دوشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۲۱:۴۳ ۱۳۲
طبقه بندی: آزمایشگاه Rs
چچ
در کشور عربستان از نگاه تصاویر ماهواره‌ ای

زمین‌های کشاورزی دایره ای شکل

در کشور عربستان از نگاه تصاویر ماهواره‌ ای

زمین‌های کشاورزی در اکثر نقاط این کشور به شکل دایره ‌هایی با قطر۲۰۰ الی ۸۰۰ متر است این نوع طراحی زمین کشاورزی، علاوه بر مزایایی که در زمینه صرفه ‌جویی در آبیاری دارد زمینه را برای جذب گردشگران کشاورزی نیز فراهم کرده ‌است.

کشور عربستان سعودی در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده ‌است و فصل آبیاری در آن بسیار کوتاه است. این کشور تابستان‌های گرم و طولانی و زمستان‌های معتدل دارد. با این وجود، کشور عربستان از سال ۲۰۰۸ به موفقیت‌ هایی در زمینه توسعه کشاورزی با استفاده از روش‌ های بهینه در آبیاری دست یافته است. شکل زمین‌های کشاورزی در کشور عربستان که اکثر مناطق آن را صحرای گرم و خشک پوشانده است، در نوع خود بسیار جالب توجه است زمین‌های کشاورزی در اکثر نقاط این کشور به شکل دایره ‌هایی با قطر۲۰۰ الی ۸۰۰ متر است این نوع طراحی زمین کشاورزی، علاوه بر مزایایی که در زمینه صرفه ‌جویی در آبیاری دارد زمینه را برای جذب گردشگران کشاورزی نیز فراهم کرده ‌است. در زیر، تصویر ماهواره ‌ای سنتینل-2، زمین‌ های کشاورزی شهر حائل واقع در شمال عربستان را در تاریخ 1399/4/10 نشان داده است.


تصویر ماهواره‌ای سنتینل-2 از شهر حائل در شمال عربستان، پایش ماهواره ای زمین زراعی
تصویر ماهواره‌ای سنتینل-2 از شهر حائل در شمال عربستان


کاهش مصرف آب و کمتر کردن نیروی انسانی در کنار افزایش راندمان زمین از مزایای استفاده از سیستم ‌های آبیاری دایره ‌ای شکل و هوشمند می‌باشد. پروژه این زمین‌ های کشاورزی از سال 1990 با آماده ‌سازی خاک و حفر چاه ‌های عمیق در کشور عربستان آغاز شد. توسعه و گسترش این زمین ‌های کشاورزی در شمال عربستان از سال 1990 با استفاده از تصاویر ماهواره ‌ای Google Earth به صورت تایم لپس تهیه شده است که در زیر قابل مشاهده است. همان طور که در تایم لپس مشخص است این شیوه آبیاری زمین‌ های بیابانی منطقه حائل در شمال عربستان را به مرور زمان به مزارعی سرسبز و مکانیزه تبدیل کرده است که با حداقل آب سرسبز مانده و محصول می‌دهند.


تایم لپس ماهواره‌ای سنتینل-2 از شهر حائل در شمال عربستان، پایش ماهواره ای زمین زراعی


آدرس کوتاه شده: