سه شنبه, ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۲۱ ۱۹
چچ
استاندارد ISO 15529:2010 (تابع انتقال اپتیکی- اصول اندازه‌ گیری تابع انتقال مدولاسیون سیستم‌ های تصویربرداری نمونه)

استاندارد ISO 15529:2010 (تابع انتقال اپتیکی- اصول اندازه‌ گیری تابع انتقال مدولاسیون سیستم‌ های تصویربرداری نمونه)

ISO15529:2010-Optics and photonics— Optical transfer function— Principles of measurement of modulation transfer function (MTF) of sampled imaging systems
تابع انتقال اپتیکی؛ اصول اندازه‌گیری تابع انتقال مدولاسیون (MTF) سیستم‌های تصویربرداری نمونه


یکی از مهم‌ترین معیار ها برای توصیف عملکرد یک سیستم یا دستگاه تصویربرداری، تابع انتقال مدولاسیون (MTF) آن است. در سند جاری سازمان بین‌المللی استانداردسازی، شرایطی را که باید توسط یک سیستم تصویر برای محاسبه MTF برآورده شود، پوشش داده‌ شده است. این شرایط مستلزم آن است که سیستم تصویربرداری خطی و ایزوپلاناتیک باشد.


تابع انتقال اپتیکی؛ اصول اندازه‌گیری تابع انتقال مدولاسیون (MTF) سیستم‌های تصویربرداری نمونه


برای ایزوپلاناتیک بودن یک سیستم، تصویر یک جسم نقطه‌ای (تابع گسترش نقطه) باید با یک دقت مشخص از موقعیت آن در صفحه جسم مستقل باشد. در برخی از انواع سیستم‌های تصویربرداری این شرایط (منظور شرایط سیستم تصویربرداری خطی و ایزوپلاناتیک) دقیقاً اعمال نمی‌شود. این سند مختص سیستمهایی است که تصویر با استفاده از نمونه‌برداری از توزیع شدت در جسم در تعدادی از نقاط گسسته یا خط‌ های اسکن شونده، به‌ جای یک سطح پیوسته از نقاط، تولید می‌شود. نمونه‌هایی از این‌ دستگاه‌ ها یا سیستم‌ ها دوربین‌ های دارای آرایه‌ های آشکارساز مانند آرایه‌ های CCD و سیستم‌ های اسکن خط مانند تصویربردار های حرارتی (جهت حرکت عمود برخط‌ های اسکن شده) می‌باشند. این استاندارد بین‌المللی "MTF" را برای چنین سیستم‌ هایی مشخص می‌کند و تعدادی از تکنیک‌ های اندازه‌گیری مناسب را مشخص می‌کند. معیار هایی که MTF این استاندارد برای این سیستم‌ ها تعیین کرده است کیفیت یک سیستم را که به‌ عنوان وسیله ساخت تصویر تعریف می‌شود تعیین می‌کند در حالی‌ که عدد نهایی، منحصر به‌ فرد بوده و مستقل از تجهیز خاص است. در اصل در اینجا می‌توان از MTF برای محاسبه توزیع شدت در تصویر یک جسم خاص استفاده کرد. این استاندارد بین‌المللی همچنین MTF ها را برای واحد های فرعی یا مراحل تصویربرداری این سیستم مشخص می‌کند که چنین ساختاری را تشکیل می‌دهند. یک موضوع بسیار مهم در سیستم‌ های تصویربرداری " aliasing " است. این پدیده باعث ایجاد خطا در تصویر نهایی می‌شود که می‌ تواند نوعی نویز محسوب شود. در این حالت مؤلفه‌ های فرکانس فضایی بیشتر از فرکانس Nyquist در تصویر نهایی به‌عنوان مؤلفه غلط فرکانس پایین یا نویز باز تولید شوند. میزان قابل‌ توجه بودن این نوع نویز به ویژگی‌ های تصویر در حال نمونه‌ گیری بستگی دارد. اندازه‌ گیری کمی aliasing را می‌ توان از اندازه‌گیری MTF تعیین‌شده در شرایط مشخص‌ شده انجام داد. این استاندارد بین‌المللی چنین معیار هایی را تعریف کرده و شرایط اندازه‌گیری را توصیف می‌کند. این استاندارد بین‌المللی MTF های اصلی مربوط به یک سیستم تصویربرداری نمونه، همراه با اصطلاحات مربوطه را مشخص کرده و تعدادی از تکنیک‌ های مناسب برای اندازه‌ گیری آن‌ ها را مشخص می‌کند. همچنین معیاری برای "aliasing" مربوط به تصویربرداری با چنین سیستم‌ هایی تعریف‌شده است.


تابع انتقال اپتیکی؛ اصول اندازه‌گیری تابع انتقال مدولاسیون (MTF) سیستم‌های تصویربرداری نمونه


این سند به‌ صورت خاص به دستگاه‌ های تصویربرداری الکترونیکی مانند دوربین‌ های دیجیتال عکس‌برداری و فیلم‌ برداری و آرایه‌ های آشکارساز CCD مربوط می‌شود. اگر چه تعدادی از تکنیک‌ های اندازه‌گیری MTF شرح داده شده است، اما منظور این نیست که سایر روش‌ ها را ملغی کند؛ به شرطی که سایر روش‌ های اشاره‌ شده پارامتر صحیح را اندازه‌گیری کرده و تعاریف و دستورالعمل‌ های کلی اندازه‌گیری MTF را که در ISO 9334 و ISO 9335 ارائه‌ شده است، طی کند نتایج قابل قبول است. نکته مهم در این سند این موضوع می‌ باشد که از تابع گسترش لبه، به‌ جای تابع گسترش خط (LSF)، به‌صورت خاص به‌ عنوان یک نقطه شروع جایگزین برای تعیین OTF / MTF یک سیستم تصویربرداری استفاده‌شده است. نسخه نهایی و تأییدشده این سند به شماره ISO 15529 در سال 2020 توسط کمیته فنی استاندارد های بنیادین ISO/TC 172/SC 1 در بیست‌ و پنج صفحه منتشر شده و از طریق لینک زیر در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.


ISO15529:2010


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات
پربازدیدترین مطالب مطالب