جمعه, ۰۹ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۰۵ ۴۹
طبقه بندی: توسعه کاربرد RS
چچ
پایش ماهواره ای سطح زیر کشت گندم و جو شهرستان بهار

پایش ماهواره ای سطح زیر کشت گندم و جو شهرستان بهار

در این مطالعه با بکارگیری فناوری سنجش از دور و استفاده از تصاویر ماهواره ای، مناطق تحت کشت گندم ترسیم و به اندازه گیری میزان کشت گندم در سطح منطقه بهار پرداخته شده است.

شهرستان بهار با متوسط ارتفاع ۱۷۳۵ متر از سطح دریا در غرب استان همدان به مرکزیت شهر بهار، یکی از شهرستان‌های نه‌گانه استان همدان است. شهر بهار در 15 کیلومتری همدان قرار دارد که این شهر از شمال به کبودرآهنگ، از جنوب به تویسرکان و اسدآباد، از شرق به همدان، از غرب با استان کردستان، شهر قروه همجوار است. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی بوده، آب و هوای آن از تیپ اقلیم مدیترانه‌ای است. دو رودخانه سیمین و فرجین رود از رودهای مهم بهار هستند. از ویژگی‌های طبیعی شهرستان بهار می‌توان به تنوع آبرفت های حاصلخیز که از فرسایش رسوبات سطحی ارتفاعات الوند به وجود آمده اشاره کرد. عمده ترین محصولات پاییزه کشت شده در این شهرستان گندم، جو، کلزا و سیر است.( هوشنگ کرمی-مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار-28 مهر 1398)
گندم و جو از جمله کالاهای اساسی و استراتژیک است که نقش و اهمیت زیادی از جنبه‌های مختلف، هم در تولید و هم مصرف دارد که مدیریت، برنامه‏ ریزی صحیح، تخمین سطح زیرکشت و ارزیابی عملکرد این محصولات کشاورزی در مقیاس محلی و منطقه ‏ای بسیار با اهمیت می باشد که در این راستا فناوری سنجش از دور بسیار کاربردی می باشد. مطابق پایش‌های صورت گرفته از تصاویر ماهواره‌ای سنتینل-2 در سال زراعی 1399-1400، مجموع سطوح زیر کشت گندم و جو در شهرستان بهار بالغ بر 58132 هکتار (581 کیلومتر مربع) بوده است (شکل 1).


نقشه پراکندگی برداشت محصول گندم و جو شهرستان بهار در سال زراعی 1399-1400
شکل-1 : نقشه پراکندگی برداشت محصول گندم و جو شهرستان بهار در سال زراعی 1399-1400


آدرس کوتاه شده: