دوشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ ۰۱:۵۹ ۴۷۵
چچ
معرفی جغرافیای استان چهارمحال و بختیاری با استفاده از فن آوری سنجش از دور

معرفی جغرافیای استان چهارمحال و بختیاری با استفاده از فن آوری سنجش از دور

در این مطلب، به معرفی جغرافیای استان چهارمحال و بختیاری بااستفاده ازفن آوری سنجش از دور، در مدرسه سنجش از دور سازمان فضایی ایران مقطع متوسطه، پرداخته شده است.

استان چهارمحال و بختیاری، <strong class='sis-keyword'>مدرسه <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع متوسطه


مشخصات جغرافیایی استان
استان چهار محال و بختیاری با وسعت 16336 کیلومتر مربع با مختصات ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی در بخش مرکزی رشته کوه های زاگرس بین پیش کوه های داخلی واستان اصفهان واقع شده و از شمال و مشرق به استان اصفهان و جنوب به استان کهکیلویه و بویراحمد و از مغرب استان خوزستان و از شمال غربی به استان لرستان محدود می باشد.
توپوگرافی استان
این استان از نظر توپوگرافی با میانگین ارتفاع 2153 متر یک سرزمین مرتفع کوهستانی محسوب می گردد. حدود 85% از مساحت استان را کوه ها و تپه ها و 15 در صد را دشت ها و تالاب ها تشکیل می دهد. بلندترین نقطه استان، زرد کوه با ارتفاع 4221 متر در شمال غرب استان و کم ارتفاع ترین نقاط آن در بخش های جنوب غربی، محل خروج کارون با ارتفاع حدود 800 متر می باشد. ناهمواری های استان چهار محال و بختیاری شامل دو بخش کوه ها و دشت ها می گردد.

کوه ها: تراکم و ارتفاع کوه ها از شرق به غرب افزایش می یابد. در این منطقه بیش از 19 قله مهم با ارتفاع بیش از 3500 متر وجود دارد. مرتفع ترین قله، زردکوه بختیاری و کم ارتفاع ترین نقاط آن در بخش های جنوب غربی می باشد.
دشت ها : بیشتر دشت های استان چهار محال و بختیاری در سمت شرق تا جنوب استان قرار گرفته اند. دشت های بخش شرقی شامل مجموع دشت های قابل زراعت استان بیش از 3500 کیلومتر مربع است. دشت های استان از مواد آبرفتی و واریزه های قدیمی تشکیل شده است. اغلب این دشت ها به دلیل شیب کم، منابع آب و خاک نسبتا" حاصل خیز، محل فعالیت های زراعی و استقرار روستاها و شهرها بوده اند. ویژگی غالب این دشت ها، ارتفاع زیاد آنهاست. مثل دشت شهرکرد که در ارتفاع 2060 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

، <strong class='sis-keyword'>مدرسه <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع متوسطه


این استان در حاشیه غربی صفحه قاره ای ایران و در مجاورت گسل زاگرس واقع شده است. بخش جنوبی و جنوب غربی استان در پهنه زاگرس چین خورده، قرار داشته و از کوه ها و دره ها تشکیل شده است. بخش مرکزی استان نیز در منطقه زاگرس مرتفع قرار دارد که از نقاط همجوار خود بلند تر می باشد. ناهمواری های استان در نتیحه حرکات کوه زایی به ویژه براثر برخورد صفحه عربستان به ایران مرکزی در اواخر دوره ترشیاری به وجود آمده است.

وضعیت آب و هوایی استان
این استان با اینکه از وسعت کمی برخوردار است ولی از تنوع آب و هوایی برخوردار است، به طوریکه در نیمه شرق، آب و هوای نیمه خشک، در قسمت هایی از غرب و جنوب غربی استان، آب و هوای گرم و نیمه مرطوب و در نواحی شمال غربی دارای آب و هوای معتدل و سرد است. میزان بارش از غرب به شرق استان کاهش می یابد به طوری که میانگین بارش در غرب و شمال غرب استان بین 1600-700 میلی متر و در نواحی مرکزی بین 700-500 میلی متر و در شرق استان به 300 میلی متر کاهش می یابد. از نظر دما، نوسانات شدید دمایی و اختلاف فراوان بین حداقل ها و حداکثر های مطلق به ویژه در شمال غربی و شرق استان وجود دارد.

منابع آب استان
این استان با داشتن حدود یک درصد از مساحت کشور به دلیل داشتن ارتفاعات بلند و بارش نسبتا" مناسب، حدود 10 درصد از آب های جاری کشور را به خود اختصاص داده است. قسمتی دیگر از آب های سطحی استان در پشت سدها و در تالاب ها ذخیره شده که می توان به عنوان نمونه به سدهای کارون 4، سد بیدکان، نعل اشکنان و تالاب های چغاخور و سولقان اشاره نمود.

آب های سطحی

به دلیل شرایط توپوگرافی منطقه، آب های سطحی در قلمرو حوضه رودهای کارون، زاینده رود و دز قرار دارند.

آب های زیرزمینی

به دلیل برداشت های بی رویه، کمبود بارش در سال های اخیر و خشکسالی ها و تغییر بارش که نوع عمده آن به صورت باران است، حجم آب های زیر زمینی در استان چهارمحال و بختیاری بشدت کاهش یافته به طوریکه برخی از این دشت ها از جمله دشت شهرکرد، دشت بروجن، فرادنبه، سفید دشت، دشت خانمیرزا به محدوده ممنوعه تبدیل شده اند.

تالاب های استان

این تالاب ها شامل تالاب بین المللی چغاخور و گندمان، تالاب سولقان (سولگان) و تالاب‌های فصلی علی‎آباد، دهنو، چال َتر و چال خشک است که همگی به صورت زنجیروار از ابتدای ضلع جنوبی شهرستان بروجن در امتداد کوه کلار از رشته کوه‌های زاگرس، به طرف غرب قرار دارد.


تصاویر ماهواره ای تالاب گندمان، <strong class='sis-keyword'>مدرسه <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع متوسطه
تصاویر ماهواره ای تالاب گندمان


تصاویر ماهواره ای تالاب چغاخور، <strong class='sis-keyword'>مدرسه <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع متوسطه
تصاویر ماهواره ای تالاب چغاخور


پوشش گیاهی
پوشش گیاهی این استان تابع شرایط آب و هوایی و ارتفاع و خاک منطقه است. بطوریکه تراکم پوشش گیاهی از غرب به شرق کاهش می یابد. بیش از 80 درصد از 330 هزار هکتار عرصه جنگلی آن که به صورت نواری از کوه های بازفت در شهرستان کوهرنگ آغاز و به سمت کوه های فلارد در شهرستان لردگان کشیده می شود، گونه بلوط تشکیل می دهد. زبان گنجشک، چنار، افرا، نارون، گردوی جنگلی و بنه از دیگر گونه های جنگلی این استان است. زوال یا خشکیدگی بلوط یکی از آسیب های جدی این روزهای جنگل های بلوط است که از سال های 88 تا 89 در جنگل های زاگرس آغاز شد؛ به جنگل های استان چهارمحال و بختیاری رسید و هر روز بر وسعت آن در سراسر منطقه زاگرس افزوده می شود. علاوه بر آن استفاده بیش از اندازه جنگل نشینان از چوب درختان بلوط برای تبدیل آن به زغال و تولید انرژی، این روزها بصورت یکی از عوامل اصلی تخریب جنگل های بلوط چهارمحال و بختیاری در آمده است. این استان از مراتع مرغوبی نیز برخوردار است. همچنین گیاهان دارویی و صنعتی به وفور یافت می شود؛ که مهمترین آنها گون، موسیر، تره، آویشن و خاکشیر است.


مخاطرات طبیعی استان عمدتا شامل:

 • زمین لرزه
 • لغزش
 • فرونشست
 • سیل
 • خشکسالی

معضلات زیست محیطی

 • آلودگی آب در استان
 • آلودگی خاک
 • آلودگی هوا

جغرافیای انسانی استان
به علت وجود دشت های هموار، بیش از 90% نقاط شهری این استان در نیمه شرقی استقرار یافته است. جمعیت استان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 برابر با 933000 نفر بوده که شامل 464000 نفر زن و 468000 نفر مرد می باشد.


گردشگری
استان چهار محال و بختیاری به دلیل طبیعت زیبا شامل کوه های مرتفع، جنگل ها به ویژه جنگل های بلوط، مراتع، تالاب ها، رودخانه های آرام و خروشان، آبشارها، غارهای آهکی، چشمه های فراوان (شور و شیرین)، دشت لاله های واژگون، همچنین هوای متبوع به ویژه در فصول بهار و تابستان، زیست گاه های حیات وحش، فضاهای روستایی و عشایری، آثار تاریخی و باستانی، صنایع دستی و غیره، گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

تصویر ماهواره ای استان چهار محال و بختیاری، <strong class='sis-keyword'>مدرسه <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع متوسطه
تصویر ماهواره ای استان چهار محال و بختیاری


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات