سه شنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۳۰ ۶۷۵
طبقه بندی: سیستم های RS
چچ
منطقه ویلا سبز شهر اصفهان و ساخت شهرک در حریم رودخانه زاینده رود

پایش ماهواره ای

منطقه ویلا سبز شهر اصفهان و ساخت شهرک در حریم رودخانه زاینده رود

شهرک ویلا سبز واقع در حاشیه جنوب شهر اصفهان، درطی سالهای گذشته به صورت اراضی کشاورزی بوده که بتدریج این زمین ها تغییر کاربری داده شده و با ساخت ویلاها، تبدیل به منطقه ای مسکونی با مالکیت شخصی شده است.

گسترش شتابان شهرها و رشد فیزیکی ناموزون آنها، که به خزش شهری معروف است، اغلب باعث دست اندازی به روستاها، اراضی اطراف شهر و تخریب منابع محیط زیست منطقه گردیده، بطوریکه این وضعیت در گسترش شتابان کلانشهرها، نمود بیشتری یافته است. روند دست اندازی ها در کلانشهرها، بیشتر به صورت تغییر کاربری است. یکی از متداول ترین روش ها، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات به ساخت و سازهای غیرمجاز مسکونی و از طریق حصارکشی و تقسیم اراضی به قطعات کوچکتر می باشد. لذا به منظور جلوگیری از این نوع تغییر کاربری های غیر مجاز، قانون ذیل در سال 74 توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصویب گردید (به منظور حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، تداوم و بهره‌وری از آنها، تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ ها در ‌خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرکها جز در موارد ضروری ممنوع می‌باشد. تصویب در تاریخ 1374/03/31). با وجود قانون منع تغییر کاربری اراضی در محدوده های مذکور، موارد فراوان تغییر کاربری در کشور مشاهده می گردد. یکی از این موارد شهرک ویلاسبز بوده که در نزدیکی شهر اصفهان واقع شده است. استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۴۵ کیلومتر مربع، در بخش مرکزی ایران در جلگه ای حاصلخیزی واقع گردیده و اکثر شهرها و روستاهای آن حاصل جریان آب زاینده رود است. لذا این استان با داشتن رودخانه زاینده‌رود، آب و هوایی چهارفصل، قرارگیری در مرکز کشور و داشتن مناطق طبیعی بی‌نظیر، تغییر کاربری با مقاصد مختلف را شاهد بوده است.


شهرک ویلاسبز اصفهان
این شهرک واقع در حاشیه جنوب شهر اصفهان، درطی سالهای گذشته به صورت اراضی کشاورزی بوده که بتدریج این زمین ها تغییر کاربری داده شده و با ساخت ویلاها، تبدیل به منطقه ای مسکونی با مالکیت شخصی شده است (تصویر 1).


نمایی از شهرک ویلا سبز شهر اصفهان. تصویر ماهواره ای گوگل ارث (1399/05/29)، با ترکیب رنگ های طبیعی

تصویر 1: نمایی از شهرک ویلا سبز شهر اصفهان. تصویر ماهواره ای گوگل ارث (1399/05/29)، با ترکیب رنگ های طبیعی


مطابق با تصویر2، جانمایی شهرک ویلاسبز با نقطه قرمز رنگ در میان اراضی کشاورزی در تصاویر ماهواره ای سنتینل-2 با توان تفکیک مکانی 10 متر سال 1399 و لندست-5 با توان تفکیک مکانی 30 متر سال 1369 قابل مشاهده می باشد.


گسترش شهر اصفهان و جانمایی شهرک ویلاسبز در جنوب شهر اصفهان ،  <strong class='sis-keyword'>اخبار  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> پرتال سنجش از دور

گسترش شهر اصفهان و جانمایی شهرک ویلاسبز در جنوب شهر اصفهان،  <strong class='sis-keyword'>اخبار  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> پرتال سنجش از دور

تصویر 2: گسترش شهر اصفهان و جانمایی شهرک ویلاسبز در جنوب شهر اصفهان. پوشش گیاهی در دامنه رنگ سبز مشاهده می شود.


با استفاده از تصاویر ماهواره ای گوگل ارث مشخص گردید که مساحتی در حدود 440000 متر مربع (44 هکتار) از اراضی کشاورزی در این منطقه در بازه زمانی 18ساله، تغییر کاربری داده شده و به شهرک ویلاسبز اختصاص داده شده است (تصویر 3).


از محدوده شهرک ویلاسبز (کادر نارنجی) در  <strong class='sis-keyword'>تصاویر ماهواره ای</strong> گوگل ارث ،  <strong class='sis-keyword'>اخبار  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> پرتال سنجش از دور

تصویر3: نمای دیگری از محدوده شهرک ویلاسبز (کادر نارنجی) در تصاویر ماهواره ای گوگل ارث در سال 1381 (تصویر بالا) و سال 1399 (تصویر پایین)


همانطور که در تصویر 3 مشاهده می شود، در سال 1381 ا شهرک ویلاسبز شهر اصفهان وجود نداشته است و در منطقه، اراضی کشاورزی و حتی چاه های حفر شده دیده می شود. در تصویر پایین (سال 1399) تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ساخت و ساز و ویلاسازی در بازه زمانی 18 سال بوضوح مشاهده می شود. (بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، هرگونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی، ساخت و ساز و دیوارکشی در مزارع و باغ‌ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است، تصویب سال 1374مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی).


شهرک تفریحی قلعه سرشیر در کنار شهر پیربکران
علاوه بر ساخت سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی اطراف شهر اصفهان، تجاوز به حریم رودخانه ها نیز از دیگر موارد دست اندازی ها به محیط زیست منطقه بحساب می آید که نمونه بارز آن، ساخت و ساز ویلاهای مختلف در مجاور رودخانه زاینده رود است که می تواند دسترسی مردم به این بخش از رودخانه را مسدود نماید. از جمله این موارد می توان به ساخت شهرک تفریحی قلعه سرشیر در جنوب غرب شهر اصفهان و در مجاورت شهر پیربکران اشاره نمود. شهرک تفریحی قلعه سرشیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در فضایی وسیع در کنار شهر تاریخی پیربکران ایجاد گردیده است. نزدیک بودن این منطقه به مرکز شهر اصفهان ( فاصله ۱۵ کیلومتری) و دسترسی آسان و همچنین طبیعت بکر، امنیت بالا، هوای پاک به دور از آلایندگی های زیست محیطی در کنار رودخانه زاینده‌رود از مشخصه های بسیار مهم این شهرک تفریحی محسوب می شود. شهرک مورد نظر در جنوب غرب شهر اصفهان و در مجاورت رودخانه زاینده رود در ضلع غربی شهر تاریخی پیربکران از توابع شهرستان فلاورجان استان اصفهان ساخته شده است. برای ساخت این شهرک، علاوه بر تغییر کاربری اراضی کشاورزی، بخش اعظمی از حریم رودخانه زاینده رود نیز تصرف شده است (تصویر 4). بنابر گفته مسئولین، مجوز ساخت این شهرک در اواخر دهه هفتاد صادر گردیده و در سال 1385 شروع به ساخت و درسال 1391 نیز آماده بهره برداری شده است.


محدوده شهرک قلعه سرشیر، استان اصفهان،  <strong class='sis-keyword'>اخبار  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> پرتال سنجش از دور

تصویر4: نمای نزدیکی از محدوده شهرک قلعه سرشیر (کادر سبز رنگ) بر روی تصویر ماهواره ای گوگل ارث سال 1383 که هنوز احداث نشده ولی مطابق با تصویر سال 1399، زمینی به مساحتی بالغ بر50 هکتار از اراضی مختلف در اختیار این شهرک قرار گرفته که به ویلا سازی و ساخت و ساز مجموعه تفریحی اختصاص داده شده است.


آدرس کوتاه شده: