سه شنبه, ۰۸ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۵۳ ۷۳
طبقه بندی: آزمایشگاه Rs
چچ
پایش ماهواره ای تغییرات کاربری در جنگل‌های شهرستان سلسله در استان لرستان

پایش ماهواره ای تغییرات کاربری در جنگل‌های شهرستان سلسله در استان لرستان

در این نگارش به نقش فناوری سنجش از دور در جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای مطالعات تغییر کاربری جنگل ها، پرداخته شده است.

جنگل‌ها منافع بسیار زیادی از جهت اقتصادی، اجتماعی و زیست‌ محیطی برای بشر تأمین می‌ کنند که هر کدام می‌ توانند به عنوان بخشی از خدمات اکوسیستم جنگل، پشتوانه‌ای برای هر کشور محسوب شوند. جنگل‌ های زاگرس جزء مهمترین بوم‌سازگان‌های جنگلی کشور به لحاظ بوم‌ شناختی و اقتصادی هستند. ناحیه رویشی زاگرس که به جنگل‌ های بلوط غرب شهرت دارند، با گستردگی در ۱۱ استان کشور با ۶ میلیون هکتار مساحت بیش از 42 درصد جنگل‌ های کشور را تشکیل داده که از جنوب آذربایجان غربی تا استان فارس پراکنش دارند. حدود ۷۰ درصد تیپ گونه‌ های جنگلی زاگرس را بلوط‌ ها شامل می‌ شوند. بارندگی این ناحیه از ۶۰۰ میلی‌متر در قسمت‌ های شمالی تا ۳۰۰ میلی‌متر در جنوب غرب در نوسان است. این ناحیه رویشی از نظر وسعت، پراکنش، تنوع گونه‌ ها، محصولات فرعی و فرآورده‌ های جنگلی با جنگل‌ های هیرکانی شمال کشور متفاوت هستند و در عین حال یکی از مهمترین منابع بیولوژیکی و ذخایر ژنتیکی ایران به شمار می‌‌آیند.
امروزه یکی از مشکلات اساسی این جنگل‌ها پدیده خشکیدگی درختان جنگلی است. به طوری که در چند سال اخیر درصد بالایی از درختان این اکوسیستم جنگلی خشک شده‌‌اند. عوامل متعددی به طور مستقیم و غیرمستقیم در بروز پدیده خشکیدگی در درختان سبز نقش دارند که مهمترین آنها تغییر اقلیم، گرمای بی‌سابقه، خشکسالی‌ های مکرر، کاهش شدید نزولات جوی هستند. در این بین فن آوری سنجش از دور می‌‌تواند به عنوان مناسب‌‌ترین ابزار برای جمع‌‌آوری سریع اطلاعات در مورد جنگل‌ها از طریق تجزیه و تحلیل داده‌‌ های ماهواره ای استفاده شود. در این گزارش شناسایی عوامل اصلی و مهم تغییر کاربری اراضی جنگلی شهرستان سلسله واقع در استان لرستان و همچنین برآورد میزان این تغییرات در طی 30 سال اخیر با استفاده از سری زمانی مجموعه تصاویر ماهوار‌‌ه‌‌ای لندست-5، 7 و 8 مدنظر می‌ باشد.
نقشه شماره 1، موقعیت شهرستان سلسله در ایران و استان لرستان را نشان می‌‌ دهد. این شهرستان دارای 15430 هکتار مساحت است که در موقعیت جغرافیایی ۲۷ دقیقه و ۴۸ درجه شرقی و ۳۲ دقیقه و ۳۳ درجه شمالی قرار گرفته ‌است و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. نقشه شماره 2، مناطق تخریب شده عرصه‌‌ های جنگلی شهرستان سلسله از سال 1369 تا 1399 را نشان می‌‌دهد که طی سال‌‌های اخیر دچار تغییر کاربری شده‌‌اند. طبق بررسی‌‌ های بعمل آمده 4186 هکتار از جنگل‌ های این شهرستان در طی زمان مورد مطالعه دچار تغییر کاربری شده‌اند.


موقعیت مکانی شهرستان سلسله
نقشه-1 : موقعیت مکانی شهرستان سلسله


مناطق تخریب عرصه‌‌های جنگلی شهرستان سلسله

نقشه-2 : مناطق تخریب عرصه‌‌ های جنگلی شهرستان سلسله


تصاویر ارایه شده در شکل 1 چند نمونه از تخریب جنگل‌ های زاگرس واقع در شهرستان سلسله را نشان می‌‌ دهد. ردیف اول و دوم از توابع روستای سنگکر و ورنمد را نشان می‌دهد که جنگل‌ها به دلیل آتش‌سوزی و تبدیل اراضی جنگل به زمین کشاورزی از بین رفته‌‌اند.


نمونه‌‌های از موارد تخریب عرصه‌‌های جنگلی شهرستان سلسله
شکل-3 : نمونه‌‌ های از موارد تخریب عرصه‌‌ های جنگلی در شهرستان سلسله


آدرس کوتاه شده: