سه شنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۱۳ ۹۳
طبقه بندی: توسعه کاربرد RS
چچ
پایش ماهواره ای تغییر پهنه آب در جنگل‌ های حرا (جزیره قشم)

پایش ماهواره ای تغییر پهنه آب در جنگل‌ های حرا (جزیره قشم)

جنگل‌ های حرا یکی از مهمترین زیست‌ بوم‌های سواحل خلیج فارس می‌باشد که در ناحیه جزر و مدی سواحل گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کنند. سطح آب این مناطق تحت تاثیر عواملی همچون جزر و مد، ورود آبهای سطحی و باراش‌های فصلی قرار می‌گیرد. تغییر سطح آب در این مناطق بر جنگل‌های حرا و خطوط ساحلی تاثیرگذار است. از این رو مطالعه تغییرات سطح آب این نواحی برای بسیاری از حوزه‌ها همچون کاداستر ساحلی، مسائل محیط زیستی، تولید الکتریسیته، شیلات (احداث استخرهای ماهیگیری) و ژئودزین‌ها حائز اهمیت می‌باشد. پردازش تصاویر سنتینل 2 نشان می دهد، عرصه های جنگل‌های حرا امکانات مناسبی را برای آشکارسازی تغییرات تراز آب این منطقه فراهم می کند (تصاویر 1 و 2).


تصویر-1: تاریخ 1398/06/15

تصویر-2: تاریخ 1398/06/20


همانطور که در تصاویر فوق مشاهده می شود در فاصله زمانی 5 روزه سطح آب دارای پیشروی محسوسی داشته است. نمایی نزدیکتر از وقوع این پدیده در تصویر شماره 3 آورده شده است.تصویر-3- نمای نزدیکتر از جنگل‌ های حرا (سمت چپ 15 شهریور و سمت راست 20 شهریور 1398)


تصویر شماره 4 نتایج حاصل آشکارسازی آب جنگل‌های حرا مشاهده می شود. در تصویر شماره 5 تغییرات محدوده آب طی 15 تا 20 شهریور نشان داده شده است.


تصویر- 4: نمای نزدیکتر از نتایج آشکارسازی پهنه آب (سمت چپ 15 شهریور و سمت راست 20 شهریور)
تصویر-5: نقشه گسترش پهنه آبی (آبی پررنگ 15 شهریور، آبی کمرنگ 20 شهریور)


از این رو پایش مستمر روند تغییرات سطح آب در این مناطق برای اکوتوریسم، کاداستر ساحلی، مسائل محیط زیستی، تولید الکتریسیته، شیلات (احداث استخرهای ماهیگیری)، ژئودزین‌ ها و هیدروگراف‌ ها از طریق سنجش از دور فراهم است. در زیر نمایشی از تغییر پهنه آبی این منطقه از ابتدای سال 98 تا کنون آمده است.
در فیلم ذیل، تعداد 31 تصویر ماهواره ای سنتینل 2 با ترکیب باندی کاذب، بصورت یک تایم لپس زیبا، تغییرات جنگل های حرا در ضلع شمالی جزیره قشم را از 29 فروردین تا 9 دی ماه 1398 به تصویر کشانده است. رنگ قرمز در این تصاویر، نمایانگر پوشش جنگلی است.

آدرس کوتاه شده: