سه شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۰۹ ۳۱
طبقه بندی: خدمات RS
چچ
21 ژوئن، زمان وقوع انقلاب تابستانی

21 ژوئن، زمان وقوع انقلاب تابستانی

انقلاب تابستانی امسال در تاریخ 21 ماه ژوئن 2022 مصادف با 31 خرداد 1401 در ساعت 09 و 13 دقیقه به وقت گرینویچ رخ خواهد داد.

روز اول تیرماه، قطب شمال بیش‌ از هر زمان دیگر (به اندازه 23.44 درجه) بسوی خورشید متمایل است و نور خورشید فقط به برخی از سرزمین‌ های نیم‌ کره شمالی عمود می‌ تابد. این روز، طولانی‌ ترین روز در نیم‌ کره شمالی است و به آن انقلاب تابستانی می‌ گویند. وقتی خورشید به این نقطه می‌ رسد، بیشترین زاویه را با افق دارد که بیانگر آغاز فصل تابستان در نیم‌ کره شمالی است. در نیم‌ کره جنوبی، شرایط دقیقاً برعکس با نیم کره شمالی می‌ باشد (شکل شماره 1).


انقلاب تابستانی برای نیم‌ کره شمالی و انقلاب زمستانی برای نیم‌ کره جنوبی

شکل-1 : انقلاب تابستانی برای نیم‌ کره شمالی و انقلاب زمستانی برای نیم‌ کره جنوبی


در زمان وقوع انقلاب تابستانی، مکان‌ هایی از زمین که درون دایره قطب شمال (عرض جغرافیایی 66.56 درجه شمالی) واقع شده اند در تمام طول شب، خورشید را دقیقاً در افق مشاهده می‌ کنند و همه مکان‌ های شمالی به مدت 24 ساعت خورشید را بالاتر از سطح افق مشاهده خواهند نمود که به آن آفتاب نیمه شب (روز قطبی) گفته می‌ شود. از طرف دیگر، مکان‌ های واقع در دایره قطب جنوب (عرض جغرافیایی 66.56 درجه جنوبی) خورشید نیمروزی را دقیقاً در افق مشاهده می کنند و همه مکان‌ های جنوبی در شبانه روز، خورشید را بالاتر از افق نخواهند دید که به آن شب قطبی گفته می‌ شود. در زمان انقلاب زمستانی، این تأثیرات بر روی هر دو نیم‌ کره کاملاً برعکس خواهد بود. بر اساس تقویم گرگوری، انقلاب تابستانی زمانی بین روزهای 20 تا 22 ژوئن (خرداد) در نیم‌ کره شمالی و بین روزهای 20 تا 23 ماه دسامبر (آذر) در نیم‌ کره جنوبی رخ می‌ دهد. از همین تاریخ‌ ها در نیم‌ کره مقابل به‌ عنوان انقلاب زمستانی یاد می‌ شود. انقلاب تابستانی امسال در تاریخ 21 ماه ژوئن 2022 مصادف با 31 خرداد 1401 در ساعت 09 و 13 دقیقه به وقت گرینویچ رخ خواهد داد. در طول تاریخ چند هزاره ساله بشر، انقلاب تابستانی در بسیاری از فرهنگ‌ ها به‌ عنوان زمان مهمی از سال در نظر بوده و توسط جشنواره‌ ها و آیین‌ ها مورد توجه قرار گرفته است. فصل‌ های مختلف سال به این دلیل اتفاق می‌ افتند که محور چرخش زمین، عمود بر صفحه مداری آن نیست (صفحه دایره البروج) و این دو نسبت به هم زاویه‌ ای در حدود 23.44 درجه می‌ سازند. در نتیجه برای نیمی از سال، نیم‌ کره شمالی به سمت خورشید متمایل است در حالی که برای نیمسال دیگر، نیم‌ کره جنوبی این تمایل را دارد. دو لحظه‌ ای که تمایل محور چرخشی زمین به حداکثر اندازه برسد، زمان وقوع انقلابین است (شکل شماره 2).


تغییر فصول در طول سال

شکل-2 : تغییر فصول در طول سال


تعیین دقیق زمان انقلابین کار آسانی نیست. با نزدیک شدن خورشید به حداکثر و حداقل میل، تغییرات در میل خورشید کوچک‌ تر می‌ شوند. روزهای قبل و بعد از انقلابین، سرعت تغییر میل کمتر از 30 ثانیه قوسی در روز خواهد بود که به عبارت دیگر کمتر از 1.6 اندازه زاویه‌ ای خورشید می‌ باشد.


آدرس کوتاه شده: