یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ ۰۸:۵۹ ۴۲
طبقه بندی: خدمات RS
چچ
24 اکتبر، روز جهانی سازگاری با تغییرات اقلیمی

24 اکتبر، روز جهانی سازگاری با تغییرات اقلیمی

برای مطالعه شرایط اقلیمی بمنظور شناخت و سازگاری با آن، فناوری سنجش از دور از کارآمدترین ابزارها می باشند. در این نگارش به این موضوع پرداخته شده است.


سازمان ملل متحد، 24 اکتبر (معادل 2 آبان) را به عنوان روز جهانی سازگاری با تغییرات اقلیمی تعیین کرده است. تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین یکی از بزرگترین خطراتی که اکوسیستم زمین و حیات ما انسان ها را تهدید می کند، بنابراین وظیفه کشورهاست که اقداماتی دراین زمینه انجام داده و به تعهدات خود در قبال آن پایبند باشند.
یکی از بزرگترین معضلاتی که بشر در حال حاضر با آن مواجه است، گرمایش حاصل از افزایش گازهای گلخانه ای می باشد. این گازها شامل دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن متان، کلروفلوئوروکربن ها، هیدروفلوئوروکربن ها و پرفلوئوروکربن ها بوده و تابش هایی با طول موج بلند ساطع شده از زمین را جذب و مانع از سرد شدن کره زمین می شوند. در صورت عدم وجود این گازها، دمای زمین بسیار سرد تر از زمان کنونی شده و مکانی غیر قابل زیست می گردید، اما تجمع بیش از حد این گازها براثر استفاده از سوخت های فسیلی، نیز سبب گرمایش بیش از حد کره زمین و نابودی انسان ها و هزاران گونه گیاهی و جانوری می شود.


گازهای گلخانه ای که براثر فعالیت های مختلف انسان ها منتشر می شوند.
شکل-1 : گازهای گلخانه ای که براثر فعالیت های مختلف انسان ها منتشر می شوند.


تغییر اقلیم یعنی بهم خوردن مکانیسمی که سال ها زمین با آن انطباق پیدا کرده، برخی موجودات قادر به سازگاری با این تغییرات نیستند (مانند موجودات بومی منطقه که از بین می روند و فضا برای موجودات دیگری که باعث بروز پاندمی در جهان می شوند، فراهم می گردد). تغییرات اقلیمی با چنان سرعتی تمام نقاط کره زمین و زندگی میلیون انسان را به تحت تاثیر قرار داده که طبیعت حتی فرصت بازسازی و متعادل سازی اقلیم خود را نیافته است. بیابان زایی، خشکسالی، آتش سوزی، کمبود و بحران آب، از بین رفتن جنگل ها، آلودگی آب، هوا و خاک، افزایش سرعت ذوب یخ های قطبی و بالا آمدن آب دریاها و اقیانوس ها و... منجر به مهاجرت بسیاری از ساکنین کشورهای درگیر به مناطق کم خطر تر شده است. بنابر ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، در سال ۲۰۲۳ انتشار گازهای گلخانه‌ای که عامل اصلی گرمایش زمین محسوب می‌شوند ۳ و نیم میلیارد تن بیش از حدی خواهد شد که جامعه بین‌المللی در پیمان اقلیمی پاریس بر سر آن توافق کرده است(اهداف پیمان پاریس در پی نوشت توضیح داده شده است). بنابر نظر کارشناسان، اگر اقدامی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای انجام نشود، متوسط دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ تا پنج درجه دیگر افزایش می‌یابد. این پدیده ادامه زندگی در بسیاری از مناطق کره زمین را ناممکن خواهد کرد و بر تعداد آوارگان اقلیمی خواهد افزود. در سال 2020 آتش سوزی ها و افزایش سطح آب دریاها به بالاترین میزان رسید و وضعیت سلامت نیز وخیم تر گردید. این رکورد همچنان در سال 2021 در حال تکرار است. سازمان ملی اقیانوسی و جوی، ماه ژوئیه 2021 را گرم ترین ماه ثبت کرده است. بسیاری از کشورها از جمله آلمان، بنگلادش، آمریکا، چین و.... در گیر سیل هستند. این موارد هر سال شدید تر شده و در حال حاضر در مرحله ای هستیم که اگر اقداماتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای صورت نگرفته و مدیریت نشود، نسل های بعدی را نیز درگیر خواهد کرد.


میزان گازهای گلخانه ای که براثر فعالیت های اقتصادی تولید می شوند
شکل-2 : میزان گازهای گلخانه ای که براثر فعالیت های اقتصادی تولید می شوند.


انسان عامل اصلی گرمایش زمین
بسیاری از حوادث اقلیمی را نمی توان صرفا پدیده ای ناشی از رخداد های طبیعی دانست. تحقیقات مختلف محققین نشان می دهند که فعالیت های انسانی از جمله استفاده از سوخت های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه ای در گرم شدن سطح زمین، اقیانوس ها و جو تاثیر زیادی داشته است. بر اساس چهارمین گزارش هیات بین دولتی تغییر آب وهوا (IPCC)، افزایش دمای کره زمین در طول ۲۵۰ سال گذشته به احتمال بیش از ۹۰ درصد مربوط به فعالیت های بشری بوده است.


 تصویری از تاثیر فعالیت های انسان بر افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین
شکل-3 : تصویری از تاثیر فعالیت های انسان بر افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین


تبعات زیست محیطی تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین
تغییرات اقلیمی و افزایش دمای زمین بر تمام زوایای زندگی بشر اثر گذاشته و هر کدام از این تاثیرات مانند زنجیری بهم متصل و یکدیگر را تحت تاثیر قرار می دهند که شامل:

 • افزایش موج گرما و دوره گرمای غیر معقول در مناطق مختلف جهان

روند افزایشی دمای زمین از سال 1880 تا 2021
شکل-4 : روند افزایشی دمای زمین از سال 1880 تا 2021


 • تغییر زمانی فصول
 • بارش باران و برف سنگین در برخی از نقاط جهان
 • افزایش سیلاب ها و توفان های غیر منتظره- در تحقیقات انجام شده در سال 2021، محققین دریافتند که نسبت جمعیت جهان در معرض سیل 20 تا 24 درصد افزایش یافته است. اگرچه این روند قابل انتظار بوده ولی برآوردهای جدید ده برابر بیشتر از مدل های پیش بینی قبلی می باشد.

میزان جمعیت در معرض سیل در مناطق مختلف جهان
شکل-5 : میزان جمعیت در معرض سیل در مناطق مختلف جهان


 • ذوب شدن قابل توجه یخ های قطب شمال و جنوب و همچنین پس رفت یخچال های طبیعی دنیا براثر افزایش دما، از جمله بزرگترین آنها در رشته کوه هیمالیا

ذوب شدن یخ های کوهستان هیمالیا که منجر به ایجاد دریاچه ای کوچک و سپس گسترش آن شده است. تصویر ماهواره ای لندست 8 سال 2018(سمت راست) و تصویر ماهواره ای لندست 5- 1990(سمت چپ) با ترکیب رنگ کاذب که برف را به رنگ آبی فیروزه ای نشان می دهد
شکل-6 : ذوب شدن یخ های کوهستان هیمالیا که منجر به ایجاد دریاچه ای کوچک و سپس گسترش آن شده است. تصویر ماهواره ای لندست 8 سال 2018 (سمت راست) و تصویر ماهواره ای لندست 5- 1990 (سمت چپ) با ترکیب رنگ کاذب که برف را به رنگ آبی فیروزه ای نشان می دهد.


 • آزاد سازی گاز متان براثر ذوب پرمافراست ها(زمین های یخ زده) در قطب شمال
 • گرم شدن آب دریاها و اقیانوس ها- ذوب یخ ها و به همراه آن انبساط آب دریاها به سبب گرمای بیش از حد، باعث بالا آمدن سطح دریاها شده و ساکنین مجاور آن و همچنین تاسیسات این مناطق را تحت تاثیر قرار داده است. پیش بینی می شود در قرن آینده حدود یک متر از سواحل سرتاسر جهان به زیر آب برود.
 • افزایش تبخیر و کاهش آب های شیرین و منابع قابل شرب – براساس تحقیقات محققین، افزایش دمای زمین سبب می شود دسترسی به آب شیرین دشوارتر گردد.
 • افزایش شوری آب ها – افزایش دما و به دنبال آن افزایش تبخیر سبب افزایش شوری آب ها می گردد، از سوی دیگر به علت بالا آمدن سطح آب دریاها، آب شور به منابع آب شیرین ساحلی نفوذ کرده و باعث تغییر کیفیت آن می‌شود.
 • اسیدی شدن اقیانوس ها- به طور معمول سطح آب اقیانوس‌ها با کربنات کلسیم اشباع شده است، اما افزایش غلظت CO2 اتمسفری، منجر به کاهش میزان غلظت یون کربنات و نیز pH آب دریاها و اقیانوس‌ها شده است. پیش بینی‌ها حاکی از این است که تا پایان قرن، شاهد دوبرابر شدن میزان CO2 خواهیم بود و در پی آن دما و اسیدی شدن آب اقیانوس ها افزایش می یابد.
 • کاهش موجودات آبزی براثر اسیدی شدن آب اقیانوس ها - اسیدی و گرم شدن پهنه های آبی، موجب تغییر در شرایط بیولوژیکی آنها شده و زندگی موجودات آبزی را دچار تنش می کند. بطوریکه ارگانیسم‌ها و موجودات کلیدی دریاها همچون مرجان‌ها و برخی از پلانکتون‌های کربنات کلسیم ساز، برای ساخت کربنات کلسیم مورد نیاز خود با مشکل مواجه شده و ادامه آن می‌تواند منجر به مرگ این موجودات شود. مانند سفید شدن توده های مرجانی در جزیره کیش ایران که دیگر قابل جبران نیست.
 • از بین رفتن ماهی ها - با افزایش دما و از بین رفتن آبسنگ های مرجانی زندگی ماهیان بسیاری که در آن رشد می کنند، تحت تاثیر قرار می گیرد. علاوه بر این افزایش دما باعث تغییر در الگوی چرخه آب شده که بر انتقال مواد غذایی ماهیان و سایر جانداران دریایی اثر می گذارد. بنابراین از میزان ماهی ها در دریاها و اقیانوس ها کاسته شده و صنعت صیادی آسیب می بیند که بر صنعت غذا و افزایش قیمت موجودات آبزی اثر خواهد گذاشت.
 • خشکسالی - براساس گزارشات IPCC، بالا رفتن دمای زمین می تواند باعث تسریع روند خشکسالی، شامل خشکسالی هواشناسی، هیدرولوژیکی و کشاورزی شود. IPCC پیش بینی می‌ کند که خاورمیانه و شمال آفریقا به منطقه گرمتر و خشک تر از آنچه تا به حال بوده‌اند، تبدیل خواهند شد و تخمین میزند که در حدود ۸۰ تا ۱۰۰میلیون نفر ازساکنین این مناطق تا سال ۲۰۵۰ میلادی در معرض تنش شدید آبی قرار خواهند گرفت. گزارش ناسا در مورد گرمایش جهانی و خشکسالی نشان می دهد که در سال های آینده، 45 کشور از جمله ایران در معرض خشکسالی شدید خواهند بود که می تواند منجر به بی آبی، بحران کشاورزی و بحران اقتصادی شود.
 • کاهش زمین برای کشاورزی- براثر افزایش دما و کاهش بارندگی ها، فرسایش و از بین رفتن مواد مغذی خاک و... ، خاک بتدریج حاصلخیری خود را از دست داده و به زمینی لم یزرع تبدیل شده و رها می گردد. بدین ترتیب زمین حاصلخیر برای کشاورزی کاهش می یابد.
 • اثر افزایش دما بر کیفیت محصولات کشاورزی - بخش کشاورزی بعلت ارتباط بسیار نزدیک با منابع طبیعی و شرایط آب و هوایی از جمله تغییر دما و بارش ها، آسیب های بسیاری را متحمل می شود. در واقع تغییرات اقلیمی می تواند حتی مراحل کاشت یک نوع گیاه را تحت تاثیر قرار داده و زمان کاشت را جابجا کند. البته افزایش گاز دی اکسید کربن می تواند منجر به افزایش برخی از محصولات کشاورزی گردد، مانند سیب زمینی، برنج، سویا و... . بطور کلی بالا رفتن دما و افزایش گازهای گلخانه ای، سرعت رشد گیاهان را تسریع می بخشد، بصورتی که ریزمغذی ها فرصت شکل گیری پیدا نمی کنند، در نتیجه میوه جات و سبزیجات مختلف از پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامت انسان ها، کمتری برخوردار خواهند بود.
 • افزایش آفات گیاهی- تحقیقات جدید نشان می دهد که با افزایش دما، میزان متابولیسم و جمعیت حشرات و آفات گیاهی بیشتر می شود، بنابراین دانه های غذایی استراتژیکی مانند گندم، ذرت، برنج و...بشدت کاهش می یابند.
 • اختلال در کوچ پرندگان و دیگر جانوران از مناطق سردسیر به گرمسیر
 • افزایش آتش سوزی ها - با بالا رفتن دما، آتش سوزی جنگل ها بیشتر شده که نه تنها بسیاری از درختان ارزشمند جهان از بین خواهند رفت، بلکه بسیاری از موجودات و میکروارگانیسم های جنگلی سوخته و بدنبال آن ذرات میکروسکوپی زیادی وارد هوا شده که سلامتی انسان و موجودات دیگر را تهدید می کند.
 • سرعت افزایش شیوع بسیاری از بیماری ها - با ادامه روند گرمایش زمین، جمعیت و طول عمر حشرات از جمله عنکبوت ها، کنه ها، مگس ها و پشه های ناقل مالاریا و تب دنگ، بشدت افزایش می یابد. این مسأله می تواند سلامت و زندگی انسان ها را به خطر انداخته و شیوع بیماری های بسیاری را بدنبال داشته باشد. حتی بخشی از درختان را به دلیل تغذیه حشرات از آن ها، از دست خواهیم داد.
 • بروز بیماری های نوظهور- مطالعات جدید نشان می‌دهد که تغییرات آب‌ و‌ هوایی ناشی از فعالیت‌های بشری، مناطق پوشش جنگلی واقع در جنوب چین و جنوب‌شرقی آسیا را بشدت تحت تاثیر قرار داده است که باعث گسترش گونه های جدیدی از خفاش ها شده است. با جنگل تراشی های انجام شده، زیست گاه انسان و جانورانی که در مناطق جنگلی زندگی می کنند، بهم نزدیک شده و بدنبال آن شیوع بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات افزایش می یابد. بنابراین تغییرات آب و هوایی می تواند نقش مهمی در بروز بیماری ها به ویژه بیماری های نوظهور و نوپدیدی مانند سارس و کووید 19 که در دو سال گذشته تبدیل به اپیدمی جهانی گردید، داشته باشد. این همه گیری های اخیر باعث گردید کشورهای جهان، نقش تغییرات اقلیمی در شیوع بیماری های نوظهور را باور کنند.
 • تاثیر تغییرات اقلیمی بر سلامت جسمی و روحی انسان ها - گرمایش زمین و بالا رفتن آلودگی هوا علاوه بر آسیب رسانی بر جسم انسان و بروز و تشدید بیماری های تنفسی، قلبی و عروقی، می تواند بر روح انسان اثر گذاشته و باعث بروز اختلالات روانی و بیماری افسردگی، افزایش استرس، اضطراب و افزایش خودکشی‌ ها، کاهش بهره هوشی، زوال عقل و بسیاری از بیماری های جسمی و روحی دیگر گردد.
 • افزایش آوارگان اقلیمی - تغییرات اقلیمی باعث ایجاد تغییراتی در چرخه تولید محصولات کشاورزی، تغییر فصول رشد گیاهان، بروز خشکسالی در برخی مناطق، کاهش مراتع و دام ها، بروز بیماری های نوظهور و نوپدید، افزایش هزینه مواد غذایی، کاهش درآمد ها و.... می شود که ساکنین مناطق در معرض خطر مجبور به کوچ کردن به مناطق دیگر می گردند که منجر به افزایش آوارگان اقلیمی می شود. براساس گزارش سازمان صلح سبز یا "گرین پیس" تا سی سال آینده احتمالاً ۲۰۰ میلیون نفر برای ادامه حیات خویش مجبور به ترک منطقه زندگی خود خواهند شد.
 • اثر تغییرات اقلیمی بر اقتصاد و رفاه اجتماعی - سرعت تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین به ویژه در 4 دهه اخیر بیش از همه در کشورهای گرمسیری و فقیر اثر گذاشته است. افزایش مرگ و میر ناشی از گرما، کاهش بهره وری کارگران براثر گرما، بروز بیماری های مختلف و بسیاری از موارد دیگری که در بخش های مختلف ذکر گردید، در بسیاری از کشورها باعث افزایش میزان فقر و گرسنگی گردیده است.

وضعیت ایران در رابطه با تغییرات اقلیمی
مطالعات نشان می‌دهد که افزایش دمای زمین بیشترین تاثیر را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، داشته است و همچنان در آینده بیشترین خسارت زیست محیطی و صدمات اقتصادی را براثر گرمایش جهانی مشاهده خواهد کرد. در ایران مناطق خشک و نیمه خشک بیشتر تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفته و آسیب پذیری محیط زیست آن بیشتر است. افزایش 0.32 درجه‌ای دما و کاهش 9 میلی متری بارش ها به ویژه برف در هر دهه طی نیم‌قرن اخیر، محدودیت منابع آبی اعم از آب های سطحی و زیر زمینی، افزایش روزهای داغ در نتیجه افزایش توالی بروز امواج حرارتی به ویژه در جنوب شرق کشور، افزایش تعداد بارش های سنگین و سیل آسا و روزهای بسیار سرد در شمال غرب کشور، خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها، کاهش سرانه ذخایر آبی کشور، افزایش تعداد کانون های گرد و غبار داخلی، کاهش مساحت جنگل ها براثر جنگل تراشی یا آتش سوزی، افزایش میزان فرسایش خاک، بروز خشکسالی و وقوع فرونشست و فروچاله در اغلب دشت های کشور، تشدید روند کاهشی تراز آب دریای مازندران و اثر آن بر زیست بوم مناطق ساحلی ... و بسیاری از معضلات دیگر در حال تداوم است. براساس تحقیقات موسسه علوم جوی و تغییر اقلیم دانشگاه زوریخ، ادامه روند تغییرات آب و هوایی در عرض تنها یک قرن، می تواند بسیاری از کشورها را غیر قابل سکونت کند. افزایش دما، افزایش تبخیر، رطوبت بالا و وزش بادهای گرم به ویژه در مناطق کم ارتفاع ساحلی از جمله در سواحل ایران، بارندگی در این مناطق غیر قابل تحمل خواهد کرد. در ایران نیز پیش‌بینی شده بندرعباس و بندر ماهشهر شاهد وقوع گرمای طاقت‌ فرسا در دهه‌ های آتی باشند. این معضلات نه تنها براثر تغییرات اقلیمی رخ داده، بلکه با دستکاری انسان ها به شدت، روند افزایشی پیدا کرده است. تداوم این روند می تواند منجر به مشکلات اقتصادی و اجتماعی شود.


پایش روند تغییرات اقلیمی با فناوری های نوین
برای مدیریت بهینه کاهش دمای زمین و سازگاری با تغییرات آب و هوایی، استفاده از فناوری نوین فضایی سنجش از دور و پایش آن ها در وسعت جهانی، بسیار ضروری است. بکار گیری ابزارهای سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای جهت مدیریت منابع طبیعی از جمله مدیریت منابع آبی، حفظ جنگل ها، کنترل فرسایش خاک، اصلاح الگوی مصرف، تغییر و اصلاح الگوی تولید محصولات کشاورزی به ‌سمت محصولات با آب بری کمتر، استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر و...، می تواند در کاهش روند سرعت گرمایش زمین و سازگاری با آن، ما را یاری کند. در شکل زیر ‏با استفاده از ‏تصاویر ماهواره ترا (سنجنده مادیس)، نقشه حداکثر دمای سطح زمین در کشور در اردیبهشت ماه سال های 1399 و ‏‏1400 تهیه و مقایسه گردیده است.


بیشینه دمای سطح زمین در اردیبهشت 1399( تصویر بالا) و اردیبهشت 1400(تصویر پایین). محدوده های با دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد به رنگ قهوه ای تیره نمایش داده شده که شامل بخش هایی از استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی می شود. همچنین استان های شمالی و ‏شمالغربی کشور در اردیبهشت 1399 نسبت به اردیبهشت ماه سال 1400 از دمای پایین تری برخوردار بوده اند. منبع: https://rs.isa.ir/s/mfapX3
شکل-7 : بیشینه دمای سطح زمین در اردیبهشت 1399( تصویر بالا) و اردیبهشت 1400(تصویر پایین). محدوده های با دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد به رنگ قهوه ای تیره نمایش داده شده که شامل بخش هایی از استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی می شود. همچنین استان های شمالی و ‏شمالغربی کشور در اردیبهشت 1399 نسبت به اردیبهشت ماه سال 1400 از دمای پایین تری برخوردار بوده اند.
منبع: https://rs.isa.ir/s/mfapX3


توافقنامه پاریس
هیات بین‌ دولتی تغییر اقلیم (IPCC) در سال ۱۹۸۸ توسط سازمان ملل متحد تاسیس گردید تا دیدگاه علمی و عینی تغییر آب و هوا را به جهانیان ارائه دهد. پس از آن نهادهای جهانی و دولت‌ها برای کاهش آسیب‌های احتمالی ناشی از تغییرات اقلیمی، اقداماتی انجام دادند که مهم‌ترین آن‌ها توافقنامه پاریس در دسامبر سال ۲۰۱۵ بود. در کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس، همه کشورهای شرکت کننده اولین قانون الزام‌آور در این حوزه را با توافق‌نامه بین‌المللی آب‌و‌هوای جهانی تصویب کردند. این توافق‌نامه پس از تصویب از سوی ۱۰۰ عضو، از میان ۱۹۷ عضو این پیمان، در چهارم ماه نوامبر ۲۰۱۶، به اجرا درآمد. قابل ذکر است که پیش از توافق‌نامه پاریس، جهان به سمت افزایش فاجعه‌ بار 3.6 درجه سانتی‌گراد در دمای کره زمین تا سال ۲۱۰۰ پیش می‌رفت. اکنون مسئولیت اصلی توافق‌نامه پاریس این است که میزان دمای جهانی را در مقایسه با دوره پیش از انقلاب صنعتی، زیر دو درجه سانتی‌گراد و در حالت ایده‌آل زیر 1.5 درجه سانتی‌گراد نگه دارد. در همین حال، اتحادیه اروپا موافقت کرده است که میزان تولید گازهای گلخانه‌ای خود را تا سال ۲۰۳۰ در مقایسه با ۱۹۹۰ حداقل ۵۵ درصد کاهش دهد. این رژیم حقوقی موارد مختلفی دارد که در یک بخش آن چگونگی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در کشورهای مختلف و همچنین چگونگی اعطای کمک های مالی به کشورهای در حال توسعه را توضیح داده است.


ایران در سال ۲۰۱۰ حدود ۸۳۲ میلیون تن گاز گلخانه‌ای تولید کرده و طبق پیش‌بینی‌ها این انتشار تا سال ۲۰۳۰ با رشدی 117 درصدی به ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن خواهد ‌رسد (براساس پیش بینی برنامه‌های توسعه در معاونت انسانی سازمان محیط زیست. (ایران در راستان توافقنامه پاریس و برنامه مشارکت ملی مدنظر کشورها (INDC)، این رقم را می‌تواند به ۱ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تن برساند و حدود ۷۲ میلیون تن کاهش دهد. این کاهش اما نسبی است که شامل حال کشورهای درحال توسعه می شود. کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای یک موضوع جهانی است و باید تمام کشورهای در آن مشارکت داشته باشند. با توجه به اینکه 80 درصد این گازهای از طریق استفاده از سوخت های فسیلی انتشار می یابد، یکی از راهکار آن استفاده از سوخت های پاک می باشد.


آدرس کوتاه شده: