پنجشنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۷:۵۹ ۲۶
طبقه بندی: خدمات RS
چچ
بیست و دوم آوریل، روز جهانی زمین

بیست و دوم آوریل، روز جهانی زمین

موضوع سال 2021 روز جهانی زمین "بازیابی زمین ما" در نظر گرفته شده است.


هر ساله در روز 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت، روز جهانی زمین پاک با هدف افزایش آگاهی، تجلیل و حفاظت از محیط زیست کره زمین در تمام دنیا گرامی داشته می شود و برخی از جوامع نیز به مدت یک هفته به این مناسبت جشن گرفته و فعالیت های زیست محیطی را انجام می دهند. موضوع سال 2021 روز جهانی زمین "بازیابی زمین ما" است، که بر فرآیندهای طبیعی، فناوری های سبز در حال ظهور و نوآوری هایی که می تواند اکوسیستم زمین را بازیابی کند، متمرکز است. این وظیفه هر کدام از ما است تا زمین خود را بازیابی کنیم، نه فقط به این دلیل که به دنیای طبیعی اهمیت می دهیم، بلکه برای اینکه در آن زندگی می کنیم و برای بقا، معیشت، خوشبختی، سلامتی و... به زمینی سالم احتیاج داریم. بنابراین یک سیاره سالم یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت است.
در حال حاضر ما با معضلات زیست محیطی بسیاری مواجه هستیم که در سال های اخیر با سرعت نگران کننده ای زمین را تحت تاثیر قرار داده است، از جمله آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین، پسماندها، آتش سوزی جنگل ها، جنگل تراشی ها، خشکسالی و سایر موارد.

محققان می گویند آلاینده هایی که انسان وارد محیط زیست نموده، خسارات زیادی به همه زیستمندان کره زمین وارد کرده است. یکی از مهم ترین این آلاینده ها، پلاستیک هایی هستند که میلیاردها تن از آن ها به خشکی ها و اقیانوس ها وارد شده و با وزش باد به ریه ما نفوذ و بیماری های مختلف و حتی ناشناخته ای را ایجاد و درنهایت چرخه غذایی ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
این روزها جهان در گیر همه گیری بیماری COVID-19 است و موضوع بازیابی یا احیای زمین نیز مستقیماً با این بیماری مرتبط است. این بیماری به احتمال زیاد از حیوانات وحشی نشات گرفته و با تعاملات انسان با حیات وحش در حال گسترش است.

تغییرات آب و هوایی، جنگل زدایی و تخریب زیستگاه ها، ارتباط انسان با حیات وحش را افزایش می دهد. محققین هشدار می دهند که اگر از زمین مراقبت بیشتری نشود، ویروس های بیشتری جامعه ما را ویران خواهد نمود. روز زمین، فرصت مهمی برای نه تنها نجات محیط زیست، بلکه برای بازیابی آن است.
امروزه با استفاده از فناوری فضایی (سنجش از دور) و دریافت تصاویر متعدد، می توان تغییرات زمین را پایش و برای احیاء و بازیابی بخش های تغییر یافته برنامه ریزی نمود. در ادامه، دو نمونه از تغییرات زیست محیطی شامل، دریاچه پریشان (شکل-1)، خلیج گرگان (شکل-2) بصورت تایم لپس با استفاده از تصاویر ماهواره لندست 8، در پیوست محتوی نمایش داده می شود.


سرویس گوگل ارث انجین، نیز اخیرا بزر‌گترین به‌روزرسانی تصاویر ماهواره ای خود را در چند سال گذشته ارائه نموده است. این قابلیت جدید به کاربران امکان می‌ دهد تغییرات سطح زمین از جمله توسعه شهرها، تغییرات دمایی، منابع انرژی، تغییرات بدنه های آبی، تغییرات جنگل را که از قرار دادن 24 میلیون تصویر ماهواره ای اخذ شده از سالهای 1984 تا 2020، به صورت تایم لپس رصد نمایند.


توضیحات تایم لپس-1، سمت چپ : روند خشک شدن تالاب پریشان از سال 2013 الی 2020

توضیحات تایم لپس-2، سمت راست : تغییرات سطح آب خلیج گرگان و تالاب میانکاله از سال 2013 الی 2020


آدرس کوتاه شده: