریت اطلاعات بلایا با توجه به خطرات، آسیب‌ پذیری‌ ها و در معرض خطر بودن در زمینه توسعه، ایجاد ظرفیت‌سازی، تجارب و ابتکار عمل‌های تکمیلی منطقه‌ای، تمرکز بر زیرمنطقه‌ های بیشتر آسیب‌ پذیر مانند جنوب، غرب، شمال و آسیای مرکزی.
سرانجام کمیسیون اسکاپ در جلسه ی هفتاد و دوم در می 2016، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور میزبان و کشورهای زیر را به عنوان اعضای شورای حکام انتخاب نمود:
بنگلادش، کامبوج، نپال، پاکستان، فیلیپین، سریلانکا، ترکیه، ماکائو و چین.
اپدیم قرار است به عنوان یکی از ارگان‌های فرعی ESCAP تأسیس و بر اساس مقررات اداری و مالی سازمان ملل اداره شود، اعضای مرکز، کشورهای عضو اسکاپ خواهند بود و خبر خوب این است که مقر اپدیم هم در ایران است؛ موضوعی که می‌تواند جایگاه کشورمان را در مراودات منطقه‌ای بهبود ببخشد.

جلسه ی اول شورای حکام:
اولین جلسه ی شورای حکام APDIM در 2 نوامبر 2016 در دهلی نو برگزار گردید و از ایران مدیران ارشد ذیل در این جلسه شرکت نمودند:

  1. سید حمید پور محمدی گل سفیدی، معاون امور اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی
  2. محمدشکرچی زاده، ریاست مرکز تحقیقات، راه ، مسکن و شهرسازی.
  3. آقای علی غلامپور، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک (مقر ESCAP) و نماینده ی دائم ESCAP.
  4. محمد هادی دریایی، معاون دپارتمان امور بین الملل سازمان مدیریت و برنامه ریزی.


بر طبق بیانیه ی 71.11 کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل مبنی بر تاکید بر تاسیس یک مرکز آسیا و اقیانوسیه به منظور توسعه ی مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM)، با میزبانی دولت جمهوری اسلامی ایران، یک برنامه ی اقدام دو ساله (2017-2016) در جلسه ی مذکور تعریف گردید. در راستای بیانیه ی 71.11، APDIM از کشورهایی که بیشترین میزان آسیب پذیری در برابر بلایا را در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه دارند با تمرکز خاص بر روی کشورهای واقع در شمال، مرکز، جنوب و جنوب غرب آسیا حمایت می نماید.
فعالیت های برنامه اقدام مذکور مبتنی بر منابع اطلاعاتی و کارشناسی موجود در ارگان ها و مراکز عالی جمهوری اسلامی ایران مانند مرکز تحقیقات مسکن و سازمان نقشه برداری ایران می باشد. در ابعاد بین المللی، مکانیزم همکاری های منطقه ای در امر ریزگردها با برنامه ی محیط زیست سازمان ملل (UNEP)، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و معاهده مبارزه با بیابانزایی سازمان ملل (UNCCD) گسترش خواهد یافت.
اپدیم قرار است بین سه رکن مدیریت اطلاعات بلایا یعنی اطلاعات، دانش و توسعه ظرفیت در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای فعالیت کند. این مرکز، فعالیت‌ هایش را بر زیر منطقه‌ های جنوب و جنوب غرب و همچنین شمال و آسیای مرکزی اسکاپ - به دلیل اولویت این زیر مناطق در کاهش خطرات بلایا و مشارکت مدیریتی - متمرکز کرده، اما ممکن است نهایتاً تمام مناطق آسیا- اقیانوسیه را در بر بگیرد.
این مرکز قرار است رویکردی چند مخاطره‌ای را با تأکید بر زلزله، سیل‌ها، گردباد و خشکسالی به عنوان بلایای اصلی منطقه در برنامه‌ریزی و فعالیت‌ هایش بگنجاند. همچنین قرار است تمام بخش‌های مدیریت بلایا و کاهش خطر را در فاز های قبل، بعد و حین وقوع بلایا در بر گیرد.

مراسم افتتاحیه ی اپدیم:
آیین افتتاح مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) روزهای دهم و یازدهم بهمن ماه سال 1396 با حضور مقامات (آقای دکتر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه و خانم شمشاد اختر معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و مسئولین سایر سازمان های مرتبط از جمله آقای دکتر براری، معاون وزیر و ریاست محترم سازمان فضایی ایران)‌ و نمایندگان کشورهای عضو اسکاپ در تهران برگزار گردید.


مراسم افتتاحیه مرکز  <strong class='sis-keyword'>مدیریت اطلاعات بلایا</strong> در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه (APDIM) در بهمن ماه 1396 با حضور مسئولین سازمان های مختلف از جمله آقای دکتر براری ،‌ریاست محترم سازمان فضایی ایران

مراسم افتتاحیه مرکز مدیریت اطلاعات بلایا در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه (APDIM) در بهمن ماه 1396 با حضور مسئولین سازمان های مختلف از جمله آقای دکتر براری ،‌ریاست محترم سازمان فضایی ایران


در این مراسم،‌ اهداف نهایی تاسیس مرکز،‌ کاهش تاثیر منفی مخاطرات طبیعی، تقویت ظرفیت ها برای مدیریت اطلاعات بلایا، بهبود همکاری کشورهای منطقه در زمینه کاهش خطرپذیری بلایا، بهبود و توسعه استراتژی های کاهش خطر بلایا به منظور توسعه تاب آوری (resilience) در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه و افزایش دانش و آگاهی اعضاء از سیاست ها و استراتژی های مؤثر در زمینه ی کاهش خطر بلایا ذکر گردید.


افتتاح ساختمان مرکز اپدیم با حضور نمایندگان دفاتر سازمان ملل و کارشناسان بین المللی و داخلی در تهران

افتتاح ساختمان مرکز اپدیم با حضور نمایندگان دفاتر سازمان ملل و کارشناسان بین المللی و داخلی در تهران


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات
آخرین مطالب ESCAP
پربازدیدترین مطالب ESCAP