دوشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۲ ۱۴۴
چچ
کاربرد فناوری سنجش از دور در برآورد اطلاعات نیازهای حیاتی انسان (انرژی های تجدید پذیر یا تجدید ناپذیر، آب و هوا و محیط زندگی انسان ها)

کاربرد فناوری سنجش از دور در برآورد اطلاعات نیازهای حیاتی انسان (انرژی های تجدید پذیر یا تجدید ناپذیر، آب و هوا و محیط زندگی انسان ها)

در مورد برخی از فعالیت ها و نیازهای زندگی انسان ها، می توان به نیاز به انرژی، سلامت اتمسفر و محیط شهری و گسترش آن اشاره کرد. در این نگارش به نقش فناوری سنجش از دور در مدیریت و کمک به انسان ها به منظور حل مسائل خود در این موارد اشاره شده است.

انرژی های تجدید پذیر
بازار انرژی‌ های تجدید پذیر همانطور که در فصل قبل نیز به آن اشاره گردید، جزو بازار‌هایی است که محصولات سنجش از دوری مشاهداتی زمین می‌توانند به خوبی وارد آن شده و از گردش مالی آن بهره‌ مند گردند. افزون بر این، بازار انرژی‌ های تجدید پذیر علاوه بر مزایای زیست‌ محیطی مختلف دارای مزایای اجتماعی و اقتصادی خوبی است که به آن اشاره شده است. توسعه نیروگاه‌ ها و مدیریت انرژی‌ های تجدید پذیر موضوعی است که در بسیاری از کشور‌ها و شهر‌ها (به خصوص شهر‌های هوشمند) مشاغل زیادی را در پی خواهد داشت. برای نمونه 10.3 میلیون نفر در سراسر دنیا در بخش انرژی‌ های تجدید‌پذیر دارای شغل هستند. برای نمونه سامانه کوپرنیک در حیطه انرژی با میزان رشد متوسط سالانه 16% همراه است. همچنین وجود محصولات سنجش از دوری در راستای حمایت از انرژی‌ های تجدید پذیر، می‌تواند به کاهش تاثیرات تغییر اقلیم و شناسایی و افزایش منابع انرژی‌ های تجدید‌پذیر کمک کند. جدول1 نشان دهنده مزایا و کاربرد‌های اقتصادی-اجتماعی محصولات سنجش از دوری در این حیطه است. بنابراین می‌ توان دریافت که پایش زمین، پتانسل زیادی برای حمایت و رشد صنایع مرتبط با انرژی‌های نوین و تجدید‌پذیر داشته که می‌تواند کمکی برای کاهش هزینه‌ها و بهبود بهره‌وری باشد تا رقابت‌پذیری در بازار ایجاد گردد. برای نمونه یکی از منابع هزینه نیروگاه‌های انرژی تجدید پذیر، فعالیت‌های تعمیر و نگه‌داری می‌باشد. تصاویر سنجش از دوری دارای قابلیت تهیه اطلاعات جهت جلوگیری از ایجاد خرابی در زیر‌ساخت‌ های نیروگاه‌ها را دارا می‌باشند. تعداد کمی خطا می‌تواند بهره‌وری یک نیروگاه را به خطر بیندازد. بنابراین بهره‌وری را می‌توان با انتخاب صحیح سایت نیروگاه جهت بیشینه ساختن بهره‌وری و جلوگیری و پیش بینی رخداد‌های مخلتف (برای نمونه رخداد‌های بحران‌آفرین مانند سیل و زلزله) انجام داد.


جدول-1: کاربردها و مزایای اقتصادی-اجتماعی محصولات سنجش از دوری پایش زمین در انرژی‌های تجدیدپذیر

کاربردها و مزایای اجتماعی-اقتصادی محصولات سنجش از دوری پایش زمین در انرژی‌های تجدیدپذیر, مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع مدیران


نفت و گاز
راه‌حل‌ ها و محصولات سنجش از دوری در حوزه نفت و گاز و صنایع مرتبط با آنها، دارای قابلیت کمک به ارزیابی ریسک خطا در پروژه‌ها، به خصوص نظارت بر بلایا و رخداد‌های طبیعی مانند زلزله یا یخ‌زدگی (Encroaching ice) باشد. جدول2 نشان دهنده محصولات و کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات پایش زمین در حیطه نفت و گاز می‌باشد.


جدول-2: محصولات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات سنجش از دوری پایش زمین در حیطه نفت و گاز

محصولات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات سنجش از دوری پایش زمین در حیطه نفت و گاز, مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع مدیران


آب و هوا و جو
بر اساس گزارش‌ های ESA در سال 2015، هزینه مرگ‌ های زود‌ هنگام ناشی از APMP (Ambient Particular MatterPollution) و AOP(Ambient Ozone Pollution) در اروپا در حدود 750 میلیون یورو گزارش شده است که حدود 4.5% تولید ناخالص ملی اروپا را شامل می‌شود. همچنین هزینه‌ های درمان بیماری‌ های ناشی از آلودگی هوا برای اتحادیه اروپا به میزان 580 میلیون یورو در سال 2016 بوده است. با توجه به اهمیت اقتصادی آلودگی هوا، بازار مدل‌ های توسعه یافته به منظور پایش و بهبود آلودگی در حال رشد است. در واقع پیش‌بینی شده است که از سال 2017 تا 2022 بازار محصولات بررسی آلودگی هوا با نرخ رشد 4.6% هر ساله روبه‌رو باشند. جدول3 نشان دهنده کاربرد‌ها و مزایای استفاده از این اطلاعات با کاربرد‌های آلودگی هوا و نظارت بر آلرژی است.


جدول-3: محصولات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات سنجش از دوری پایش زمین در حیطه آب و هوا و جو

 محصولات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات سنجش از دوری پایش زمین در حیطه آب و هوا و جو, مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع مدیران


در واقع چنین اطلاعاتی، به اتخاذ تصمیم‌گیری‌های مناسب سیاسی در قبال محیط زیست کمک می‌کند. داده‌های ماهواره ای آلودگی به شناسایی زمان‌های پیک آلودگی و پیش‌بینی آن به خصوص در فصول سرد سال کمک می کند. همچنین، چنین اطلاعاتی در گستره جو و آب وهوا در جهت فهم بهتر تغییرات اقلیم نیز اثربخش است. قابلیت اطلاع‌رسانی شهر‌وندان در خصوص کیفیت هوا و بررسی جریان‌های آلودگی در نواحی گسترده نیز از دیگر مزایای چنین سامانه‌هایی خواهد بود. افزون بر این، بررسی عملکرد بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها با توجه به حدود مطرح شده و متابعت آنها از قانون می‌تواند یکی دیگر از مشخصه‌ها باشد. در خصوص شهر‌وندان عادی، ایجاد نقشه‌ آلودگی هوا می‌تواند به آنها در اتخاذ تصمیم‌گیری‌های مختلف کمک رسانی کند.
در خصوص تأثیرات اقتصادی محصولات ماهواره ای آلودگی هوا می‌توان به موارد ارائه شده در شکل1 اشاره کرد. چنانچه از اثرات این محصولات استنباط می شود، چنین اطلاعاتی می‌تواند علاوه بر آگاه ساختن توده جامعه نسبت به مخاطرات ناشی از آلودگی و جو سبب افزایش سلامت عموم جامعه گردد. همچنین آگاهی اجتماعی می‌تواند ایجاد کننده بستری مناسب جهت کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و افزایش کیفیت زندگی عموم گردد. در باره اثرات اقتصادی می توان اذعان نمود که علاوه بر افزایش گردشگری، با توجه به کمتر شدن آلودگی‌ها منجر به افزایش تولید ناخالص ملی می‌گردد که این خود سبب بهبود سلامت و امنیت روانی جامعه خواهد شد.


اثرات اجتماعی اقتصادی مدیریت شهری با بکارگیری  <strong class='sis-keyword'>فناوری  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong>, مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع مدیران
شکل-1، اثرات اقتصادی-اجتماعی کیفیت هوا


مدیریت و نظارت شهری‌
با تمرکز افراد، سرمایه و مالکیت‌ها، شهر‌ها به سرعت در حال گسترش هستند. به همین دلیل نیاز است که به بسط شهری نظارت شود تا منجر به مشکلاتی مانند بهره‌برداری بی‌رویه از محیط زیست، پایین آمدن کیفیت محیط زندگی و کاهش امنیت شهری نگردد. همچنین مدیریت مناطق همواره در حال رشد شهر‌ها می‌توانند نظارت بر این مناطق را سخت‌تر کنند. از این رو بررسی و پایش این مناطق با بهره‌گیری از اطلاعات ماهواره‌ها سودمند است.
برنامه‌ریزی شهری فرآیندی است که با توسعه و طراحی کاربری زمین، محیط ساخت مانند هوا، آب و زیر‌ساخت‌ها مانند حمل و نقل، ارتباطات، شبکه توزیع، فراهم‌سازی سرویس‌های شهری برای ساکنان و بازدید‌کنندگان مرتبط است. تعداد برنامه‌های مرتبط با شهر‌نشینی با بهره‌گیری از اطلاعات پایش زمین در حال افزایش است. برای نمونه می‌توان به برنامه GHSL(Global Human Settlement Layer ) برای ایجاد اطلاعات مکانی در خصوص محل‌های سکونت انسانی، نواحی ساخته شده، تمرکز و پراکندگی جمعیت و نقشه‌های سکونت انسانی اشاره داشت. همچنین برنامه WSF2015(World Settlement Footprint 2015) اولین برنامه‌ای است که لایه اطلاعات جهانی را با قدرت تفکیک 10 متر بر اساس اطلاعات اپتیکی و راداری تولید کرده و دارای اطلاعات ارزشمندی در خصوص سکونت‌‌گاه‌های انسانی است.
افزون بر موارد یاد شده، محصولات پایش زمین، ما را قادر به پایش و تحلیل جزایر گرمایی شهری می نماید. جزایر گرمایی شهری محدوده‌هایی هستند که در آن دمای هوا بیش از محیط روستایی اطراف است. این امر در اثر تمرکز زیاد ساختمان‌های اطراف، عدم وجود گیاهان سبز و همچنین تجمع فعالیت‌های انسانی گرما زا است. محصولات پایش زمین می‌تواند کمکی در طراحی شهر‌های هوشمند‌تر به منظور جلوگیری از وقوع چنین پدیده‌هایی نماید. همچنین تصاویر ماهواره‌‌ای می‌توانند در سیستم‌های مدیریت ترافیک مورد استفاده قرار گیرند. در جدول4 محصولات مختلف و مزایای آنها در خصوص برنامه‌ریزی شهری و مدیریت ریسک و خطر شهری ذکر گردیده است.


جدول-4: محصولات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات سنجش از دوری پایش زمین در حیطه مدیریت و نظارت شهری

محصولات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از اطلاعات سنجش از دوری پایش زمین در حیطه مدیریت و نظارت شهری, مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع مدیران


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات