سه شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۴۸ ۳۲۲
طبقه بندی: محصولات
چچ
معرفی جغرافیای استان اصفهان با استفاده از فن آوری سنجش از دور

معرفی جغرافیای استان اصفهان با استفاده از فن آوری سنجش از دور

در این مطلب، به معرفی جغرافیای استان اصفهان با استفاده ازفن آوری سنجش از دور پرداخته شده است. در بخشی از این مطلب می خوانیم...

موقعیت جغرافیایی استان اصفهان

استان اصفهان با مساحت حدود 106712 کیلومتر مربع (سازمان نقشه برداری) با مختصات 30 درجه و 42 دقیقه تا 34 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 38 دقیقه تا 55 درجه و 29 دقیقه طول شرقی با استان های مرکزی و سمنان و قم از شمال، استان های فارس و کهکیلویه و بویر احمد از جنوب، استان های یزد از مشرق و از مغرب به استان های خوزستان و چهارمحال و بختیاری و لرستان محدود می شود. مرتفع ترین نقطه استان شاهانکوه است با 4040 متر ارتفاع.


موقعیت جغرافیایی استان اصفهان

شکل-1: موقعیت جغرافیایی استان اصفهان در گستره ایران


توپوگرافی استان اصفهان

استان اصفهان به لحاظ جغرافیایی بسیار متنوع است، بطوریکه در بخش شرقی، وسیع ترین شهرستان های آن از جمله نائین و اردستان(در پهنه گسترده کویر) واقع شده و شهرستان آران و بیدگل در جنوب دریاچه نمک و شوره زارهای اطراف آن قرار گرفته، در حالیکه غرب آن در میان ارتفاعات زاگرس و دامنه‌های سرسبز و پر آب آن پناه گرفته است. بطورکلی از نظر توپوگرافی و ناهمواری های طبیعی، استان اصفهان به دو ناحیه بزرگ کوهستانی و ناحیه هموار تقسیم می شود.

  • ناحیه کوهستانی

این ناحیه شامل کوه های بلند زاگرس در غرب، جنوب و جنوب غرب استان است که از شمال غرب به جنوب شرقی کشیده شده و مرتفع ترین آن شاهانکوه در شهرستان فریدون شهر در غرب اصفهان با 4040 متر ارتفاع می باشد که در دامنه آن روستاهای متعددی از جمله روستای سرداب بالا، سرداب پایین و شاهان و.... قرار دارند. همچنین کوه های دنا با ارتفاع 4409 (ذخیره گاه رشته کوه دنا است. از غرب به سمت جنوب غرب همچون دیواره ای سترگ به طول ۸۰ کیلومتر امتداد و با دارا بودن ۵۰ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر در زمره نواحی ارزشمند کوهستانی کشور و منطقه بوده که سرچشمه بسیاری از رودخانه ها می باشد) در شهرستان سمیرم قرار دارد که به سه رشته اصلی (مرکزی، شمال غربی و جنوب شرقی) و یک رشته فرعی تقسیم شده و غارها و چشمه های فراوانی دارد. کوه های دامنه و دالان کوه که در دامنه آن شهرهای داران، چادگان، رزوه، دامنه، عسگران و روستاهای انالوجه، قرقر، معروف‌آباد، ده کلب علی، کرد علیا و سفلی، دولت‌آباد، تقی‌آباد، الور و... قرار دارند. به سمت مرکز استان از ارتفاع کوه ها کاسته می شود که شامل کوه های دملا در شهرضا، کوه های پنجی در نجف آباد و کوه های کلاه قاضی و صفه در اطراف شهرهای اصفهان، می باشند.

....


به منظور مشاهده متن کامل این مطلب و مطالعه جغرافیای برخی دیگر از استان های کشور به لینک زیر مراجعه نمایید:

معرفی جغرافیای استان اصفهان با استفاده از فن آوری سنجش از دور


آشنایی با فناوری سنجش از دور برای مقطع تحصیلی متوسطه


آدرس کوتاه شده: