سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۴۴ ۹۰
چچ
معرفی سامانه الکترواپتیکی PROBA-V

معرفی سامانه الکترواپتیکی PROBA-V

در این نگارش به معرفی سامانه الکترواپتیکی PROBA-V و ویژگی ها و قابلیت های آن پرداخته شده است.

سنجنده VGT-P یکی از سنجنده های شاخص به لحاظ طراحی و نوع ماموریت بوده که در بستر ماهواره PROBA-V (Project for On-Board Autonomy-Vegetation) در سال 2013 میلادی عملیاتی شده است. طراحی و ساخت این ماهواره با رویکرد ایجاد منظومه PROBA و بدنبال تداوم داده و دستاورد های علمی سنجنده VGT ماهواره SPOT-4,5 توسط سازمان فضایی اروپا و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه، صورت گرفته است. تجمیع داده های حاصل، به عنوان بخشی از برنامه بلند مدت سازمان فضایی اروپا در پایش منابع طبیعی، نظارت بر بلایا، طبقه بندی پوشش گیاهی و محصولات کشاورزی، امنیت غذایی و مطالعات زیست کره با هدف ایجاد توسعه پایدار و حفاظت از محیط‌ زیست معرفی شده است. بازطراحی سنجنده VGT با هدف کاهش وزن و ابعاد، شاخص ترین فناوری کاربردی توسعه یافته در این پروژه عنوان شده است. این ماهواره 138 کیلوگرمی با مقطع مربعی 80 و ارتفاع 100 سانتیمتری، برای طول عمر اسمی 2/5 سال طراحی شده بود اما پس از 7 سال عملیات موفقیت آمیز در تاریخ 30 ژوئن 2020 آخرین داده قابل پذیرش از این ماهواره دریافت و پایان کار آن به صورت رسمی اعلام شد. شکل 1 نمایی از سامانه تصویربرداری این ماهواره در مراحل تست و تجمیع و شکل 2 طرح‌واره ای از آن را نشان می‌ دهد.


 نمایی از سامانه تصویربرداری ماهواره  <strong class='sis-keyword'>PROBA</strong>-V
شکل-1: نمایی از سامانه تصویربرداری ماهواره PROBA-V


طرح‌واره سامانه تصویربرداری ماهواره  <strong class='sis-keyword'>PROBA</strong>-V
شکل-2: طرح‌ واره سامانه تصویربرداری ماهواره PROBA-V


این سنجنده دارای سه باند VNIR با طول موج های مرکزی 834 و658 و460 نانومتر و رزولوشن 100 متر در نادیر و 360 متر در لبه عرض برداشت و یک باند SWIR با طول موج مرکزی 1610 نانومتر و رزولوشن 200 متر نادیر و 600 متر در لبه عرض برداشت بوده است. سنجنده مذکور که ماموریت پوشش جهانی 2 روزه با عرض برداشت 2285 کیلومتر در ارتفاع 820 کیلومتری را برعهده داشت، از سه سامانه تصویربرداری تجمیع شده کاملاً یکسان بهره می برد. در این طراحی هر سامانه تصویربرداری با استفاده از یک تلسکوپ 11 کیلوگرمی با ابعاد 90x100x140 میلیمتر و آینه های آلومینیومی غیرمحوری با گشودگی 18/6 میلی‌ متر، میدان دید 33/6 درجه و فاصله کانونی مؤثر 109/6 میلی‌ متری، امکان ثبت تصاویر مطلوب را فراهم‌ می آورد. شکل 3 طرحواره ساختار اپتیکی این سنجنده را نمایش می دهد.


طرح واره ساختار اپتیکی سنجنده VGT-P
شکل-3: طرح واره ساختار اپتیکی سنجنده VGT-P


فاصله بین پیکسلی این سنجنده در باند VNIR، برابر 13 میکرون و باند SWIR، برابر 25 میکرون و بترتیب دارای 5200 و 2700 پیکسل جهت ثبت تصویر بوده است. جهت ایجاد هم دمایی ساختاری، تمام قطعات اصلی و اتصالات سامانه از جنس آلومینیوم ساخته شده و علاوه بر آن با استفاده از رادیاتورهای غیرفعالی که رو به محیط سرد فضا قرارداشتند، بهترین عملکرد ممکن در تصویربرداری ارائه شده بود. در این سنجنده با بیشینه توان مصرفی اسمی 30 وات، داده‌ ها با پروتکل CCSDS فشرده و در حافظه حالت‌ جامد ماهواره با ظرفیت 88 گیگابیت ذخیره و سپس در باند X با نرخ 76/53 مگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌ شدند. این ماهواره در مدار 820 کیلومتری خورشید آهنگ با شیب 97/73 و زمان عبور استوایی 10:30 صبح هر 102 دقیقه یکبار به دور زمین می‌ چرخید و هر 2 روز یکبار با پوشش 90 درصدی، تصویری از تمام سطح زمین ارایه می نمود. ‌داده های سامانه تصویربرداری معرفی شده در آدرس اینترنتی زیر قابل دسترس می باشند.


VITO Earth Observation


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات