شنبه, ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۴۲ ۲۹
طبقه بندی: توسعه کاربرد RS
چچ
روز جهانی غذا 24 مهر (16 اکتبر)

روز جهانی غذا 24 مهر (16 اکتبر)

با توجه به بحران ایجاد شده در مورد تأمین غذا در جهان امروز، در این نگارش به نقش فناروی سنجش از دور در کمک به حل این مسئله پرداخته شده است.

• روز جهانی غذا

بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نام گذاری شده و هر ساله در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در این روز، سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود. روز جهانی غذا، تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و روز هم دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی، یعنی غذا محرومند.
سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) وابسته به سازمان ملل متحد، طی گزارشی اعلام کرده است، برای تامین غذای جمعیت 9 میلیارد نفری جهان در سال 2050 باید تولیدات کشاورزی به دو برابر میزان موجود افزایش یابد و برای رسیدن به این هدف باید موانعی مانند محدودیت زمین های کشاورزی، کمبود آب، قیمت بالای انرژی، افت سرمایه گذاری در زمینه تحقیقات کشاورزی و افزایش ضایعات غذایی را در نظر داشت و برای برطرف نمودن این موانع چاره اندیشی نمود.
امروزه رقابت برای دستیابی به زمین های کشاورزی و منابع آب، هرینه بالای انرژی، تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، جهان را به این سمت می برد که باید با منابع کمتر، غذای بیشتری تولید نمود. بنابراین رشد پایدار کشاورزی، عاملی حیاتی برای تغذیه مردم در دهه های آتی خواهد بود. از طرف دیگر استفاده از تکنولوژی های نوین و پربازده در این زمینه می تواند کمک های شایانی در مسئله امنیت غذایی به بشر ارائه دهد. یکی از پرکاربردترین تکنولوژیها که در سالیان اخیر در زمینه کشاورزی، اثرات بسیار ارزشمندی داشته است، فنآوری فضایی و سنجش از دور می باشد.
بیش از ۵۰ سال از ورود فناوری ماهواره‌های سنجشی در حوزه های مختلف منابع زمین منجمله پایش کشاورزی در دنیا می‌گذرد. اطلاعات ارزشمندی که برای تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، پایش سلامت و پیش بینی تولید آنها در سطوح مختلف جهانی، ملی و ناحیه‌ای به دست آمده است می‌تواند آینده امنیت غذایی هر کشوری را تضمین کند.


سنجش از دور و تامین مواد غذایی در جهان
جدیدترین ارزیابی های فائو نشان می دهد که در سطح جهانی، از هر هشت نفر در جهان یک نفر به احتمال زیاد از گرسنگی مزمن رنج می برد و منابع غذایی کافی برای یک زندگی فعال و سالم را در اختیار ندارد. در حالی که بحران های امنیت غذایی ناشی از مشکلات دسترسی به غذا در دنیا رو به گسترش می باشد، امروزه نظارت بر تولید محصولات کشاورزی اساسی بدون تکنولوژی های نوین و با استفاده از سیستم های سنتی ممکن نمی باشد.
داده های ماهواره ای ویژگی های بسیار مثبتی در زمینه پایش محصولات کشاورزی دارند که می تواند نظارت بر روی تولید محصولات کشاورزی در سطوح مختلف مانند محلی، ملی و جهانی را با دقت قابل قبولی انجام دهند. در نتیجه این پایش ها و همچنین کاربرد های متعدد سنجش از دور در زمینه کشاورزی که اگر بدرستی استفاده شود منتج به افزایش میزان تولید می شوند، میزان امنیت غذایی در جهان را می توان با کمک این فن آوری نوین برآورد نمود.
ویژگی های ممتاز داده های ماهواره ای همچون دریافت داده های به هنگام، انواع داده های متنوع با توان تفکیک مکانی و زمانی مختلف، داده های با توان تفکیک طیفی بالا (ابر طیفی)، داده ها با تواتر زمانی بالا، تولید داده های راداری و لیدار و سایر مزیت های داده های ماهواره ای، در زمینه کاربرد های کشاورزی و در نتیجه تولید مواد غذایی بسیار کارآمد نموده است.
از مزیت های بسیار مهم در زمینه پایش محصولات کشاورزی، پتانسیل آن در پایش مناطق دور دست می باشد. بسیاری از مناطق در جهان وجود دارند که بسته به مسائل مختلفی دسترسی به داده های آنها با استفاده از روش های سنتی و به خصوص از طریق داده برداری زمینی وجود ندارد. سنجش از دور به راحتی چنین مناطقی را می تواند پابش نماید و نتایج آنها را در اختیار تحلیلگران قرار دهد.


• کاربرد سنجش از دور در زمینه کشاورزی و تولید مواد غذایی
امروزه با استفاده از فن آوری سنجش از دور می توان با فراهم نمودن برخی پارامترهای مهم در حوزه کشاورزی موضوع اقتصاد و صنعت کشاوری را دقیق تر زیر نظر داشته و مدیریت و کنترل نمود. از جمله این پارامترها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پایش پارامترهای محیطی و موثر در رشد گیاهان
  • پایش سطوح زیر کشت
  • پایش و شناسایی انواع محصولات کشاورزی
  • پایش استرس یا تنش های (سلامت)گیاهان کشاورزی
  • پایش کشت محصولات ممنوعه در مناطق با محدودیت های آبی
  • پایش الگوی کشت گیاهان کشاورزی
  • و غیره

در ادامه به نمونه هایی از کاربردهای این فن آوری اشاره می شود.

نقشه شماره 1 پایش سطح زیر کشت ذرت در استان البرز را نشان می دهد مساحت سطح زیر کشت محصول ذرت در این استان حدود 7800 هکتار برآورد شده است.


 نقشه پراکندگی محصول ذرت در استان البرز
نقشه 1: نقشه پراکندگی محصول ذرت در استان البرز


در نقشه شماره 2 محدوده های محصول ذرت در بخش هایی از شهرستان نظرآباد در تصاویر گوگل ارث نمایش داده شده است. در نقشه شماره 3 پراکندگی برداشت محصول گندم و جو در شهرستان آبیک در سال زراعی 1399-1400 نمایش داده شده است.


نمایش محدوده محصول ذرت در بخش هایی از شهرستان نظرآباد، تصویر ماهواره ای گوگل ارث
نقشه 2: نمایش محدوده محصول ذرت در بخش هایی از شهرستان نظرآباد، تصویر ماهواره ای گوگل ارث


نقشه پراکندگی برداشت محصول گندم و جو شهرستان آبیک در سال زراعی 1399-1400
نقشه 3 : نقشه پراکندگی برداشت محصول گندم و جو شهرستان آبیک در سال زراعی 1399-1400


آدرس کوتاه شده: