دوشنبه, ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۱۴ ۶۷
چچ
استاندارد ISO 19144-1: 2009، استاندارد سیستم‌ های طبقه بندی-بخش اول: ساختار سیستم طبقه بندی

استاندارد ISO 19144-1: 2009، استاندارد سیستم‌ های طبقه بندی-بخش اول: ساختار سیستم طبقه بندی

استاندارد سیستم‌ های طبقه بندی-بخش اول: ساختار سیستم طبقه بندی

ISO 19144-1 – Classification Systems-Part 1: Classification system structure


استاندارد ایزو 19144-1:2009، استاندارد سیستم‌ های طبقه بندی-بخش اول: ساختار سیستم طبقه بندی


استاندارد ISO 19144، از زیر مجموعه های استاندارد ISO/TC 211، بوده و طبق گزارش سایت ISO، بر اساس انتشارات سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (FAO) تدوین شده است. استاندارد ISO 19144-1 ، اولین مورد از سری استاندارد های بین المللی مربوط به سیستم های طبقه بندی جغرافیایی و همچنین ساختار این سیستم ها بوده که در آن تعاریف، ساز و کار و همچنین نحوه انجام طبقه بندی ها منتشر شده است. با توجه به تعدد مناطق مختلف کاربری، هیچ سیستم طبقه بندی واحدی وجود ندارد که بتواند پاسخگوی همه نیازها باشد. روش طبقه بندی به منطقه جغرافیایی بستگی دارد. علاوه بر این، روش های طبقه بندی مورد استفاده در مناطق مختلف در شرایط جغرافیایی مختلف متفاوت بوده و با گذشت زمان بهبود یافته و تکمیل می شود. مفهوم سیستم های طبقه بندی در جامعه اطلاعات جغرافیایی به خوبی شناخته شده است. از یک سیستم طبقه بندی می توان برای تقسیم مناطق جغرافیایی به واحد های (عارضه های) کوچک استفاده نمود که هر یک، دارای شناسه ای است که نوع عارضه را توصیف می کند. مناطق جغرافیایی و جوامع مختلف می توانند سیستم های طبقه بندی جداگانه ای داشته باشند تا نتایج دلخواه حاصل گردد. البته این امر به پیچیدگی و همچنین تفاوت جوامع مختلف بستگی دارد. با این وجود، اگر سیستم طبقه بندی به روشی سازگار با جوامع مختلف تعریف و توسعه داده شود، استفاده از آن در جوامع مختلف اطلاعاتی امکان پذیر می شود. علاوه بر این، امکان بومی کردن و تطبیق سیستم طبقه بندی با جوامع مختلف نیز وجود دارد و کارشناسان این حوزه می توانند سیستم طبقه بندی را بر اساس ویژگی های مناطق مختلف بهبود دهند. اهمیت تدوین استاندارد ها در طبقه بندی پوشش زمین به دلیل تنوع داده های مورد استفاده با دقت های متفاوت، مقیاس های متفاوت، روش های زیاد طبقه بندی، تنوع در امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، تنوع پوشش زمین و همچنین تولید کنندگان بیشمار دو چندان می شود.
در استاندارد ISO 19144-1، ساختار یک سیستم طبقه بندی همراه با مکانیسم تعریف و ثبت طبقه بندی ها به صورت کلی ارائه شده و می تواند در بسیاری از سیستم های مختلف طبقه بندی مانند خاک، فرم سرزمین، پوشش گیاهی، شهری، انواع متفاوت تنوع زیستی و تغییرات اقلیمی تعریف شود. در این سند ارتباط بین سیستم های مختلف طبقه بندی شرح داده می شود.
معمولا یک سیستم طبقه بندی با تفکیک مناطق جغرافیایی، از بالا به پایین عمل می کند. یعنی به هر میزان که از بالا به سمت پایین حرکت می کنید کلاسه های بیشتری با جزئیات بیشتر تفکیک می شوند. برای مثال در ابتدا ممکن است که زمین به دو کلاس آب و خشکی تفکیک گشته و سپس هر کدام از آنها به کلاسه های بیشتری تقسیم شوند. در ادامه تا رسیدن به کلاسه های نهایی و مورد انتظار این عمل تکرار می شود. استاندارد ها معمولا به هم وابسته بوده و مطالب مشترک زیادی دارند، به عنوان مثال استاندارد ISO 19135، مشخص می کند که برای تعیین کلاس های مختلف و مورد انتظار تدوین استاندارد لازم است. بر همین اساس، استاندارد ISO 19144-1 تدوین شد تا استاندارد های لازم در این زمینه را فراهم نماید.


برای اطلاعات بیشتر، علاقه‌ مندان می‌ توانند به لینک زیر مراجعه نمایند:

ISO19144-1:2009


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات