دوشنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۰۴ ۲۸
طبقه بندی: خدمات RS
چچ
پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست

پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست

سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد، جلساتی با موضوع انسان و محیط زیست برگزار نمود که در نهایت تاریخ 5 ژوئن را به عنوان روز جهانی محیط زیست معرفی نمودند. شعار امسال روز جهانی محیط زیست، بازنگری، باز آفرینی و ترمیم محیط زیست می‌باشد.

مقدمه :
در هر محیطی که زندگی جریان داشته و جانوران و انسان ها در این محیط زندگانی داشته باشند را محیط زیست می گویند. به گونه ای دیگر، دور هم جمع شدن عوامل فیزیک خارجی و موجودات و جانوران زنده که نسبت به هم در کنش هستند، محیط زیست را تشکیل داده و نقش بقا و زندگی بر روی رفتار این موجودات تاثیرات بسزایی نیز گذاشته است.


محیط زیست :
سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد، از دیر باز جلساتی با موضوع انسان و محیط زیست برگزار نموده که این جلسات در سال 1972 به یک نتیجه کلی ختم گردید که نتیجه آن انتخاب روز جهانی محیط زیست در تاریخ 5 ژوئن می باشد. هدف کلی سازمان ملل این بود که در روز محیط زیست، مسئولان، شرکت ها، افراد و جوامع مختلف، اهمیت محیط زیست را دانسته و روشنفکرانه برای حفظ و تقویت محیط زیست، تصمیماتی را بگیرند تا از بین نرود.
هدف از برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، بخشیدن چهره انسانی به محیط زیست به دلیل حفاظت از محیط زیست، تشویق مردم به نگهداری و توانمند سازی برای فعالیت های توسعه پایدار به منظور حفاظت از محیط زیست آینده می باشد.


شعار روز جهانی محیط زیست در سال 2022 :
شعار امسال روز جهانی محیط زیست در سال 2022 بر حفظ و فعالیت مردم در نگهداری محیط زیست تاکید دارد که بازنگری، بازآفرینی و ترمیم، شعار امسال سازمان است. بنابراین افراد باید هر چه سریعتر تصمیمات خود را به منظور انجام تغییرات بسیار جزئی در سبک زندگی خود بگیرند چرا که برای حفظ محیط زیست این تغییرات ضروری است.


محیط زیست ایران :
مهم ترین وظیفه هر انسان برای حفظ محیط زیست کشور خود، جلوگیری و برخورد با تخریب زمین و طبیعت است. بطوریکه در صورت مشاهده چنین مواردی، باید اقدامات فوری و لازم را انجام دهند. روز جهانی محیط زیست در ایران آغازگر هفته حفاظت از محیط زیست است که از 17 تا 23 خرداد ادامه دارد و بهانه ای است برای تغییر رفتار ما در اکوسیستمی که در آن زندگی می کنیم. متاسفانه تمام مولفه های محیط زیست شکننده ایران از جمله خاک، آب، هوا، تنوعی زیستی شامل گونه های گیاهی و جانوری وضعیت نگران کننده ای دارد. بطوریکه فقط فرسایش خاک ما ۸ برابر میانگین جهانی است. هرساله از مقدار جنگل ها به علل مختلف کاسته شده، حق آبه تالاب ها داده نمی شود و در حال خشکیدگی و تبدیل شدن به کانون های گرد و غبار هستند و منتظریم تا با هر بارش، پرآب شوند (تصویر شماره 1).

افزایش نرخ بیایان زایی در کشور سبب کاهش حاصلخیزی خاک شده که خود باعث مهاجرت افراد به سایر مناطق و متروکه شدن بسیاری از روستاها می گردد. پدیده فرونشست به علت افزایش استفاده از آب های زیرزمینی در اغلب دشت های کشور رخ داده و به یک بحران تبدیل‌ شده است. متاسفانه، آلودگی هوا، کلیه شهرهای بزرگ کشور را درگیر نموده و هرساله یکی از شهرهای ایران از این لحاظ در دنیا رتبه اول را کسب می کند. بسیاری از رودخانه ها محل تخلیه پسماندها شده یا به علت دبی بالای برخی از آن ها، مسیر آنها با ساخت سدهای منطقه، مسدود شده است. از نظر تنوع زیستی باید گفت با وجود اینکه دو سوم مساحت ایران را مناطق بیابانی، نیمه بیابانی، کویرها و استپ ها، پوشانده است، ولی به دلیل همین تنوع اقلیمی و اکوسیستمی، زمینه رشد انواع گیاهان و جانوران را در سراسر خاک خود فراهم کرده است. متاسفانه در این مورد هم به علل مختلف طبیعی و به ویژه انسانی، بسیاری از آنها در حال انقراض و زیستگاه ها و ذخیره گاه های طبیعی جانوری و گیاهی درحال نابودی است (تصویر شماره 2).


تخریب جنگل ها

تصویر-1: تخریب جنگل ها روی تصاویر ماهواره ای سنتینل-2 و لندست-8


 برخی از تالاب های موردتعرض

تصویر-2 : برخی از تالاب های مورد تعرض روی تصاویر ماهواره ای سنتینل-2 و لندست-8


انواع محیط زیست :
محیط زیست به سه نوع ذیل تقسیم بندی می گردد که عبارتند از:


الف: محیط زیست طبیعی :
به قسمتی از محیط زیست که توسط بشر دستکاری نشده و بطور طبیعی در آن جا زندگی و زندگانی وجود داشته باشد را محیط زیست طبیعی گویند. به عنوان مثال محیط هایی مانند: کوه ها، جنگل، حیات وحش، دشت ها و دریا ها و … انواعی از محیط طبیعی هستند


ب: محیط زیست مصنوعی:
به قسمتی از محیط زیست که مورد تخریب بشر قرار گرفته تا با فعالیت های خود در آنجا محیطی برای زندگی بسازند را محیط زیست انسان ساخت یا مصنوعی گویند. از انواع محیط زیست مصنوعی می توان به مدرسه، خانه، فرودگاه، آلودگی آب و هوا، آلودگی شهرها و خیابان ها و کارخانه ها و … اشاره نمود.


ج: محیط زیست اجتماعی :
این نوع محیط زیست بیشتر بخاطر روابط بین انسان ها و نزدیکی به یکدیگر بوجود آمده است. این نوع محیط زیست بیشتر زندگی در یک جامعه و رفتار و ارتباطاتی که با هر نفر از افراد جامعه داریم را نشان می دهد. به عبارت دیگر، زندگی با انسان هایی که اطراف ما هستند را می توان نوعی از محیط زیست اجتماعی دانست.


آدرس کوتاه شده: