شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۹ ۱۳۷
چچ
کاربرد پهپادها در صنعت ساخت و ساز

کاربرد پهپادها در صنعت ساخت و ساز

در این مطلب، در مورد کاربر پهپادها در صنعت ساخت و ساز، در بخش مدرسه سنجش از دور پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران، مطالبی ارائه شده است.

متخصصان صنعت ساخت و ساز از مدت ها قبل چالش های متداولی از جمله مدیریت زمان، افزایش هزینه بهره وری در ساخت و ساز، هدر رفتن مواد و اختلال تکنولوژیکی را پیش بینی کرده اند. به نظر، روز هایی که عملیات های عمرانی به صورت دستی انجام می گرفت رو به اتمام است، زیرا فناوری نوین مانند روبات ها، ماشین های کنترل و هواپیما های بدون سرنشین (پهپادها) هر روز بیشتر در صنایع، مورد توجه قرار می گیرند. هواپیماهای بدون سرنشین حداکثر کارایی را جهت کاهش ضایعات مواد ساختمانی دارند. علاوه بر این افزایش پیچیدگی در سایت های پروژه های عمرانی، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را توجیه می کند. معمولاً استفاده از آن ها در کارهای خطرناک، کسل کننده یا کثیف مورد توجه است.


1- کاربرد پهبادها در پروژه های عمرانی
پهبادها به عنوان یکی از فناوری های نوین سنجش از دور، داده های مکانی گسترده و دقیقی را به ذی نفعان ساخت و ساز ارائه می دهند. داده های به دست آمده از یک پهپاد به کمک یک نرم افزار مهندسی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. علاوه براین، برای پوشش نقشه های ساختمانی نیز می توان از آن ها بهره برد. این داده ها از طریق یک نرم افزار فوتوگرامتری پردازش می شود، سپس برای ایجاد مدل های ارتفاعی رقومی (DEM)، تصاویر سه بعدی و یا ابر نقاط استفاده می شود. انواع محصولات ثانویه مانند shapefile ها، خطوط منحنی میزان و محصولات رستری هنگام وارد شدن به یک سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) ایجاد می شوند. علاوه بر این، پوشاندن داده های مکانی روی نقشه های CAD به متخصصان این امکان را می دهد که هر ساخت و ساز ساخته شده را با طراحی اولیه آن مقایسه کنند بنابرین خطاهای مکانی پروژه پیش از اجرای آن شناسایی می شود.

در ادامه چند کاربرد پهباد ها در پروژه های عمرانی معرفی می شود.


کاربرد  <strong class='sis-keyword'>پهپاد</strong> در ساخت و ساز، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع مدیران


  • نقشه برداری زمین:

اگرچه طراحی پهپاد ها به گونه ای است که کارایی بالایی در فضای بسته مانند ساختمان و یا تونل ها ندارند اما آن ها به سرعت جایگزین روش های سنتی نظارت بر زمین از جمله نقشه برداری زمینی می شوند. پهپاد ها، نیروی کار و زمان لازم برای تولید نقشه های دقیق را کاهش می دهند و همچنین بسیاری از خطاهای انسانی را که در این فرایند دخیل هستند از بین می برند و توانایی ضبط داده های لازم در زمان بسیار کمتری نسبت به روشهای سنتی را ارائه می دهند.

  • بهبود زیر ساخت ها:

هواپیماهای بدون سرنشین استقامت و هوش بالایی را در سایت های کاری فراهم می کنند. توانایی آن ها در جمع آوری و گزارش داده ها به آن ها این امکان را می دهد که کار را سریعتر انجام دهند. نیاز به کار دستی کاملاً حذف می شود. در آینده هواپیماهای بدون سرنشین وظایف یکپارچه تری را درگیر پروژه های بزرگ خواهند کرد. پهپادها آماده هستند که مدت زمان لازم برای ساختن یک آسمان خراش را با حاشیه وسیع کاهش دهند و از این طریق هزینه های خرید و راه اندازی خود را توجیه کنند.

  • نظارت و مدیریت در پروژه های عمرانی:

فناوری پهپادها تا حدی تکامل یافته است که اتصال و ارتباط فوری در محل کار را ممکن بسازند. هواپیماهای بدون سرنشین که دارای دوربین های نصب شده هستند می توانند فیلم های ویدئویی را برای تسهیل ارتباط و نظارت فراهم کنند. آنها به شرکت ها اجازه می دهند تا کارایی کارمندان و کارگران را در سطح حفظ کنند و برای نظارت بر صحت انجام پروژه ابزار قدرتمندی را در اختیار سرپرستان و مدیران می گذارند.
بسیاری از پروژه های راه و ساختمان سازی نیازمند اندازه گیری و محاسبات دقیق مهندسی هستند. پهپادها جایگزین خوبی برای شیوه های سنتی نظارت به خصوص در پروژه های راهسازی هستند. آن ها به سرعت طول، عرض ارتفاع سازه و یا مسیر در حال ساخت را محاسبه می کنند و همچنین امکان مقایسه طرح اجرا شده با طرح پیش بینی شده، حتی در حین انجام آن، به کمک تصویر برداری پهپادها وجود دارد. با توجه به اینکه در موقعیت های خاص، نظارت بر اجرای پروژه برای مهندسین خطر آفرین است لذا بهره گیری از پهپادها منطقی خواهد بود.

  • امنیت پروژه های عمرانی:

ظهور هواپیماهای بدون سرنشین باعث افزایش شدید راندمان امنیتی می شود. یک پهپاد به خوبی می تواند در خدمت متخصصین HSE پروژه باشد و امنیت کارگران را در مناطق با ریسک بالا حفظ کند و همچنین از محیط پروژه در برابر سرقت محافظت بکند. پهپادها این قابلیت را دارند که در همه جا به طور همزمان باشند به خصوص مکان هایی که حضور انسان در آن ها بسیار خطرناک است مانند بالای یک سازه نیمه ساخته. آنها فقط دزدی را کاهش نمی دهند بلکه یک سیستم نظارتی بصورت شبانه روزی و واقعی ایجاد می کنند که قبلاً توسط تعدادی از شرکت های ساختمانی به تصویب رسیده است. ایجاد سیستم هشدار دهنده یکی دیگر از قابلیت های پهپادها است. پهپادها می توانند خطر را تشخیص دهند و با یک هشدار صوتی آن را به اطلاع عموم برسانند. برای مثال هشدار به عابرین پیاده هنگامی که از زیر ساختمان در حال ساخت عبور می کنند و یا هشدار به کارگران هنگام تشخیص یک خطر.


2- روند رو به رشد استفاده از پهپادها
پهپادها نه تنها در پروژه های عمرانی کاربرد دارند بلکه استفاده از آن ها به یکی از علایق مدیران شرکت ها و یا سرپرست های کارگاهان تبدیل شده است. تحولات اخیر در اسکنرهای لیزری هوایی (ALS) و سنسورهای LiDAR، امکان دستیابی به داده های سه بعدی در سطح منطقه از توپوگرافی، پوشش گیاهی، ساختمان ها، عمق سنجی و زیرساخت را فراهم کرده است. یکی از نوآوری های هواپیماهای بدون سرنشین برای ساخت و ساز، مینیاتوری کردن LiDAR بر روی هواپیماهای بدون سرنشین است که منجر به ابرهای سه بعدی با سطح 3 سانتی متر با وضوح فوق العاده بالا می شود. صنعت ساخت پهپادها در حال ترقی دادن سنسورهای فعال و غیرفعال برای نقشه برداری از هوا است به گونه ای که همه سنسورهای موجود مانند اسکنرهای لیزری، CIR ،RGB یا بعضی اوقات دوربین های چند وجهی که به نقشه برداری متراکم تصویر (DIM)کمک می کند، به زودی بر روی پهپادها نصب می شود و بخش ساخت و ساز برای شناسایی دقیق و زود هنگام خطاها از این سنسورها استفاده خواهد کرد. روندهای پیشرو در مورد تجاری سازی هواپیماهای بدون سرنشین در صنعت ساخت و ساز تا حد زیادی توسط پهپادهای دارای نرم افزار هوش مصنوعی انجام می شود. گنجاندن هوش مصنوعی، انباشت اطلاعات هوایی بدون ساختارذخیره شده، هواپیماهای بدون سرنشین را به داده های عملی و ساختاری تبدیل می کند.
صرف نظراز هزینه های تولید پهپادها، استفاده از آن ها در صنعت ساخت و ساز بسیار کاربردی و رو به رشد است. پیشرفت الگوریتم های پردازش تصاویر به خصوص در حوزه راداری موجب دستیابی به اطلاعات محاسباتی دقیق تری می شود که موجب حذف خطرات احتمالی و افزایش سرعت ساخت پروژه می گردد.


نرم افزار AI متصل به پهپاد، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مدیران

یک نرم افزار AI متصل به پهپاد به آن قابلیت تحلیل داده های خام را می دهد و آن را به نمایش می گذارد


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات