سه شنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ۳۸
طبقه بندی: توسعه کاربرد RS
چچ
پایش ماهواره ای سطح زیر کشت گندم و جو شهرستان آبیک

پایش ماهواره ای سطح زیر کشت گندم و جو شهرستان آبیک

در این مطالعه با بکارگیری فناوری سنجش از دور و استفاده از تصاویر ماهواره ای، مناطق تحت کشت گندم ترسیم و به اندازه گیری میزان کشت گندم در سطح منطقه آبیک پرداخته شده است.

رشد فزآینده جمعیت و به تبع آن کمبود منابع در دسترس جهت رفع نیازهای اساسی انسان‏ها، لزوم مدیریت و برنامه‏ریزی ‏صحیح فعالیت‏های کشاورزی در مقیاس محلی و منطقه‏ای را نمایان‏ می‏سازد. دستیابی به مدیریت مبتنی بر اطلاعات دقیق و ‏دانش فنی نیازمند کسب آگاهی بهنگام از توزیع انواع محصولات کشاورزی و سطح زیر کشت آن‏ها می‏باشد. از آنجایی که ‏تهیه داده های زمینی در مورد محصولات کشاورزی در سطح وسیع کاری دشوار، زمان بر و پر هزینه است، با استفاده از ‏تصاویر ماهواره ای می توان با صرف کمترین زمان و هزینه اطلاعات مفیدی از سطح زیرکشت بدست آورد. در این ‏مطالعه به بررسی وضعیت کشت گندم و جو در شهرستان آبیک پرداخته شده است.‏
شهرستان آبیک یکی از شهرستانهای استان قزوین می‌باشد که با مساحتی بالغ بر 1418 کیلومتر مربع در شرق استان واقع شده است و در حدود 8.9 درصد از مساحت سطح استان را به خود اختصاص داده است.این شهرستان در مختصات جغرافیایی بین 50 درجه و 04 دقیقه تا 50 درجه و 41 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 52 دقیقه تا 36 درجه و 21 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. شهرستان آبیک در مناطق کوهستانی تا 2500 متر ارتفاع و در مناطق دشتی تا 1500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این شهرستان از شمال به طالقان، از شرق به هشتگرد و نظرآباد، از جنوب به اشتهارد و از غرب به شهرستان البرز محدود می گردد.(سایت شهرداری آبیک)
گندم و جو از جمله کالاهای اساسی و استراتژیک است که نقش و اهمیت زیادی از جنبه‌های مختلف، هم در تولید و هم مصرف دارد که مدیریت، برنامه‏ ریزی صحیح، تخمین سطح زیرکشت و ارزیابی عملکرد این محصولات کشاورزی در مقیاس محلی و منطقه ‏ای بسیار با اهمیت می باشد که در این راستا فناوری سنجش از دور بسیار کاربردی می باشد.

مطابق پایش‌های صورت گرفته از تصاویر ماهواره‌ای سنتینل-2 در سال زراعی 1399-1400، مجموع سطوح زیر کشت گندم و جو در شهرستان آبیک بالغ بر 20420 هکتار (204کیلومتر مربع) بوده است (شکل شماره 1).


نقشه پراکندگی برداشت محصول گندم و جو شهرستان آبیک در سال زراعی 1399-1400
شکل-1 : نقشه پراکندگی برداشت محصول گندم و جو شهرستان آبیک در سال زراعی 1399-1400


منبع:
آدرس کوتاه شده: