یکشنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰ ۳۱۴
چچ
کاوش در فضا

کاوش در فضا

در طول 30 سال گذشته، اروپا ارسال فضاپیما برای کشف منظومه شمسی و جهان را رهبری نموده است. برخی از مهمترین لحظه های اکتشاف فضا، شامل ملاقات با ستاره دنباله دار هالی، فرود با چتر یک کاوشگر بر روی ماه تیتان زحل، یافتن یخ آب در زیر سطح مریخ و ... بوده است.

در طول 30 سال گذشته، اروپا ارسال فضاپیما برای کشف منظومه شمسی و جهان را رهبری نموده است. برخی از مهمترین لحظه های اکتشاف فضا، شامل ملاقات با ستاره دنباله دار هالی در سال 1986 (شکل 1)، فرود با چتر یک کاوشگر بر روی ماه تیتان زحل در سال 2005 (شکل 2) و یافتن یخ آب در زیر سطح مریخ بوده است. سایر مأموریتهای سازمان فضایی اروپا، شامل مطالعه سیاره زهره (ونوس) و خورشید، با جزئیات بیشتر از گذشته هستند و تصاویر شگفت انگیزی از کهکشان های دور را به ما ارائه می دهند.


فضاپیمای گیوتو (Giotto)، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی

شکل-1، فضاپیمای گیوتو (Giotto)، اولین فضاپیمایی که یک ستاره دنباله دار را از نزدیک رصد نمود. در 13 مارس 1986، این فضاپیما موفق شد به هسته هالی در فاصله 596 کیلومتری نزدیک شود.


کاوشگر هویگنس، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی

شکل-2، کاوشگر هویگنس که در 15 اکتبر 1997 پرتاب شد و در 14 ژانویه 2005 در سطح تیتان فرود آمد. دلیل پرتاب این کاوشگر به خاطر آن بود که اتمسفر غلیظ تیتان مانع مطالعه آن با ابزارهای رصدی است. کاوشگر هویگنس تا 90 دقیقه پس از فرود اطلاعات ارزشمندی از سطح و جو تیتان مخابره کرد که نشانگر وجود متان به سه شکل جامد، مایع، گاز در تیتان می باشد و حتی رودهایی از متان در سطح تیتان جاری است.


کاوش در خورشید همیشه بخش بزرگی از برنامه علوم فضایی سازمان فضایی اروپا بوده است. خورشید گرما و انرژی لازم را به ما می دهد؛ که همه موجودات زنده برای زندگی و رشد شان به آن نیاز دارند. بدون آن، سیاره ما یخ زده و بی جان خواهد بود. فضاپیماهای ساخته شده در سازمان فضایی اروپا بسیار موفق عمل کرده اند تا به خورشید نگاه کرده و در اطراف آن کاوش نمایید. برخی از نمونه های این موارد عبارتند از:

  • پروژه ای بین سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی آمریکا به نام اولیس (Ulysses)، که اولین نقشه هلیوسفر(منطقه اشغال شده توسط میدان مغناطیسی خورشید) را به ما داده است، از استوا خورشید گرفته تا قطب های آن (شکل3).
  • سوهو (SOHO) ، ماهواره ای مستقر در 1/5 میلیون کیلومتری زمین، که تصاویری از انفجارهای رخ داده در سطح خورشید را برای ما ارسال می کند و درون خورشید را کاوش می کند(شکل 4).
  • کلاستر (Cluster) ماهواره های سازمان فضایی اروپا که به دنبال ارتباط بین میدان مغناطیسی زمین و بادهای خورشیدی هستند.

 کاوشگر اولیس، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی

شکل-3 کاوشگر اولیس که در سال 1994 از قطب جنوبی خورشید و در سال 1995 از بالای قطب شمالی خورشید گذشت و مطالعه بادهای خورشیدی و میدان مغناطیسی خورشید را امکان پذیر ساخت.


سوهو فضاپیمایی، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی

شکل-4، سوهو فضاپیمایی که در 2 دسامبر 1995 با هدف پژوهشگری خورشید به فضا پرتاب شد و تاکنون علاوه بر یافته های بسیار از سطح و درون خورشید، منجر به شناسایی بیش از 3000 دنباله دار گردیده است.


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات