دوشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۴۰ ۲۷۹
طبقه بندی: آزمایشگاه Rs
چچ
توسعه و تغییرات کاربری روستای ییلاقی جواهرده

پایش ماهواره‌ای

توسعه و تغییرات کاربری روستای ییلاقی جواهرده

مجموعه روستایی جواهرده در آخرین قسمت دهستان سخت سر از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران می‌باشد.

به لحاظ موقعیت نسبی، مجموعه روستایی جواهرده در 24 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رامسر و در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا در میان مراتع و چمن زارها قرار گرفته است. این روستا در میان اراضی دامنه‌ای و دره‌ای واقع شده است و وجود مواهب طبیعی مانند کوه‌ها، فضاهای سرسبز، آبشارها و آب و هوای ملایم و خنک در فصل گرم سال، این منطقه را به یکی از برترین مناطق گردشگری در شمال کشور تبدیل کرده است. همین عامل سبب افزایش ساخت و سازها طی سال‌های اخیر در این منطقه شده است و به دنبال آن کاربری‌های کشاورزی و زراعی در این منطقه در حال تغییر به کاربری های مسکونی و تجاری شده است. اقتصاد پایه روستا که مبتنی بر مبنای کشاورزی و دامداری بوده در حال تغییر است و اقتصاد مولد روستایی در حال تبدیل شدن به مشاغل خدماتی با ماهیت فصلی می‌باشد. تصویر ماهواره‌ای سنتینل 2 در تاریخ 1399/5/8 از این منطقه در زیر نشان داده شده است.


تصویر ماهواره‌ای سنتینل 2 از روستای جواهرده،  <strong class='sis-keyword'>پرتال  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> سازمان فضایی ایران

تصویر ماهواره‌ای سنتینل 2 از روستای جواهرده در تاریخ 1399/5/8


به منظور سنجش گسترش فیزیکی روستا و تغییر کاربری‌ها در این منطقه، تصاویر ماهواره‌ای Google earth در بازه زمانی 30 ساله به صورت تایم لپس تهیه شده که در زیر قابل ملاحظه است. همان طور که در تایم لپس مشخص است تغییر کاربری‌های کشاورزی و زراعی به کاربری‌های مسکونی و تجاری به خصوص در 10 سال اخیر قابل ملاحظه است. هم چنین ساخت و ساز در دامنه‌های مرتفع و کوهستانی سبب تغییر کاربری پوشش گیاهی و مناظر طبیعی در این منطقه شده است.آدرس کوتاه شده: