یکشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ۰۶:۴۸ ۴۷
طبقه بندی: خدمات RS
چچ
پایش ماهواره ای تغییر کاربری اراضی مرغوب کشاورزی و باغات و ساخت و ساز در منطقه هفت سنگان قزوین

پایش ماهواره ای تغییر کاربری اراضی مرغوب کشاورزی و باغات و ساخت و ساز در منطقه هفت سنگان قزوین

هفت‌ سنگان، منطقه‌ای خوش آب و هوا با اراضی بسیار مرغوب کشاورزی در نزدیکی شهر قزوین می باشد. امروزه بسیاری از این اراضی، دچار تغییر کاربری شده است. در گزارش پیش رو به پایش ماهواره ای تغییر کاربری این اراضی در منطقه هفت سنگان قزوین پرداخته شده است.

رشد شهر نشینی در اکثر شهر های ایران موجب استفاده بیش از حد از اراضی محدوده شهری و تخریب باغات و پوشش گیاهی اطراف شهر ها شده و اکثر این زمین ها بعد از تغییر کاربری به مناطق مسکونی تبدیل شده اند. از جمله می توان به شهر صنعتی قزوین اشاره نمود که با وجود آلودگی هوای آن، هر ساله از میزان اراضی کشاورزی و باغات آن کاسته می شود (شکل1).


موزائیک  <strong class='sis-keyword'>تصاویر ماهواره ای</strong> سنتینل-2 سال 1399 با توان تفکیک 10 متر، قزوین

شکل-1: موزائیک تصاویر ماهواره ای سنتینل-2 سال 1399 با توان تفکیک 10 متر. با توجه به ترکیب باندی مورد استفاده، پوشش گیاهی در دامنه رنگ سبز مشاهده می شود.


ساخت و ساز در منطقه هفت سنگان قزوین
هفت‌ سنگان، منطقه‌ای خوش آب و هوا واقع در حدود 5 کیلومتری شرق شهر قزوین می باشد. این منطقه دارای اراضی بسیار مرغوب کشاورزی است که توجه بسیاری از سازندگان ساختمانی و مسکونی (ویلاسازی) را به خود جلب نموده است. امروزه، متاسفانه بسیاری از اراضی فوق، دچار تغییر کاربری شده و به ساخت ویلاهای مسکونی اختصاص یافته است. محدوده سبز رنگ در تصویر ماهواره ای (شکل 2)، جزء حاصلخیز ترین زمین‌های دشت قزوین محسوب می‌شود که در آغاز کار به 98 قطعه زمین با ابعادی بیش از 2000 متر تبدیل و سپس ساخت و ساز در آنها شروع گردید (دادگستری استان قزوین).


منطقه هفت سنگان شهر قزوین و محدوده اراضی کشاورزی

شکل-2: محدوده قرمز رنگ مربوط به منطقه هفت سنگان شهر قزوین و محدوده سبز رنگ اراضی کشاورزی را نشان می دهد. تصویر ماهواره ای گوگل ارث مربوط به سالهای 1381 (پایین) و 1399(بالا)


همانطور که در بخش بالایی شکل شماره 2 (سال 1399) قابل مشاهده است، بسیاری از باغات منطقه هفت سنگان بعد از گذشت 18 سال، تبدیل به مناطق مسکونی شده و همچنین اراضی کشاورزی شرقی نیز، قطعه قطعه گردیده و ساخت و ساز در آنجا آغاز شده است. در شکل شماره 3، مراحل تبدیل اراضی کشاورزی به شهرک های مسکونی بر روی تصاویر ماهواره ای قابل نمایش است.


 تخریب باغات و تغییر کاربری زمین های کشاورزی و تبدیل آن ها به شهرک های مسکونی

شکل-3: تصاویر ماهواره ای گوگل ارث مربوط به سال های 1381 (پایین) و 1399 (بالا) میزان تخریب باغات و تغییر کاربری زمین های کشاورزی و تبدیل آن ها به شهرک های مسکونی را نشان می دهد


لزوم حفظ پوشش گیاهی و باغات در اطراف شهر های آلوده صنعتی
با توجه به قرار گرفتن استان قزوین در نزدیکی پایتخت و دارا بودن قابلیت های مختلف در زمینه صنعتی، کشاورزی و اشتغال، از دیر باز مورد توجه صاحبان صنعت بوده که منجر به ایجاد بیش از ۱۴ شهرک صنعتی و استقرار بیش از ۳۰۰۰ واحد صنعتی تولیدی، خدماتی، معادن، کارخانه های آسفالت و شن و ماسه در این استان شده است. بیش از ۵۰۰ واحد از واحد های صنعتی در این استان دارای پتانسیل بالای آلودگی محیط زیست به ویژه آلودگی هوا در استان می باشد، از جمله کارخانه سیمان آبیک و نیروگاه برق شهید رجایی و ... (مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین). حفظ فضای سبز و پوشش گیاهی اطراف شهر قزوین و بطور کلی استان قزوین یکی از راه های جلوگیری از آلودگی هوای روز افزون این استان است.


آلودگی هوای ایجاد شده از نیروگاه برق شهید رجایی

شکل-4: تصویر ماهواره ای گوگل ارث 1399، آلودگی هوای ایجاد شده از نیروگاه برق شهید رجایی


آدرس کوتاه شده: