شنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ۴۸
طبقه بندی: توسعه کاربرد RS
چچ
طراحی و پیاده سازی سامانه WEB GIS جهت اطلاع رسانی در مورد امکانات رفاهی اماکن توریستی

طراحی و پیاده سازی سامانه WEB GIS جهت اطلاع رسانی در مورد امکانات رفاهی اماکن توریستی

فناوری سنجش از دور با بکارگیری تصاویر ماهواره ای و با همراهی دیگر اطلاعات مکانی می تواند در ایجاد بانک اطلاعات مکانی کمک بسزایی کرده و با ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمینه های گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. در این مطالعه به ذکر کاربرد آن در مورد گردشگری پرداخته شده است.


  • مقدمه و بیان مسأله

صنعت گردشگری سومین پدیده اقتصادی پویا و در حال توسعه پس از صنایع نفت و خودرو به شمار می رود. سازمان توسعه و همکاری جهانی این صنعت را پس از بانکداری دومین بخش خدمات در تجارت بین الملل معرفی کرده است. لزوم توجه به گردشگری و استفاده از فناوری های نوین برای گسترش آن و استفاده نمودن از مزایای بیشمار اقتصادی آن برای کشورها، به کارگیری فناوری های نوین را در جهت توسعه گردشگری ضروری نموده است. در دهه های اخیر، رشد مداوم تکنولوژی اطلاع رسانی، متخصصان و برنامه ریزان را در مسیر استفاده کامل از مجموعه اطلاعات گردآوری شده و تحلیل این اطلاعات قرار داده است. یکی از ابزارهای تکنولوژی اطلاع رسانی، جهت توسعه صنعت گردشگری، سیستم اطلاعات جغرافیایی می باشد. تلفیق GIS و اینترنت (GIS Web) اجازه دسترسی به منابع عظیمی از داده های مکانی و توصیفی را در کمترین زمان و کمترین هزینه و در هر مکانی فراهم می سازد.


  • ضرورت اجرا و اهداف

علیرغم اینکه ایران یکی از کشورهای مستعد در زمینه گردشگری محسوب می شود اما به دلایل توسعه این بخش در کشورمان در مقایسه با سایر کشورهای منطقه مطلوب و قابل توجه نبوده است. یکی از این عوامل، ضعف در اطلاع رسانی صحیح و به موقع می باشد. همچنین حدود 80 درصد اطلاعات مورد نیاز یک گردشگر و یا مسافر، ماهیت مکانی دارند، بنابرین GIS ابزاری مفید برای استفاده گردشگران می باشد. یکی از فاکتورهایی که بایستی یک GIS داشته باشد این است که برای عموم مردم قابل دسترس بوده و جهت بهره گیری از آن نیاز به تخصص و امکانات خاص وجود نداشته باشد. البته در این بین فاکتور ارزان بودن نیز از دیگر مسائل تعیین کننده است. بدیهی است که برای نائل شدن به این هدف و ارتقای گردشگری در کشور، سیستم های Desktop GIS که استفاده از آنها ملزم به داشتن تخصص GIS می باشد، در اولویت نخواهد بود. در مقابل Web GIS اطلاعات را در اختیار عموم قرار می دهد، هزینه زیادی نمی طلبد، نیاز به تخصص ویژه جهت استفاده از آن ندارد و همه جا قابل دسترس است.


  • داده ها و روش ها

داده های مورد نیاز این سامانه شامل داده های مکانی مرتبط با عناصر گردشگری مانند هتل ها، آژانس های مسافرتی، موزه ها، مراکز دیدنی و ... است که به صورت رقومی نگهداری می شوند. لذا از نظر فیزیکی حجم کمتری را نسبت به روش های سنتی (مانند نقشه های کاغذی) اشغال می کنند. این داده های مکانی از طریق فناوری های نقشه برداری، سجش از دور و GIS قابل دستیابی هستند. از مزایای GIS می توان به ترکیب داده های زمین مرجع، پویا بودن آن، تهیه نقشه های موضوعی مختلف با مقیاس گوناگون، به هنگام نمودن سریع نقشه و ... اشاره نمود.


مواد مورد استفاده در این سامانه شامل نرم افزار و سخت افزار است.

سـخت افزارهـا شـامل:

• نقشـه هـای 1:2000، 1:5000، 1:50000 سازمان نقشه بـرداری
• تصـویر مـاهواره ای Ikonos, Bird Quick
• اسکنر و چاپگر
• رایانه و موبایل

نرم افزارها شامل:

• مجموعه office Microsoft
• SQL به منظور تحلیل آنالیز پایگاه اطلاعات
• نرم افزار های برنامه نویسی تحت وب (فرانت اند و بک اند)


  • دستاوردها و خروجی ها

این سامانه در زمینه های ارتباطات گردشگری، اطلاع رسانی به گردشگران و آگاهی یافتن از وضعیت مقاصد گردشگری نقش بسیار مهمی دارد. گردشگران برای آگاهی از مقاصد گردشگری و وضعیت آنها در بعد تقاضا از تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطی استفاده نموده و در چارچوب انگیزه های خود به انتخاب مقاصد اقدام می نمایند. به طور کلی استفاده از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و گسترش آن در زمینه عرضه و تقاضای گردشگری سبب شد که گردشگران قبل از سفر، به ارزیابی و بررسی وضعیت مقاصد بپردازند و تجربه ای مجازی در چارچوب دورنمایی گردشگر را در ذهن خود شکل دهند. از طریق این سامانه گردشگران و مسافران (داخلی و خارجی) قادر خواهند بود در هر زمان و مکانی به اطلاعات دقیق و به هنگام از وضعیت جاذبه های گردشگری مانند موزه ها، پارک ها، حیات وحش، آثار باستانی و... و همچنین سازمان های خدماتی مرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری مانند آژانس های مسافرتی، هتل ها، بانک ها، اقامتگاه ها، رستوران ها و ... دسترسی یابند. این سامانه می تواند در سطح کلان مورد استفاده قرار گرفته و مدیران شهری (خصوصی و عمومی) و همه کسانی را که به نوعی با گردشگران و حرفه های مرتبط با آن در ارتباط می باشند را در برنامه ریزی های لازم برای بالا بردن کمیت و کیفیت خدمات گردشگری توسط سازمان ها و نهادهای مسئول کمک نماید.


  • بهره برداران و ذینفعان

• سازمان گردشگری
• گردشگران
• آژانس های مسافرتی
• پژوهشگران
• برنامه ریزان، سیاست گذاران و مسئولان حوزه کردشگری


  • نمونه محصول

در شکل 1 نمونه سامانه GIS در حوزه گردشگری کشور اتیوپی ملاحظه می شود.طراحی سامانه های GIS برای حوزه گردشگری

شکل 1: طراحی سامانه های GIS برای حوزه گردشگری


سیستم GIS تحت وب، به کاربران اطلاعات زیادی از قبیل نقشه ها، امکانات رفاهی، رزرو هتل و رستوران، اطلاع از باز یا بسته بودن و .... را در کمترین زمان و یا حتی قبل از مراجعه به آن مکان در اختیار کاربر قرار می گیرد. وجود چنین زیرساخت هایی می تواند به معرفی جاذبه ها و در نهایت جذب هرچه بیشتر توریست کمک کند.


آدرس کوتاه شده: