دوشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۶:۲۴ ۳۵۹
طبقه بندی: آزمایشگاه Rs
چچ
پایش ماهواره‌ای بندر جاسک

پایش ماهواره‌ای بندر جاسک

بندر جاسک یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. این بندر از جنوب به دریای عمان و از شمال به رشته کوه‌های بشاگرد محدود است.

سه طرف این بندر را آب‌های ساحلی احاطه کرده و آن را به صورت یک شبه‌جزیره درآورده‌است. این موقعیت، شکل ظاهری این بندر را به حالت طولی درآورده و عرض آن را بسیار محدود کرده‌است. این منطقه جزء سواحل بیابانی بوده و در معرض فرسایش‌های شدید بادی و حرکت تپه‌های ماسه‌ای می‌باشد. استخراج شن و ماسه از ساحل، ساخت دیواره های سنگی ساحلی، انباشت رسوبات ساحلی، شهرنشینی و صنعتی شدن از عوامل مهم و تاثیرگذار بر فرآیند های ساحلی و در نتیجه تغییرات خط ساحلی در این منطقه می‌باشد. هم چنین عوامل جزر و مدی و بالا آمدن آب دریا باعث افزایش رسوب‌گذاری و فرسایش در نواحی ساحلی این منطقه می‌شود. تصویر ماهواره‌ای سنتینل 2 در تاریخ 1399/5/8 با ترکیب رنگی کاذب از این منطقه در زیر نشان داده شده است. در این تصویر پهنه‌های آبی به رنگ آبی تیره (عمیق) تا فیروزه‌ای (کم عمق) و پوشش‌های گیاهی اطراف بندر در دامنه رنگ قرمز نمایش داده شده‌ است. همان طور که در این تصویر مشخص است غلظت کلروفیل a در لایه‌های سطحی آب اطراف بندر در این تاریخ قابل ملاحظه است.


تصویر ماهواره‌ای سنتینل 2 از بندر جاسک

تصویر ماهواره‌ای سنتینل 2 از بندر جاسک با ترکیب رنگی کاذب در تاریخ 1399/5/8


توسعه بندر، تغییرات خط ساحلی و کاربری های اراضی در این منطقه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای Google earth در بازه زمانی 30 ساله به دست آمده که در تایم لپس زیر قابل ملاحظه است. همان‌طور که در تایم لپس مشخص است توسعه فیزیکی این بندر به صورت خطی در راستای ساحل شرقی و به طرف شمال می‌باشد هم چنین فرسایش ساحلی به خصوص در اراضی شمال غربی این بندر رو به افزایش است که منجر به افزایش مسائل زیست محیطی و تغییرات خط ساحلی و در نتیجه عدم گسترش و توسعه فیزیکی بندر به این سمت می‌شود.


تایم لپس توسعه بندر، تغییرات خط ساحلی و کاربری های اراضی بندر جاسک


آدرس کوتاه شده: