شنبه, ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۹:۴۹ ۴۴
طبقه بندی: خدمات RS
چچ
روز جهانی پرندگان مهاجر

روز جهانی پرندگان مهاجر

روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری با عنوان "چراغ ها را برای پرندگان در شب کم کنید"نامیده شد. فناوری سنجش از دور با استفاده از تصاویر ماهواره ای و با تولید نقشه هایی از میزان روشنایی موجود در سطح زمین، می تواند به متخصصان و مدیران در برنامه ریزی برای کنترل و کمتر کردن میزان نور در سطح زمین یاری نماید.

روز جهانی پرندگان مهاجر


آیا می دانستید که بیشتر پرندگان در شب مهاجرت می کنند؟ نور مصنوعی پرندگان مهاجر شبانه را جذب و منحرف می‌ کند و احتمال فرود آمدن آن‌ ها را در مناطقی افزایش می‌ دهد که احتمال برخورد و خطرت آسیب بیشتری دارند. آلودگی نوری به طرق دیگری نیز بر پرندگان تأثیر می گذارد و ساعت داخلی، مهاجرت از راه دور و همچنین سایر رفتارهای حیاتی آنها را مختل می کند. روز جهانی پرندگان مهاجر که هم در دومین شنبه ماه می (14 می) و هم در اکتبر (8 اکتبر) برگزار می شود، به نوعی مهاجرت پرندگان در سراسر کشورها و قاره ها را جشن می گیرد. امسال، این کمپین بر موضوع آلودگی نوری و اثرات منفی آن بر پرندگان مهاجر با موضوع "چراغ ها را برای پرندگان در شب کم کنید!" متمرکز خواهد بود. این کمپین اقداماتی را که افراد، جوامع و دولت‌ ها می‌ توانند برای کاهش تأثیر آلودگی نوری بر پرندگان انجام دهند ترویج می‌ کند. همچنین از دستورالعمل‌ های بهترین عملکرد که تحت کنوانسیون حفاظت از گونه‌ های مهاجر حیوانات وحشی در حال توسعه هستند، استفاده خواهد شد. شعار سال گذشته "بخوان، پرواز کن، اوج بگیر-مثل یک پرنده!" تمرکز بر پدیده‌ های «آواز پرندگان» و «پرواز پرندگان» به‌ عنوان راهی برای الهام بخشیدن و ارتباط مردم در تمام سنین در سراسر جهان در تمایل مشترک آنها برای جشن گرفتن و محافظت از پرندگان مهاجر بود. این روز همچنین یادآور این است که پرندگان مهاجر در حال کاهش جدی هستند و برای تضمین بقای آنها نیاز به اقدام بین المللی می باشد و لذا موضوع روز جهانی پرندگان مهاجر در سال 2022 با تمرکز بر آلودگی نوری می باشد. نور مصنوعی در سطح جهان حداقل 2 درصد در سال در حال افزایش است و مشخص شده که این نور بر بسیاری از گونه های پرندگان تأثیر منفی می گذارد. آلودگی نوری تهدیدی قابل توجه برای پرندگان مهاجری می باشد که هنگام پرواز در شب این نور باعث سردرگمی آنها شده، منجر به برخورد با ساختمان ها، اختلال در ساعت داخلی آنها یا اختلال در توانایی آنها برای انجام مهاجرت های طولانی مدت می شود. برای حل تأثیر آلودگی نوری راه حل هایی مقدور می باشد. به عنوان مثال، امروزه برخی از شهرها در جهان، اقداماتی را برای کاهش نور ساختمان ها در زمان مهاجرت در بهار و پاییز انجام می دهند. دستورالعمل‌ هایی نیز برای عملکرد بهتر در این زمینه و تحت کنوانسیون گونه‌ های مهاجر، برای رسیدگی به این مسئله تدوین شده است. به همین دلیل "چراغ را برای پرندگان در شب کم کن!" به عنوان شعار رسمی نسخه 2022 کمپین جهانی روز جهانی پرندگان مهاجر تحت حمایت سازمان ملل انتخاب شده است. روز جهانی پرندگان مهاجر با مشارکت مشترک دو معاهده سازمان ملل متحد - کنوانسیون گونه‌ های مهاجر (CMS) و توافقنامه پرندگان آبی مهاجر آفریقایی-اوراسیا (AEWA) - و سازمان غیرانتفاعی محیط‌ زیست برای قاره آمریکا (EFTA) برگزار می‌ شود. ایمی فرانکل دبیر اجرایی CMS گفت: ما همچنین امیدواریم که این کمپین تعهدات مشخصی را از طرف احزاب، شهرها و سایر سهامداران کلیدی در سراسر جهان ایجاد کند. ایمی فرانکل، همچنین گفته است که امسال تمرکز بر آهنگ‌ ها و پروازهای منحصربه‌ فرد پرندگان می باشد و ما از مردم دعوت می‌ کنیم با گوش دادن فعالانه و تماشای پرندگان، هر کجا که هستند، دوباره با طبیعت ارتباط برقرار کنند.


معاهده‌های CMS و AEWA تنها معاهده‌ های بین‌ دولتی سازمان ملل هستند که برای حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه‌ های آنها کار می‌ کنند و کشورها را گرد هم می‌آورد تا با تهدید های متعدد برای بقای آنها مقابله کنند. برگزاری کمپین در این دو روز با هدف افزایش آگاهی در مورد آغاز اقدامات مشخص برای مقابله با آلودگی نوری در ماه اکتبر است. در حال حاضر در این کمپین دستورالعمل‌ هایی برای رسیدگی به این مشکل رو به رشد و بمنظور اطمینان از به نتیجه رسیدن اقدامات جهانی برای کمک به مهاجرت ایمن پرندگان انجام می گیرد. ژاک تروویلیز، مدیر اجرایی، بیان داشت که «چراغ‌ ها را برای پرندگان در شب کم کن» پیامی ساده اما قوی می‌ فرستد که ما باید به طور جمعی برای جلوگیری از استفاده از نور غیر ضروری در شب اقدام کنیم تا بتوانیم تأثیر منفی آن بر پرندگان مهاجر را کاهش دهیم. در کمپین امسال تأثیرات تهدید فزاینده اما دست کم گرفته شده آلودگی نوری بر پرندگان مهاجر را برجسته شده است. اطلاعات بیشتر در مورد اثرات آلودگی نوری بر پرندگان مهاجر و اقداماتی که می تواند برای رسیدگی به این موضوع انجام گیرد، در وب سایت WMBD در طول سال در دسترس خواهد بود. سال 2022 سالی حیاتی برای تلاش‌ ها برای حفاظت از سیاره ما است، زیرا جهان گرد هم می‌ آید تا بر سر چارچوب جهانی تنوع زیستی به توافق برسند "توافقنامه‌ ای به سبک پاریس برای طبیعت"، که هر دهه فرصتی را برای کشورها برای جبران خسارت‌ های طبیعت به نمایش می‌ گذارد تا آینده ای مثبت تر از طبیعت بسازیم.


روز جهانی پرندگان مهاجر 2022 تنها به منظور افزایش آگاهی در مورد اثرات منفی آلودگی نوری بر پرندگان مهاجر نیست. بسیاری از مسائل، آینده خانه مشترک ما را تهدید می کند. یکی از این مسائل آلودگی نوری است که سالانه حداقل دو درصد در سطح جهان افزایش می یابد. آلودگی نوری انرژی را هدر می دهد و کل اکوسیستم از جمله میلیون ها پرنده مهاجر را تحت تاثیر قرار می دهد. پرندگان در سفرهای خود در سراسر کره زمین با تهدیدات متعددی مانند از دست دادن زیستگاه و شکار غیرقانونی و همچنین تهدیدات دیگری مانند مسمومیت و برخورد با اشیاء ساخته دست بشر مانند ساختمان های شیشه ای و خطوط برق مواجه می شوند. تغییر اقلیم یکی دیگر از تهدید های مهم برای پرندگان مهاجر است که با تأثیر نامطلوب بر زیستگاه های مورد نیاز آنها، بر زاد آوری، استراحت و تغذیه، تأثیر منفی بیشتری بر پرندگان می گذارد.


روز جهانی پرندگان مهاجر


با توجه به اینکه پرندگان مهاجر مسافران جهان هستند و کشورها و اکوسیستم‌ ها را به هم مرتبط می کنند. بنابراین آلودگی چه در آب، چه در زمین و چه در هوا، برای پرندگان مهاجر سمی خطرناک است. اینگر اندرسن، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل می گوید: تغییرات آب و هوایی در حال تغییر است و الگو های مهاجرت پرندگان را مختل می کند لذا با توجه به تغییرات آب و هوا، از دست دادن تنوع زیستی و آلودگی آنها همچنین جایگاه ویژه ای در UNEP برای این مسئله دیده شده است. وی همچنین بیان می دارد که تخریب دنیای طبیعی این حیوانات شگفت‌انگیز، که در موارد متعدد حتی گرده افشانی گیاهان نیز دخیل هستند، می تواند امنیت غذایی و رفاه نیز حیاتی انسان ها را تهدید نماید. آندرسن همچنین در روز جهانی پرندگان مهاجر، از ما می‌ خواهد تا خود را برای رسیدگی به بحران سه‌ گانه سیاره‌ ای و تضمین آینده آواز پرندگان بیش از همیشه متعهد بدانیم. وقتی دنیا به دلایل گوناگون و توقف های مکرر در فعالیت ها، تا حدودی به سکون و آرامش می رسد، آنگاه صدای پرندگان بلندتر شنیده می شود. احتمالاً برعکس این موضوع نیز صادق است و شاید ما تازه شروع به گوش دادن دقیق‌ تر کرده‌ایم. اما آنطور که ژاک تروویلیز، دبیر اجرایی توافقنامه پرندگان آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) می گوید یک نکته بسیار حائز اهمیت وجود دارد و آن اینکه پرندگان و آواز آنها منبع واقعی آرامش و شادی برای بسیاری از مردم در سراسر جهان در این زمان دشوار بوده و هستند. تروویلیز می گوید: با این حال ما نباید فراموش کنیم که پرندگان و به ویژه پرندگان مهاجر در سراسر جهان دائماً در معرض تهدید هستند و حفاظت آنها هم به سرمایه گذاری در طبیعت و هم به همکاری نزدیک بین کشورها نیاز دارد. تقریباً 2000 گونه از 11000 گونه پرنده در جهان مهاجرت می کنند که برخی از آنها مسافت های بسیار زیادی را می گذرانند، مانند اردک ترن و گودویت دم بار که مسافت 11680 کیلومتر را بدون توقف بین آلاسکا و نیوزیلند طی می کند. پرندگان مهاجر در سفرهای خود در سراسر سیاره از کانال ها یا مسیرهای مهاجرتی خاصی استفاده می کنند که به عنوان مسیر پرواز شناخته می شوند.


روز جهانی پرندگان مهاجر


مسیرهای پرواز پرندگان مهاجر چندین کشور را در بر می گیرد. پرندگان معمولاً در جهت شمال به جنوب و جنوب به شمال حرکت می کنند که هر سال دو بار این مسیر را طی می کنند. آنها در طول مسیر بهترین فرصت ها را برای پرورش، استراحت و تجدید قوا جستجو می کنند. روز جهانی پرندگان مهاجر فرصتی برای مردم در همه جا است تا با پرندگان مهاجر و چالش‌ های بسیاری که با آن‌ ها روبرو هستند آشنا شوند. پرندگان را می توان در همه جا یافت، در شهرها و روستاها، در پارک ها و حیاط خلوت ها، در جنگل ها و کوه ها و در تالاب ها و کنار سواحل. آنها همه این زیستگاه ها را به هم متصل می کنند و ما را به هم، به سیاره، محیط زیست، حیات وحش شناسانده و یادآوری می کنند. پرندگان مهاجر از طریق سفرهای فصلی خود، به طور مرتب چرخه های طبیعت را به ما یادآوری می کنند. پرندگان مهاجر به عنوان سفیران جهانی طبیعت، نه تنها مکان های مختلف در سراسر سیاره را به هم متصل می کنند، بلکه هیچ حیوان دیگری مانند پرندگان در این سیاره، مردم را دوباره به طبیعت و خودشان متصل نمی کنند. با توجه به اینکه کشورها هنوز تحت تأثیر همه گیری کووید-19 هستند، انتظار می رود که بسیاری از گفتگو های مجازی و موجی از تعاملات آنلاین اختصاص داده شده به پرندگان مهاجر در بسیاری از کشورها انجام گیرد و برنامه های آموزشی به طور مجازی توسط بسیاری از سازمان ها از جمله مدارس، موزه ها، پارک ها، باغ وحش ها، کتابخانه ها، پناهگاه های حیات وحش و مراکز تالاب به مردم ارائه شود.


آدرس کوتاه شده: