سه شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۲۳:۱۴ ۷۵
چچ
معرفی استاندارد بین المللی تعاریف و روابط ریاضی تابع انتقال اپتیکی (OTF)

معرفی استاندارد بین المللی تعاریف و روابط ریاضی تابع انتقال اپتیکی (OTF)

یکی از مفاهیم مهم که در حوزه کالیبراسیون محموله ‌های اپتیکی ماهواره‌ های فضایی بسیار پرکاربرد می‌باشد، تابع انتقال اپتیکی Optical Transfer Function یا اختصاراً OTF است.


سازمان ISO در سند شماره ISO 9334:2012 که توسط دپارتمان تبیین استانداردهای بنیادین ISO/TC 172/SC 1 در زیرگروه اپتیک و فوتونیک تعریف ‌شده به ‌مرور به تعاریف و روابط مهم ریاضی این مفهوم مهم می‌پردازد. در این سند اشاره ‌شده است که تابع انتقال اپتیکی یکی از معیارهای اصلی برای ارزیابی واقعی قابلیت دستگاه‌ های تشکیل تصویر اپتیکی، الکترو اپتیکی و فتوگرافیکی است. به ‌منظور آن ‌که اندازه‌ گیری ‌های تابع انتقال اپتیکی که با استفاده از اصول مختلف اندازه‌گیری یا دستگاه ‌های اندازه‌گیری در آزمایش‌ های مختلف به دست آماده است را بتوان مقایسه نمود، لازم است از یکسان بودن پارامترهای اندازه‌گیری نظیر تنظیم کانونی شدن و گستره بسامد فضایی اطمینان حاصل نمود. به این دلیل مجموعه ‌ای از اصطلاحات فنی مورد توافق، تعریف ‌شده ‌اند تا پارامترهای اندازه‌گیری که در این استاندارد بین ‌المللی به آن‌ ها ارجاع می‌شوند، توسط همه قابل ‌درک باشد. این سند شامل مجموعه ‌ای از تعاریف است که بر اساس آن‌ها نظریه تابع انتقال اپتیکی بنا می‌شود. همچنین این استاندارد شامل فهرستی از روابط اساسی بین تابع انتقال اپتیکی با سایر پارامتر های توصیف‌ کننده تصویر و خلاصه‌ ای از مفاهیم و نماد هایی است که در حوزه کاری آن مفید هستند. این استاندارد بین ‌المللی اصطلاحات مربوط به تابع انتقال اپتیکی را تعریف می‌کند و روابط ریاضی بین این اصطلاحات را نشان می‌دهد. همچنین پارامتر های مهمی را تعریف می‌کند که باید در زمان آزمایش تابع انتقال اپتیکی مشخص شود. شرایط و پارامتر های تعریف‌ شده در این استاندارد بین ‌المللی برای کلیه اندازه‌گیری ‌های تابع انتقال اپتیکی برای سیستم ‌های تصویربرداری اپتیکی، الکترو اپتیکی و سایر موارد اعمال می‌ شود.


این سند در سی ‌و چهار صفحه در سال 2012 تبیین شده و در سال 2017 نسخه سوم تأیید شده نهایی آن در اختیار عموم قرار گرفته است. علاقمندان جهت دسترسی و مطالعه این سند می‌توانند از طریق لینک ذیل اقدام نمایند.


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات